• türkiye'de satın almak isteyenleri serbest piyasa ekonomisi adı altında sikertenlerin sattığı araçtır.

se donanım paketi ile bakarsak 3 litre dizel sdv6 kodlu motorlu discovery'nin almanya başlangıç fiyatı 55,600 eur (vergiler dahil) gene se paketli discovery sport 2.0 dizel 36,650 eur (vergiler dahil). yani fark 18,950 eur.

arada önemli bir sınıf, altyapı ve lüks farkı var, fiyat farkı mantıklı.

türkiye'de ise vergilerdeki saçma sapan kriterlerden dolayı vergisiz fiyatlara bakıyoruz;

se donanımli discovery 3 litre dizel sdv6 45,500 eur, se donanımlı discovery sport ise 39,000 eur hemide benzinlisi, yani fark sadece 6,500 eur.

anahtar teslimde ise fark uçuyor tabi ötv oranından dolayı. yani satıcı emmi diyorki "anahtar teslim fiyatlarda fark büyük oluyor zaten, baz fiyatı yüksek tutup kar marjının mına koyim"

işte böyle böyle serbest piyasa ekonomisinden serbest sikiş ekonomisine doğru yol alıyoruz. gerçi bir sonraki durağa bile ulaşmış olabiliriz, orası ayrı.

adam zorla mı satıyor, arz-talep, beğenmiyorsan alma vs. diyeceklere de sayenizde buralara geldik diyorum peşinen.

bu arada anahtar teslim de 130,000tl kadar bir fark var. 6,500 eur luk fark devlet sevgisi ile buralara gelmiş.

işte bunlar loto çıksa ne alırım hesapları.

not: bazı üreticiler, tr deki vergi sisteminden dolayı buraya yolladıkları araçları nispeten alınabilir kılmak için iç piyasaya verdiklerinden daha ucuza verebiliyorlar. 2-3 bin eur da ordan oynuyor olabilir.
  • 2015 ocak itibariyle satışa çıkacak olan yepisyeni land rover modeli..

https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/…c4&oe=5473e50f
  • dicovery 5 olmayan suv, discovery 4 ün üretimi halen devam ediyor olup 5. nesil discovery ise eylül 2015 frankfurt otomobil fuarında lanse edilecek. land rover discovery sport modeli ise ocak 2015 de land rover freelander modelinin yerini alarak, mid class suv segmentinde audi q5, bmw x3 ve mercedes glk modelleri ile rekabet edecek.

son olarak görünüm anlamında biraz yaşlanmış olsa da teknoloji ve satış anlamında hala başarılı bir model olan freelander modeli ise fiyatında ve donanımında yapılacak indirimler ile ekonomik bir alternatif olarak piyasa şartlarına göre bir 4-5 yıl daha üretimine ve satışına devam edilmesi planlanıyor.
  • ilginç bir araç bu gerçekten.

mid suv olarak geçiyor ama iç hacim ve yükseklik olarak large suv lara çok yakın değerlere sahip.

araç gerçekten geniş: aynalar hariç 1920 mm (2018 x5 1980 mm, range rover sport 1990 mm)

bagajı muazzam: 690 lt (örneğin x5: 650 lt)

arka diz mesafesi gayet iyi, bagajdan bir tık fedakarlık yapıp arka koltukları geriye kaydırarak ise large suv diz mesafelerine ulaşmak çok kolay.

aracın uzunluğu çok pratik: 460cm ile sınıfının en kısası, şehiriçinde park manevralarında pratik, ama bu iç mekanda hiç ama hiç hissedilmiyor. motorun enlemesine yerleşmesinin de katkısı bunda büyük.

aracın yaklaşma ve uzaklaşma açıları iyi , 25 ve 31.

su geçiş yüksekliği 600mm, sınıfının en iyisi, large suv lar kadar iyi.

lr, dayanıklılık sorunları olan bir marka, ancak 2.0 tdi yeni motorlar bu konuda daha şanslı gibi.

yokohama g015 takıp yaz kış kullanılabilir, hafif-orta off road da keyifle kullanılabilir.

kullanışlılık, hacim ve arazi kabiliyeti olarak sınıfının en iyi aracı.

makyajlısı çok yakışıklı olmuş gerçekten, fiyatı üzüyor tabi.
  • en dusuk donanimli se versiyonunun turkiye satis fiyati yuvarlak 514.000tl, 4.5tl dolar kuru ile $114.000. yuh diyorum, kesinlikle degmez.
  • 2024 modelleri için yapılan makyaj sonrası, içerisinde 11.4 inç ekrana, daha iyi teknik özelliklere ve her şeyden önemlisi 1.5 litre 309 bg phev motora sahip modelinin piyasalarda olacağı land rover modelidir.

çok pis taktım sana diye aklımın bir köşesine yazdığım land rover modeli olmuştur.

ford kuga dan sonra sanırım seninle devam ederim.
  • 9. viteste 2.000 devirde 150 km hızla seyahat etmenize olanak sağlayan araç.
  • eğer aradığınız suv'den beklentiniz gerektiğinde dağa taşa çıkmaktan imtina etmeyen, hor kullanıma gık çıkarmayan, ön/arka koltuklarda 110 metrekare 4+1 balkonlu bir ev ferahlığı sunan, evi taşırken yolda uğrayıp migros alışverişini de sığdırabileceğiniz bir bagaj hacmi olan, ama vites yuvarlağını "s"ye alınca da cüssesi ve işlevselliğinden beklemeyecek şekilde eğlenceli olan bir araç ise, pazarda disco sport'un rakibi yok diyebilirim.

eğer kullanım amacınız şehir içi işe git-gel, yılda iki kere bodrum'a git-gel yapmak ise hem kendinize hem bu arabaya bir iyilik edin, rr evoque, auide q3, ya da daha ekonomik opsiyonlarda peugeot 3008, citroen c5 aircross gibi alternatiflere yönelin.

ben 2017 modelini kullanıyorum, ikinci el aldım ve 1,5 senede 30.000+ km yol yapıp 120.000km'yi aştık. avrupa'da nedense 100.000km geçen arabaya taksi çıkması muamelesi yapılıyor ama disco sport bana mısın demiyor. tr'de satışların düşük olmasının sebebi olarak benim 19.000€'ya aldığım arabanın aynı donanıma sahip muadilinin türkiye'de 600.000tl'den başlıyor olması olabilir. çünkü avrupa'nın varlıklı şehirlerinde elini sallasan discovery sport'a çarpıyorsun.

yanılmıyorsam 2018 modelle birlikte infotainment (apple carplay desteği) ve genel iç tasarımda köklü bi güncelleme yedi. ben farklı arabalarda carplay deneyimledikten sonra, özellikle navigasyonda hedef belirleme konusunda carplay/google maps kullanımı kolaylık sağlasa da sürüş esnasında sağlanan direktiflerde aracın kendi sat-nav sisteminin kat kat daha iyi olduğunu düşünüyorum. ama yeni modellerdeki direksiyon kontrolleri kesinlikle eskisinden daha iyi. ekranın konumunun ise ister dokunmatik ister düğmeli modellerde uzanıp müdahele etmek için fazla uzak olduğunu ve alışana kadar bazen sürüş için riskli anlar yaratabileceğini deneyimledim.

araçla geçirdiğim sürede tek karşılaştığım sorun start/stop sisteminin arızalanması oldu, basit bir tamirle düzeldi. land rover için kronik hatalara çok yatkın denir, ama kullanıcı forumlarına bakınca 2016 sonrası td4 motorların efsane defenderları anımsatan şekilde sağlam olduğunu görebilirsiniz. yine de land rover söz konusu olunca şans faktörünün işin içinde biraz daha fazla olduğuna hazırlıklı olmak lazım.

ikinci el almayı düşünenlere ufak bi uyarı. aracı sıfır alırken kaç tane çakmak girişi olacağı ve nerelerde olacağına kadar her şeyi kişiselleştirebiliyorsunuz. ve araç bir kere satıldıktan sonra iç donanım veya kasada hiçbir retrospektif değişim yapılmıyor yetkili serviste. dolayısı ile piyasadaki bir araç diğerinden bambaşka donanım detaylarına sahip olabilir. bunu aklınızda tutarak ve net bir öncelik planı yaparak ava çıkmakta fayda var.
  • piyasada satın alınacak en ideal en mantıklı araç. geçen sene satın almaya/sormaya gittim. bir sene sonra piyasaya çıkacak dediler. bir sene beklemek istemediğim için başka araba aldım.
    iki üç gün önce otoparkta gördüm içim cız etti. çaktırmadan göz attım hakikaten fotoğraflardaki gibi.
  • land rover ailesinin yeni üyesidir. gelişiyle, freelander'ın ömrüne son vermiştir. çünkü onun yerine sunulmuştur. range rover evoque'un piyasaya çıkışından sonra çekiciliğini büyük ölçüde kaybetmiş olan freelander'ın yerine yapılan bir hamledir.

freelander, range rover evoque'dan biraz daha geniş olmasına rağmen sunduğu konfor ve arazi özelliklerinin evoque'dan üstün olmaması nedeniyle pek tatmin edici değildi. land rover discovery sport'taki amaç, freelander'dan yerine geçirilecek modelin evoque'dan baya farklı büyük olması, daha üstün konfor ve arazi özellikleri sunmak.

tabii bu durumda land rover discovery sport, hem segment hem de fiyatlandırma açısından range rover evoque ile land rover discovery arasında kendisine yer bulacak. kısacası bu araç, evoque özelliklerini barındıran ancak discovery boyutlarına sahip olan bir makine olarak karşımıza çıkacak. (bkz: land rover discovery sport vs range rover evoque)
hesabın var mı? giriş yap