• hekim değilim ama ailemizde büyük çaplı sağlık sorunları oldu.

kusma ve ishal allah korusun zehirlenme olabileceği gibi kalp krizi ve beyin kanaması gibi sebeplerle de olabiliyor.

şiddetli ya da sürekli kusan kişinin kan tahlili, ekg'si, duruma göre tomografisi yapılması gerekiyor hemen o anda. öyle durumlarda saniyeler bile önemli.

defalarca deneyimledik, oradan biliyorum.
  • kusmaktan çok o anda bacaklarımın titremesinden soğuk soğuk terlemekten daha çok korktuğum eylemdir.

sevgilimin ailesine takdim edildiğim o ilk günde, banyoda bulunan küvetlerine kusarak ve çok halsiz olduğum için bir su bile dökemeyip o pisliği kadına yıkatarak, rezil olduğum bir tecrübeye de sahibim.

benden size tavsiye kusacaksanız da klozete kusun, bir sifona bakar.
  • sanılanın aksine kusma ciddi şekilde hipopotasemiye neden olmaz. kusma sırasında ağızdan kaybedilen, mide sıvısındaki 10 meq/l'lik potasyumdan ziyade; hipovolemiye sekonder gelişen hiperaldosteronzim nedeniyle renal potasyum kaybı artar ve hipopotasemi gelişir.
  • bazı tiksindirici durumlar karşısında hissedilmesi mümkün ve bazen de şart olan aktivite.
  • (bkz: eksolüsyon)
  • zorlamaktan boğazımdan kan gelmesine sebep olmuş refleks.mide bulantısı ve kusma korkusu yüzünden alkolle her zaman mesafeli bir ilişkim olmuştur.
  • 1 aylik bebegimde karsilastigimiz durum. mama yedikten sonra en ufak sallanmada cikariyor minik. onemli degilmis, yenidogan bebeklerde olurmus. zaten pek rahatsizda degil gibi cikarirken hic zorlamiyor, ama insan yinede uzuluyor.
    yetiskinlerde ise basa beladir, sahsen kendi adima en sevmedigim seylerin basinda kusma gelir. ozellikle alkole bagli kusma beni mahveder.
  • vücudun herhangi bir şeyden kurtulmak istemesi sonucu oluşan bir çeşit savunma mekanizmasıdır aslında. mideyi rahatsız eden bir gıda, çok soğuk yiyecek içecekler, aşırı sıcak hava, klima, günlük rutindeki değişiklikler sonucu vücudun verdiği bir çeşit tepkidir.

kusma öncesi gelen o öğürme hissi, ağıza gelen o acı su, tüm vücudu saran o soğuk terleme en sevmediğim şey ama kusunca gelen o rahatlama ve hissizlik müthiş. benim midem çok hassas, yediğim bir çok şey dokunur o yüzden sık sık “kussam da rahatlasam” cümlesini aşırı kullanırım.

son 10 günde tatil telaşı ile il il gezdiğimizden olsa gerek küçük oğlum ishal oldu ve gün aşırı kusmaya başlamıştı. dün itibari ile de büyük de aynı belirtilerle geceyi şenlendirdi. gece başlayan kusmasına sabah ishal de eşlik etti.

sabaha karşı anne ben kusuyorum demesiyle bir taraftan onu tuvalete taşırken o esnada yanıma gelen küçüğün paçalarından akan kakayı farkettim. kaka ve kusmuk kokusu birbirine karıştı.

rezil bir sabaha kakalara ve kusmuklara bulanmış tişörtümle günaydın dedim.
  • fobim olan eylem. sadece ben degil yanimda birisi kusacak olsun aninda bayilacak seviyede panik oluyorum.
hesabın var mı? giriş yap