• 1930 senesinde berlin - ankara posta hattını açarak, iki şehir arasındaki döküman/posta gönderim süresini maksimum 3 güne indiren havayolu şirketi. berlin'den ekspres tren ile saat sabahın 4'ünde gleiwitz'e ulaşan postalar, saat 5'te direkt uçuşla belgrad, sofya, istanbul rotasını takip ederek aynı gün istanbul'a ulaştırabiliyorlardı.

kısa bir süre sonrasında da bu hat istanbul - ankara uçuşuyla daha da kısaldı.

bunun sağladığı bir başka avantaj ise, yine 1930'da ankara - buenos aires arası posta gönderimini sadece 10 güne düşürmesiydi.

zamanın planına göre ankara'dan berlin'e uçacak posta, oradan tren ile stuttgart'a ulaştırılacak, oradan barselona üzerinden kanarya adaları'na uçacak ve adalardan hızlı buharlı gemiler ile brezilya sahilindeki bir havaalanına gideceklerdi. buradan da lufthansa uçakları ile rota buenos aires olacaktı.

hatta lufthansa o zamanlarda bu süreyi daha da kısaltmak için ispanya - arjantin arasını zeplinler ile katetmeyi planlıyordu.

bütün bunlar olurken yurtiçi kargo'da sadece 1 günde ulaştırma teknolojisine sahip olmasına rağmen evde bulamadığı için bu süre haliyle uzuyordu tabii.
  • fi tarihinde londra'ya yaptığım seyehatin ayrıntılarını vermek için aradıklarında telefonu açan anneannemin isimlerini lütfü hamza şeklinde not almış olduğu havayolu şirketi. uzun uzun bakmamı sağladı "lütfü hamza kim amına koyiim!" diyerek.. alemsin annane.. .
  • hakkındaki türkiyeyi karıştırıyor iddalarına bugün münih havaalanı tuvaletine hunharca sıçarak cevap verdim. bu mesajı aldıklarını, bundan sonra akıllı olacaklarını düşünüyorum. iki gün hint yemeği ile hazırlık yaptıktan sonra hem rahatladım, hem kendimi polat alemdar gibi hissettim.

götten sallama komplo teorilerine götle cevap verebilmek de büyük düşündüğümü gösteriyor.
  • komplo teorilerine gotumle guldugum alman sirketi.

neymis thy'nin buyumesini engellemek icin turkiye'yi karistiriyorlarmis. yahu her aptal ayrintiyi gecip su konuya dikkat cekmek istiyorum;

lufthansa ve thy stratejik ortak! adamlarin ortak kurulusu bile var: sunexpress. ikisi de star alliance (yildiz ittifaki) uyesi. yani ortak guzergahlar belirleyip, ortaklasa bilet satip, ortaklasa ucuyorlar. hayir siktigimin salaklari bu komplo teorisini ortaya atarken hic mi iki saniyelik internet taramasi bile yapmazlar?

lufthansa illaki birilerini engelleyecekse onlar mesela skyteam ittifaki'ndan air france, klm, alitalia veya oneworld ittifakindan british airways gibi ezeli rakiplerini engelleyecektir.

su sakirtolarda hakkaten sempanzede olan zeka bile yok.
  • şöyle bir efsanevi harekete imza atmış bir kabin başmemurunu istihdam eden havayolu.

tarihler eylül başı falan, frankfurt'tan istanbul'a dönüyoruz, ki bu hat lufthansa için beşiktaş - istinye minibüs hattından farksızdır. uçak gene hınca hınç türk dolu, hala yolcu bekliyoruz.. bendeniz de ayıptır business'te uçuyorum şirketimiz sağolsun, geç kalanlara pis pis bakışlar atmıyorum, bana ne, benim vaktim bol, ama pis pis bakan da bol. zira dakikalar geçiyor, biz bir türlü kalkamıyoruz, çünkü acı vatan alamanya'dan ayrılıp sevenleri bırakma faslı uzun sürüyor türk'ün..

bekle, bekle, bekle, gelmeyen ve lakin anons edilen yolcuları bekliyoruz mütemadiyen.. böyle de bir ipnelik var aslında, arada sırada isimle anons ediliyor "canberk girişken, cansu girilgen henüz gelmedikleri için onları bekliyoruz, bu yüzden hareket edemiyoruz" diye ifşa ediliyor geç kalan adiler.. pilot abla (evet abla) arada sırada çıkıyor, kabin memurlarına birşeyler soruyor, yüz ifadesinden anlıyoruz ki "hala mı yok yolcular, vah vah, geç kalacağız"..

neden sonra muhtemelen tünelde görünüyor biri erkek biri dişi bu iki kişi, zira kabin memurumuz hareketleniyor. gelen seslerden koştura koştura geldikleri belli geç kalan çiftimizin, kabin baş memuru gardını alıyor, aha diyoruz, ağızlarına sıçacak..

paldır küldür, nefes nefese, şıpır şıpır terleriyle uçaktan içeri uçuyor çift, kabin başmemuru karşılıyor onları ve ne diyor sizce:

a. herhauzun dibi ayn!
    b. ah so, diese türken!
    c. arbeit machts frei.
    d. neğrde kaldınızgen aminah kouyduklarım lain!

hayır hiç birini demiyor başmemur abla.. ne diyor biliyor musunuz?

- nefes nefese kaldınız, su ister misiniz?

hayır taşak veya ironi yapmıyor, resmen su koyuyor geç kalan çifte en insani duyguların esiri olarak.. en ufak bir surat, bir tavır yapmadığı gibi, uçağa yetişmek için kıçından soluyan çifte su verme insanlığını gösteriyor.

bizler napıyoruz? kıçımızı dönüp uyuyoruz, istanbul'a inip eve gidişimiz sabahın 3'ünü bulacak, bize de yazık lan..
  • bir dönem, yeni havaalanı yapmayalım diye türkiyede iç savaş çıkarmaya çalıştığı iddia edilen şirket. bunu buraya böyle sade olarak yazayım ki 10 15 sene sonra millet götüyle gülebilmeyi unutmasın.
  • ankara-münih-londra aktarmalı uçuşta göz göre göre bavulumu münih'te bırakan, az kalsın önemli bir toplantıya yırtık kot ile girmeme sebep olacak, londra ve münih'teki tüm lufthansaları arayıp çıngar çıkarttıktan sonra bavulumu otelime ancak gecenin 3'ünde ve üzerinde dalga geçer gibi "i'm back :)" yazısı iliştirilmiş biçimde gönderen akıllara ziyan havayolu şirketi.
  • gün itibariyle kabin memurları greve gitmiştir.
    -gerizekalı beyinsiz nankör ayda 15 gün yan gelip yatan lufthansa personeli alamanyada asgari ücret 570 yuroyken 5bin yuro maaşı beğenmeyip greve nasıl gider!
    diyecek embessillere kapıları açmıştır,
    diyemiyorum çünkü orası almanya, sosyal ve demokratik haklar paradan ve siyasi yardakçılıktan önce gelir.

haber için :http://www.bbc.co.uk/…120831_lufthansa_update.shtml

edit: buda istanbul ahldeki durum
  • an itibariyle frankfurttan gelen ve istanbul atatürk havalimanına inen airbus a320 model uçağında 24 yıllık tek bir civata dahi bulunmamaktadır çünkü kuvvetle muhtemel bütün parçaları ya değiştirilmiş ya da revizyondan geçirilmiştir.
  • amerikaya uçarken tanrıça hostesten "-bir vodka-elma" istedim.
    kadın "-uuu çok sert olmasın falan, su koyayım falan" dedi sırıtıp.
    bende "-hadi koy beaaa" dedim.
    sonra kadın elma suyuna su koyup bana verdi.
    ben mala bağladım...

sonra anladım ki vodkayı water anlamış...
    üstüne bi de benle daşşak geçmiş...

işte güzel kadın karşısında mala bağlamak budur...
hesabın var mı? giriş yap