• george harrison ile eric clapton o kadar yakındırlar ki, 1968 yılında the beatles tarafından george harrison'ın yazıp bestelediği while my guitar gently weeps stüdyoda kaydedilirken george harrison defalarca tekrar prova alınmasına rağmen şarkının en can alıcı gitar sololarını bir türlü istediği gibi çalamaz. yardımına, eric clapton yetişir ve gitarı şarkının ismine yaraşır bir şekilde ağlatır. üstelik ne albümde ismi yer alır, ne de parasal kazanç elde eder eric clapton.

fakat, iki sene sonra bu dostluk önemli bir yara alacaktır. eric clapton yakın arkadaşı george harrison'ın eşi pattie boyd'a bir şarkı yazar 1970 yılında. bu şarkının stüdyo kaydını ilk dinleyenlerden birisi de pattie boyd olmuş, eric clapton bu şarkıyla pattie'ye olan aşkını ilan etmiştir.

o dönemde, leyla ile mecnun halk hikayesini duyan eric clapton bu hikayedeki imkansızlık haliyle kendi hikayesini bağdaştırınca şarkıya isim seçmekte pek zorluk çekmemiştir. nitekim, şarkıyı ona dinleterek aşkını ilanının ardından, pattie boyd onu reddeder; zaten alkolik olan eric clapton, ağır alkolik olur.

böylece takvimler değişir. fakat yedinci kez değişen takvimde yıllardan 1977 iken; her şey öylesine değişecektir ki... george harrison, pattie boyd'u ringo starr'ın eşiyle aldatır. 7 sene öncenin umutsuz aşığı bir anda pattie'nin sığınacağı liman olur. beraber yaşamaya başlarlar. dünya tersine dönmüş, imkansızlar gerçeğe dönüşmüştür. işte bu değişimi eric clapton, wonderful tonight'ta konu eder.

aradan 2 yıl geçer, evlenirler. fakat, zamanla imkansızın gerçek olması dünyanın diğer gerçeklerini aşmaya müsaade etmez. her ilişki gibi bu ilişki de zamanla yıpranır ve sıradanlaşır. önce eric clapton pattie boyd'u aldatır, ardından da bu evlilik sona erer 1989 yılında. en başta imkansız olduğunu bile bile sevdiği kadına içinde kopan fırtınaları konu edinen bir şarkı yazan adamın bile imkansız mümkün olunca o kadını aldatabilmesi ne garip değil mi?

boşanmanın ardından 10 yıl sonra 1999 yılında, eric clapton bir mülakatında, pattie boyd hayatınızın aşkı mıydı sorusuna cevaben "bilmiyorum. aşk ve sevginin ne olduğunu anlayabilecek bir ruh halinde değildim o zamanlar. ona karşı takıntılıydım daha ziyade. her daim sarhoş olduğum o dönemde sadece peşinden gidebileceğim bir şeyin arayışındaydım." der.

eric clapton'ın bu ifadeleri şarkının neden ilk kısmının çok daha kaotik; ikinci kısmının ise sakin olduğunu da açığa kavuşturmaktadır. insan, kaosun içindeyken, en çok huzuru arar. ve ona huzur verme ihtimali olan şeyin peşinden gitme fikri ise büyüleyici gelir. en çok da bir imkansızın mümkün olabilme ihtimali... çünkü bir imkansızı mümkün kılabilirse diğer imkansızların da mümkün olabileceğine inandırır insan kendisini. oysa, bocalayıp dururken ihtiyaç duyduğumuz tek şey kendi gerçeğimizle yüzleşmektir. peki bunu da ancak ne zaman anlayabiliyoruz? imkansız görünen bir şey gerçekleşince...
  • eric clapton'ın efsanewi parcası...orjinal yorumu 1970 tarihli derek & the dominos isimli grubuyla yaptıı layla & other assorted love songs albumunde yer alıyor...daha soona 1993 tarihli unplugged'da mukemmel akustik versiyonu yer aldı...sozler clapton'a muzik ise derek & the dominos'un davulcusu jim gordon'a ait...clapton, o zamanlar asık olduu the beatles'ın unlu gitaristi (bkz: george harrison)'ın karısı icin yazmıs bu sarkıyı...
    what would you do when you get lonely
    noone waiting by your side
    please dont hide...seklinde dewam eden, nakaratta
    you catch me on my knees, layla
    im beggin darling, please, layla
    darling, wont you ease my worried mind
    seklinde cosan mukemmel sarkı...
  • evvelsi gece cep telefonum kendi kendine aldığı ani bir kararla emekliye ayrıldı. kişisel tercihidir, saygı duyarım ama insan önden bi uyarır di mi "abi ben birazdan bayılıcam, sen git bi turkcell'e de rehberini yedekle" falan diye. çogafedersiniz göt gibi kaldım ortada akşam akşam. neyse ki 15 yaşında, sağa sola ayda 25 trilyon sms gönderen bir kızkardeşim var. onun eski telefonlarından birine taktım hattı, geçici olarak durumu idare ediyorum şimdilik. ammaa gel gelelim telefon rehberim uçtuğu için ne kimseyi arayabiliyorum ne de gelen aramanın kimden olduğunu anlayabiliyorum.

dün telefon çaldı. arayan "layla"ydı. evet, kardeşimin telefonunda layla ismiyle kayıtlı olan kişi beni arıyordu. eric clapton'ın layla'sıyla hiç tanışmadığım için bu kişinin kim olduğuna dair en ufak bir fikrim bile yoktu. boğazımı temizleyip telefonu açtım:

- efendim?
    + efendiler götürsün seni! hadi inmiyor musun? bi saattir aşağıda seni bekliyoruz.
    - baba?
    + yok dayı! hadi in, bekliyoruz.

neyse ki aşağıda beni bekleyenler arasında kardeşim de vardı da, kafamı kurcalayan o fantastik sorunun cevabını çok fazla beklemeden almış oldum:

- cansu
    + efendim abi
    - babamı cep telefonuna neden "layla" diye kaydettin?
    + dslkjfdslkdfjd, telefonun tuşları bozulmuştu, t9'u açıp rastgele bişey yazdım o an.
    - layla mı çıktı?
    + evet.
    - gözünün akını göremeyeceğim kadar uzaklaş cansu!..

hayat ne tuhaf vapurlar falan.
  • eric clapton bu sarkıyı çok yakın arkadası george harrisonin karısına yazmıs,daha sonra onla evlenmistir...
  • layla isimli sarki bir yere kadar iyi hos da, bir yerden sonra civitmiyor mu, sekil yapacam diye kasilirken burnundan sut akitmiyor mu allah askina?

lutfen sizlerle bir deney yapalim. simdi mp3 listesinde, arsivinde bu sarkinin orjinal versiyonu olanlar sarkiyi acsin. olmayanlar siktirsin gitsin, baska entry okusun. siz bu arada sarkiyi actiniz mi? acin bir sonraki paragrafta bekliyorum ben.

simdi sarkinin ilk 3 dakika 10 saniyesini dinledikten sorna sarki yavasliyor. 3 14 dedin mi bir piyano bolumu basliyor. duydun mu? ne kadar igrenc bir gecis degil mi? sik gibi atlamis, harmonik yapi ile iki bolumu baglayamamis bile. basbayagi les. baglayamadigi gibi simdi bu baslayan kismin sarkinin butunlugu ile ne alakasi var onu sorgulayalim? bu sikik piyanolu bolumden ne anlamamiz isteniyor? aranizda bazi icbukey arkadaslar "her sarki bir sey anlatmaz, bosluk yaratir" diyerek yorumsal bosluk acabilirler. olsun, ben mana ariyorum, butunluk ariyorum arkadasim. dinle teybin sonunu, dip sesini olsun sana bosluk. kendimizi kandirmayalim. basbayagi sikik bir gecis, sikik bir ilinti daha fenasi igrenc bir bolum geliyor.

simdi 3. 14 ten itibaren calan bu kismin uzerine su metini gonul rahatligiyla okuyamaz miyiz. play e basin ve siz de sesli sesli okuyun (dene bak)

"nehir sitesi! yesilin maviyle kucaklastigi, akdenizin kipirtisini iliklerinize kadar hissedeceginiz, gunese ve tatile doyacaginiz son duraginiz. gun-isi ile 24 saat sicak suyu hazir, genis mutfagi konforlu, keyifli, ferah salonu, odalari ve ic mimarisiyle cagdas insanin ihtiyaclarini karsilayacak modern ve sik villalar. cocuklarinizin yaz tatili icin, tenis kursu, basket kursu, ve yuzme etkinlikleri. aksam cift katli gazinomuzda eglence ve hosca vakit. nehir sitesi size bodrumun gozbebegi turkbukunde, merkezden 20 dakika uzaklikta evinizin konforuyla cennetten bir kose sunuyor. nehir sitesi iletisim icin bodrum merkez telefonlarimiz..."

bu ne ulan? elinde boyle kimseye kaskallayamadigin bir jingle mi vardi da dayadin sarkiya bu bolumu angut? kimi uyutuyorsun? gec soyle, progresifini sikeyim.
  • efsanevi afet patti boyd için yazılmıştır. patti hem harrison'ı hem de clapton'ı terk etmiştir.*
  • buyrun sözleri:
    what'll you do when you get lonely
    and nobody's waiting by your side?
    you've been running and hiding much too long.
    you know it's just your foolish pride.

layla, you've got me on my knees.
    layla, i'm begging, darling please.
    layla, darling won't you ease my worried mind.

i tried to give you consolation
    when your old man had let you down.
    like a fool, i fell in love with you,
    turned my whole world upside down.

chorus

let's make the best of the situation
    before i finally go insane.
    please don't say we'll never find a way
    and tell me all my love's in vain.

chorus
  • anlatılanlara göre.. eric clapton baba george harrison'un karısı olan patti boyd'a aşık olur ve bu şarkıyı yazar.. daha sonra dayanamayıp harrison abimize durumu açıklar.. bu sıralarda clapton baba başka bir hatun ile beraberdir ve harrison baba patti ile sorunlar yaşamaktadır.. harrison der ki "sen sevgilini bana ver al patti senin olsun" clapton baba he der ve harrison ile patti ayrılır ve clapton ile beraber olmaya başlar..

sonrası ise biraz kötü.. clapton baba patti ile evlenir, hayatının aşkını bulduğunu düşünmektedir.. fakat o sıralar şanının zirvelerinde olan babanın konserleri, eğlenceleri, partileri ve haliyle alkol ve uyuşturucu bağımlılığı yüzünden patti abla kendisinden soğur ve kelimenin tam anlamıyla clapton babayı sap gibi bırakıp gider..

sonuç şöyle olmaktadır.. clapton baba olayı o sırada fazla takmaz gibi davranır fakat aslında içten içe canı bayağa yanmıştır..wonderful tonight adlı şaheser de patti boyd ile evli oldukları bir dönemde patti hazırlanırken clapton babanın şipşak besteleyiverdiği ayrı bir şaheserdir.. yani patti boyd kişisi eric clapton'ın en çok bilinen ve en güzel şarkılarından ikisine neden ve malzeme olmuştur.. sonra öyle çekip gitmesi yakışmış mıdır onun yargısı size kalmış..

not: bu hikaye adını şu an hatırlayamadığım bir yazıdan hatırladıklarımdır.. fakat önceki entryler ve o zamanları bilen bazı kişiler tarafından desteklenmiştir..
  • muzip bir sarki gibi geliyor bana... ask mesk bi yana ama bi sirinlik var sanki... umutsuz askla yazilmis degil gibi yani.. melodinin etkisi olsa gerek.
  • aman be layla can layla
    boşver bu aşka
    can layla an layla
    boşver bu aşka
    amman layla lalalayla lalalalaylaylay

sözleri yanlış söyleyip kayıtta gülmek.
    gülerek söyleyen ahmet kaya.
    farkedilirse şarkının neşesi artıyor, gülümsetiyor.
    2.20-2.23 *
hesabın var mı? giriş yap