• yuksek tavanli, depo vs. amacli yapilmis buyuk, bolmesiz mekanlar. bunlardan bozup ev yapmak cok trend.
  • gri loft, siyah body topuklu ayakkabi bir ara forma olmustu izmirli genc kizlarimizin uzerinde. kalcalari toparlama yetisinden dolayi agzimiz acik seyrederdik. cocuklardık, parlak yildizlardik o zaman.
  • şahane bir marka konumlandırması yapmıştı. bilinçli mi değil mi bilmiyorum ama öyle bir markaydı ki biti kanlanan eşraf hafta sonu izmir'e gidiyorlardı sırf loft edinmek için. sonra ucuzladı. herkesin erişebildiği bir şey haline geldi. bu da sonu oldu.
    yalnız loft giyen kızların hepsinin götü ayrı güzel görünüyordu ki bu türkiye gibi bir memlekette öyle böyle bir iş değildir.
  • 90'lı yılların başlarında buz mavisi diye bir model üretip, karşıyaka çarşıda herkesi bu model kot ve üzerinde siyah blazer ceketle tornadan çıkmışa döndüren jean firması. sahildeki dükkanının girişinde yere serilmiş ve paspas olarak kullanılan bir de buz mavisi pantolon bulunmakta ìdi*.
  • güzel kurgulanmış bir gerilim filmi, teknik açıdan da mükemmele yakın diyebilirim. bir belçika sineması örneği olması da ayrıca ilgi çekici; zira ben şimdiye kadar bu sinemanın başka bir örneğine rast gelmemiştim. inanır mısın sözlükçü, sözlükte belçika sineması diye bir başlık dahi yok. belçika denilince aklıma filip deams, bernd thjis falan geliyordu hep, artık bu film de gelecek. ayrıca filmde filip rolünde izlediğimiz arkadaş da dimitar berbatov'u andırmıyor değil. anladığım kadarıyla birilerinin acilen fm oynaması, ersun yanal misali belçika'dan oyuncu avlaması gerekiyor.
  • 90 lı yılların ortalarında lise gençliği arasında efsane olmuş kot markası.

tüm türkiye de bu efsane yaşandı mı bilmiyorum ama istanbul da loft ateşi izmir kadar abartılı olmamış öğrendiğim kadarıyla. izmir de güzelyalı da on metrekare dükkanı bulunan marka indirim başladığında içeriye bakmak için ya da denemek için gelen müşteriyi almazdı, sen dışarıdan renk beden söylerdin içeri girer parayı verir malı alır çıkardın.

haftasonu gençlik matinelerinde loft olmazsa olmazlardandı izmirde. hele ki o dönemde renkli kot modası gibi iğrenç bir modanın da başladığını hesaba katarsak 10 tane loft alan vardı. buz mavisi ve gri loft en popüler renklerdi.

loft zaman içinde bir efsane olarak şehir efsanelerini de beraberinde getirdi. loftu levis alıp kapatmak istiyormuş , sahipleri almancıymış tehdit ediliyorlarmış , loft un açılımı ortaklarının baş harfleriymiş gibi uzayan bir şehir efsaneleri listesi oluşturmuştu. (bkz: bu da böyle bir anımdı) (bkz: gereksiz bilgiler veren adam)
  • soho'da yasayan boheme tayfanin mimariye kazandirdiklarindan...

adamlar büyük, sütunsuz ve yüksek tavanli çati katlarini alip, hem atölye hem yasama ortami olarak kullanma suretiyle, yeni bir mekan stili gelistirmis, dekorasyon fikirlerini her türlü sinirdan muaf tutma lüksüne erisebilmislerdir...

mesela adam evinin ortasina muz agaci koyabilmektedir (hani biz olsak domates maydanoz ekeriz..), koca koca pencereleriyle envai cesit isik oyunu yapabilmektedir (gupur perde modasi bizde halen mevcut..), açikta kalan merdiveni sanat eseri haline getirebilmekte, duvarin tekine film projeksiyonu yapabilmektedir... *

isik... mekan... yer bollugu... boslugu doldurmanin binbir yolu...
    diye özetlenebilir.
  • adı usual suspects'le birlikte anılan, birkaç usual suspects'i cebinden çıkaracak kadar başarılı iş! 28. uluslararası istanbul film festivali'nin şaşırtıcı gece yarısı hediyesi. nefis tempo, iyi kurgu, yeterince sürpriz... uykudan fedakarlığa değen iyi film.
  • belçika'da aile bitmiş arkadaş
    belçika'da dostluk bitmiş.
    aldatmak yaramamış adamlara, aşk bitmiş.
    tüm bu bitiklerin yanında; belçika'da sinema sektörü yükselişe geçmiş.
    bu film ilginç, bu film izlenir...
  • belçikalıların ne yapsak da seyirciyi şaşırtsak diye üzerinde fazlasıyla düşünüp başarılı oldukları kaliteli film. başından sonuna kadar taze tutulan merak duygusu filmi ara vermeden izlemenizi sağlıyor. diğer taraftan erkekler ve kadınlar üzerine enfes tespitler yapabileceğiniz bir film. spoiler vermek istemiyorum, izleyiniz efendim.
hesabın var mı? giriş yap