• yanında servis ettiğim iç pilavla birlikte özel davetlerimin baş tacıdır,
    evde pişirilmesi de gayet kolaydır.
    şöyle ki;

kuzu ön kol alıyoruz,
    eti yıkadıktan sonra, baharat, tuz ve yağ ilavesi olmadan tencereye yerleştiriyoruz.
    ocağı kısığa yakın, mum alevine getiriyoruz.
    tencerenin kapağı ile tencere arasına boydan boya alüminyum folyo sıkıştırıyoruz ki buhar tamamı ile içerde kalsın ( eskiler bunu hamur ile yapardı),
    yaklaşık 4,5 saat kadar bu şekilde pişiriyoruz.
    et kendi suyunda pişeceği için kapağı mümkün olduğunca açmamakta fayda var.
    ben 3. saatin sonunda tuz ekliyorum isteyen servis sırasında da ilave edebilir.

bu kadar kolay.
  • kuzu tandır, geyik candır. -vodafone-
  • bir kuzu kolu hafif tuzlayıp, kalın aluminum folyoya yağını/suyunu kaçırmayacak şekilde sıkıca sarıp, bir fırın tepsisine yerleştiriyoruz.

170c fırında dört saat bırakıyoruz. açınca o kadar yumuşak oluyor ki, sadece çatalla kemiklerinden ayrılabiliyor. yer yer yağları kızarıyor, leziz oluyor.

yanına tereyağlı şehriyeli pilav ve 2,5lt buz gibi kola tavsiye ediyoruz. afiyet olsun.

'oykucu' uyardı, aluminum folyo (özellikle yüksek ısıda) kanserojenmiş. kola da sağlığa zararlıymış. ona göre yiyiniz/yemeyiniz.
  • ne demek kuzu tandır kokar? 30 yaşıma geldim ilk defa duydum. türk kızları öyle dermiş. demezler dimi?
  • hayatimda bana mutluluk veren yemeklerden biri.
    o kemigin etten siyrilisi, o lime lime olan et, o adacayinin, defne yapraginin, sarimsagin, biberiyenin aromasi…
    yaninda kayisi, erikli, bademli bi pilav ile uff ki ne uff…

haftasonu iyi bir kuzu but almak icin 150km yol gitmis bi insan olarak, kuzu tandir bir asktir diyorum.
  • ankara / siteler , konyalı kebab diyorum başka birşey demiyorum.
  • evlerimizde yapılabilecek bir kuzu tandır tarifini hemen vereyim. kuzu but veya kol alınır, bir tencereye konur, üzerine çok az sıvı yağ gezdirilir, tencerenin altı çok çok çok kısık duruma getirilerek kuzu 3-4 saat pişirilir (isteyen, kekik, biberiye, karabiber, salçalı yoğurt vb sürer, ben sürmem), sonra yenir. (kuzuyu güveçe, güveçi de fırına koyarak da olur). afiyet olsun.
  • dünyanin en manyak yiyeceklerinden biri benim nazarimda (bkz: orgazmik yiyecekler)

sözlük ahalisi evde yapilabilirliginden bahsetmi$; ve tabii ki asla gerçek tandirda yapilan gibi olamasa da evet lokum gibi eti evde yapmak mümkündür diyelim ve bu tencerede pi$en lokum kivamina gelen enfes yiyecegin tarifini püf noktalari ile verelim:kuzu tandir tarifi

lokum gibi demi$ miydim?
  • iştahla mideye indirildikten sonra güzel yemek yemiş olmanın yarattığı demlenme vakti akla meralarda mutlu mutlu zıplaşan kuzuları getirdiğinden yendikten sonra adamı pişmanlıktan pişmanlığa sürükleyen yemekler kategorisine girer. bozkırda kumları tekmeleme isteğini yenmek için o demlenme vakti geçene dek komançero ya da çeri çeri leydi dinlemek sizi biraz olsun rahatlatacaktır.
  • gebze organize sanayi bölgesinde '' tandırcı'' adını taşıyan mekanda yiyilmesi tavsiye edilen..
hesabın var mı? giriş yap