• yurtdışı müzik piyasasını unkapanı sandığı için başlığına "seside yok nasıl meşhur oldu bilmem" yazılan diva.
    plakçılar çarşısında adanalı burhan abinin tanıdığıymış amk öyle ünlü oldu.
  • 1.55' lik boyu nedeniyle "hayli minog"
  • acilin kylie minogue ovmeye geldim.

uzun suredir aklimda bu kadinla ilgili bir seyler yazmak vardi. bu aralar yapmam gereken bir suru sey oldugu icin de bu yaziyi bugun yazmam gerektigine karar verdim.*

benim kylie dinlemeye baslamam 2001 cikisli fever albumuyle yani muhtesem parcasi can't get you out of my head'i duymamla olsa da ilk albumu kylie 1988 yilinda cikmistir.fever ve body language albumleri favorilerim oldugu icin yorumlarimi bu ikisini temel alarak yaptigimi eklemek isterim.

pop muzik tarihinin en iyileri icinde ilk 5 isme rahatlikla girer. hatta bence kadinlar arasinda madonna birinci, kylie ikincidir.

amerika disinda basladigi muzik kariyerine amerikan piyasasini fethederek devam etmesi , ozellikle zamani baz alindiginda, cok buyuk ve nadir bir basari. en onemlisi de bunu cizgisini bozmadan yapmis olmasi. cok satayim, populer olayim diye gidip abuk sabuk rapcilerle sacma sapan duetler yapmadi. kadinin en meshur dueti nick cave efsanesiyle yaptigiwhere the wild roses grow. cunku kalite bunu gerektirir.

sesine laf edilmesini cok anlamsiz buluyorum. iyi vokal olmak sadece genis bir oktav yelpazesine sahip olmak, notalar arasi cilgin atmaktan ibaret bir sey degil. vokalin sarkilardaki hissi yansitmasi en onemli unsur ki kylie bunu basariyla yapiyor. bana cok cekici gelen bir ses tonu ve tarzi var. o da sinirlarininin bilincinde olarak sarkilarini kendini kasmadan ve onemlisi hissederek soyluyor. ben olove at first sight soylerken ilk goruste asik oldugunu,chocolate dinlerken hissettigi ask karsisinda cikolata gibi eridigini,can't get you out of my head ile sevgilisini nasil da aklindan cikaramadigini,confide in me veslow ile de öhöm* sonuna kadar anlayabiliyorum. asiri seksi ve bastan cikaran bir sarki soyleyisi var ki bu da sarkilarinda gecen temalarla uyumlu.

seksi demisken… ben hayatimda kylie gibi kaliteli, ucuzlasmadan seksi olabilen baska bir unlu gormedim. o kedi gozler, o dudaklar, o elmacik kemikleri… cok guzel bir kadin. zarif ve ne giyse (giymese) yakistiriyor. sanirim bu da karakterinden ve durusundan gelen bir sey. 1.53 boyunda olmasina ragmen orantili ve guzel bir fizigi var. minyonlugun hakkini sonuna kadar veriyor. bir ikizler burcu kadini olarak da surekli imajini degistirip, kendini yenilemesine sasirmiyorum. yillar icerisinde yuzune ufak tefek dokunuslarda bulundugu belli ama bunu bile dozunda yapmayi basarmis. kesinlikle siritmiyor. 54 yasinda, piyasadaki bir suru guzel bulunan kadini cebinden cikarir. dans edisinden tutun da yuruyusune, konusmasina kadar her hareketinden zerafet akar. calistigi bir koreograf * kylie'nin baskalarinin bir kac haftada ogrendigi hareketleri bir kac saat de ogrendigini soylemisti klipe cekimleri esnasinda.

poposu icin eminim ayri bir baslik acilmistir. su an dunyanin her yerinde moda olmus devasa aygir gotu yerine kylie'nin fizigiyle orantili poposunu tercih ederim. kadinin poposu bile zarif.* bir roportajinda her kadin gibi selulitleri oldugunu, cekimler sirasinda aci, rotus falan derken bunlarin belli olmadigini acik acik soylemis, kalbimizi kazanmistir. 2000'lerin basinda boyle bir aciklama yapmak simdiki gibi kolay bir sey degildi. ayni yillarda meme kanseriyle bas ederken bir taraftan da bu konuyla ilgili farkindalik yaratmak icin de cok caba gostermistir. ciddi bir lgbtq hayran kitlesi de vardir. bana hep ici de disi da guzel bir kadin izlenimi cizmesi bu yuzdendir.

hep ovdum, birazcik da yereyim ahahh. son senelerde surekli farkli isimler altinda best of albumleri cikariyor. tamam cok uzun bir kariyeri ve cok sayida basarili albumu var ama kylie guzelim yeter yani. 15 studyo albumune 13 best of/compilation sence de cok degil mi?

sonuc olarak kylie minogue muhtesem bir kadindir. neredeyse 40 yillik kariyerinde cinsiyet, cinsel yonelim farketmeden milyonlarin ve bir kac jenerasyonun sevgilisi olmustur.
  • kendisinden ilk kez haberdar olduğumda 2001 falandı , 2011 bitiyor artık, değişen bişey yok. hala taş, hep taş, taşeron
  • shakira nın madonna olanı.
  • sesi ve kendisi ayni anda guzel olan nadir kadinlardan biri.
  • 10-15 senedir hiç değişmeyen kadın. inanılmaz bir şey. ilk kez robbie williams'la yaptığı kids düetiyle dikkatimi çekmişti. zavallı robbie williams ondan genç olmasına rağmen çöktü, o yakışıklılığından çok şey kaybetti ama; biraz önce yeni klibini gördüm de, kylie hep aynı. üstelik arada kanser bile geçirmiş olmasına rağmen. herhalde "bodur tavuk her zaman piliçtir" sözünün yaşayan en güzel örneği...

edit: tabii ben de farkındayım estetik yaptırdığının, zaten hayatım boyunca estetik operasyonlara, doğru yapıldığı takdirde, karşı olan bir insan değilim. ama şöyle bir faktör var ki, zaten günümüzde özellikle şov dünyasında herkes bu tip işlemler yaptırıyor ama onlarda yine de "hmm 40 yaşında ama kendini 20 gibi göstermeye çalışmış" gibi bir durum oluşuyor. kylie minogue'da, gerek vücudu, gerekse yüzü baz alındığında, böyle bir kanı oluşmuyor. en azından bana göre.
  • poposu o kadar güzelmiş ki, vaktizamanında madame tussauds müzesindeki balmumu heykelinin poposunun ziyaretçilerin ellemesinden dolayı eridiği söyleniyor..
    yine benzer bir rivayete göre, poposunun erimesinin öncesinde kylie'nin heykelinin müzeye konulduğu ilk gece, müzenin bekçileri tarafından da heykele tecavüz edilmiş.. bu bana ülkemizden bir haberi anımsatıyor; (bkz: uc vitrin mankeniyle sevisen insan)
  • bayılıyorum bu kadının sempatikliğine, komplekssizliğine. "ben kuzey amerika'da adımı duyuramadım, onun için bir dünya starı sayılmam" demekten çekinmez, madonna'ya hayranlığını her fırsatta abartılı ifadelerle dile getirmekten gocunmaz, şimdi de kendisiyle dalga geçilen bir videoda oynamış: http://www.youtube.com/…rd7etxbias&feature=youtu.be
  • tamam hos hatun, guzel hatun ona lafimiz yok. da soyle asil, boyle sanatci bilmem ne denilmiyor mu? yahu bi tane seksle ilgili olmayan klip, bi tane ahlamadan mirildanmadan soyledigi sarki, bi tane poposunu bacagini kirmizi dudagini gozumuze gozumuze sokmadigi an gosterseniz eyvallah dicem. yaptir o kadar estetigi, giydir jartiyeri, bindir boga ustune; bak o kezbanlarin bile seksi olmuyor mu?
    boyu minicik olmasa sanirim zarif de denmicekti.
    kiskancliktan yazdim, hehe. olamadi ki soyle popomuz, gerine gerine kiviramadik, peh!
hesabın var mı? giriş yap