• kim inanır, inanmaz, kurban keser kesmez filan o konulara hiç girmeyeceğim, ama inanıp da kurban kesecek olanlara bir hatırlatma yapmak gerekiyor.

hani kurban derilerini kasap ücreti yerine veriyorsunuz hem kesimi bedavaya getirip hem de deriden kurtuluyosunuz ya;

"kurban derisini satanın kurbanı yoktur" (et- tergib ve't-terhib, c. 2, s. 156)

"hz. peygamber, veda haccında hz. ali'ye, kurban olarak kesilen develerinin başında durmasını ve bunların derileri ile sırtlarındaki çullarını sadaka olarak vermesini, kasap ücreti olarak bunlardan bir şey vermemesini emretmiştir" (ebu davud; menasik, 20).

kurban derisini kasap ücreti olarak vermek, deriyi satmaktır. gidin kurbanın bir parça etini de taksiye binip taksi ücreti diye verin mesela aynı şey. kasap muhtaç biriyse deri sadaka olarak verilip üzerine kasaplık ücretinin de verilmesi gerekiyor. kasap muhtaç değilse ve derisi kasap ücreti yerine verilmişse, kasap ücreti kadar olan tutar bir fakire sadaka olarak verilmeli diyor işi bilenler ben söyliyeyim de.. (bir gün böyle fıkhi bir entry gireceğim de hiç aklıma gelmezdi!)
  • yapılan hayvan katliamı nedeniyle pek çok tepki gören bayram. fakat bu gördüğü tepkiler hayvanların öldürülmelerinden mi kaynaklanmaktadır? sorun ölüm olduğuna göre ve sorunu yaşayan, ölenin kendisi olduğuna göre, ölen koyunumuzun bayramda yahut başka bir günde, sokakta yahut mezbahada kesilmesi bu koyunun acısının niteliğini değiştirmez. demek ki tepki oluşmasının nedeni insanların koyunlarla kurdukları insancıl empati değildir. tepkilerin nedeni hayvanların ortalıkta öldürülmesi, bu manzara karşısında insanların ister istemez empati kurmak zorunda kalmalarının yarattığı rahatsızlıktır. insanlar istemektelerdir ki salamları sucukları ve bazan kavurmaları afiyetle yiyelim, ama bunlar salam fabrikasında plastikten üretiliyormuşçasına neşemizden kaybetmeyelim. mezbahalarda koyunların ve ineklerin gırtlakları kesiliyormuş, aman kimseler duymasın, yeter ki biz görmeyelim, sözünü etmeyelim. oysa nasıl ki uygarlık sosyopolitik anlamda sömürülen kitlelerin kanları üzerine kuruluysa, biyolojik anlamda da öldürülen hayvanların kanları üzerine kuruludur. ve belli ki bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetindekiler, nasıl ki sömürülenler afrika'da, asya'da, varoşlarda kalıp dışarı çıkmadıkları müddetçe rahatlarsa, hayvanlar da mezbaha dışında öldürülmedikleri müddetçe hem salamları sosisleri lüpletecek hem de kendilerini uygar ve insancıl sayacaklar, al gülüm ver gülüm diyerek neşeli bir telaş içinde yaşantılarını sürdüreceklerdir. bir canlının gırtlağının kesilmesinin ne demek olduğuna küçük yaşta şahit olmayan "şanslı" kişiler gırtlak kesmeyi tv deki eğlenceli savaş filimlerinden öğrenecek, afrikadakilerin, ıraktakilerin gırtlakları kesilirken tv den eğlene eğlene izleyeceklerdir. uygarlık her zaman yaptığı gibi ayıbı yorgan altında tutmaktadır.
  • 1) http://www.upi.com/…kill-my-son/upi-71281234475937/
    sizofreni tanisi koyulan virginiali bir baba, allah'in emri uzerine 5 yasindaki oglunu anti-christ (deccal) den korumak icin kafasini kopariyor.

2) http://www.independent.co.uk/…ys-mother-558706.html
    anneler gununde iki cocugunu taslayarak olduren, ucuncusunu de agir yaralayan texas'li kadin: "allah cocuklarimi oldurmemi emretti, gucunu kullanip onlari yeniden diriltecegine inaniyorum"

3) http://scienceblogs.com/…d_told_me_to_kill_gays.php
    allah bu arkadasimizi 2001 yilinda hapishanedeyken ruyasinda ziyaret ediyor, homoseksuel erkekleri oldurmesini emrediyor, bu da bir gay bar'a gidip, adamin tekini oldurup, cesedini yakip, dedesinin arazisine gomuyor. "ben kotu biri degilim, allah'i seviyorum". seviyor da hakikaten, zira islam'in da eyvallah dedigi eski ahit'te allah homoseksuellerin oldurulmesi icin yahudilere direkt emir veriyor.

4) http://ktar.com/?nid=6&sid=1173942
    uyku konusunda tartistigi karisini, allah'in emri ve lucifer'in rizasiyla kasap bicagiyla kesmis, kizini sacindan tutup defalarca bicakliyarak oldurmus, 4 yasindaki oglunu da komaya sokmus. en cok oglani bicaklamis cunku en cok onu seviyormus

5) http://trailerpark.blog.ca/…old_me_to_kill~3613340/
    yine bir baba,allah'in emri uzerine kizini olduruyor ve hemen akabinde, kilisede elleri kanli bir halde dua ederken bulunuyor

6) http://www.guardian.co.uk/…rld/2005/oct/07/iraq.usa
    en favori dinci baskanimiz george bush'tan geliyor: allah bana irak'taki dikta rejimini bitirmemi, afganistandaki teroristleri bulmami, ortadoguya barisi getirmemi emretti.

daha sabaha kadar gider bu, google'da cikan binlerce sonucta ikinci sayfaya gecmedim bile. kaldi ki birak google'i, daha basin yayin ortaya cikmadan once de binlerce insan ruyasinda, tuvalette, atesli hasta yatarken falan allah'la konusup, melekleriyle saldiri planlarinin detaylarini kararlastirip, karisini kocasini arkadasini bogazlamislar.

bunlarin istisnasiz hepsini, deli diye akil hastanelerine, hapishanelere, idam sehpalarina gondermisiz ama 3000 sene once varligi bile mechul bir dengesiz yapinca "daha onceden verdigi sozu tuttu, allah bu unutmaz verilen sozleri, harbi adammis" oluyor, "allah'in sinavindan alninin akiyla cikti" oluyor. alninin akiyla. yahu herseye inanilir da buna inanilir mi? herseye goz yumulur da bu ahlak anlayisina eyvallah denir mi?

bir de ne alakaysa olan bir koca oluyor. allah illa kan istiyor, dna'lari benzer nasil olsa. hani ibrahim'den cok sonralari, insanlarin gunahlari icin bir bedel isteyip, bir yandan da onlari cok sevdiginden onlara azap cektirmek yerine oz oglunu gonderip, bu bedeli ona cektirtmesi, hesaplari boyle sifirlatmasi gibi. illa birseyler kurban olacak, affetmek yok. sonra da azteklere kitapsiz diyor, hor goruyorsunuz. montezuma simdi cennette bogaz manzarali yerde oturuyordur.
  • 2012 kurban bayramı hiçbir zaman bir 2013 kurban bayramı olamayacaksın.
    çünkü 2013'te bayramın 1.günü salıya denk geliyor.
  • sebebi hac suresinde net olarak aciklanmis:

"allah'ı yüceltmeniz için"

bize allah'in sozune soz eklemek dusmez. o yuzden fakir doyurma edebiyati katmaya gerek yok. fakir doyurmak icin hayvan kesme ritueline de gerek olmadigini musluman bilim adamlari ramazan cadirini icat ederek kanitlamislardir.

birilerinin de ciddi olarak kesilen etlerin ne kadari fakire ne kadari cope gidiyor arastirmasinin da pesinden kosmasini isterdim. benim bildigim kurban etleri komsuya dagitilir, fakirlere ulastirilacagi bir ortam mecra yoktur. ayni mahallenin komsularinin da maddi durumlari birbirine yakin olur. olay nihayetinde komsular arasinda et takasina donusur, buzluklar tika basa etle dolar.
  • şu hayvan hakları vs diye bik bik konuşanları kasapta yakalarsam kancaya asıp kesicem götünü.

ek olarak, benim gibi yarım yamalak bir adama vaaz verdirenler utansın ki; kurban bayramı herkesin evinin önünde hayvan kesmeye çalıştığı sokakların caddelerin oluk oluk akan kanla boyandığı abuk subuk deneysel bir toplu girişim haline geldiyse, bunun sorumlusu "ben keseyim de daha çok sevap olsunculuk"tur. götümüzden uydurduğumuz şeyleri yaygınlaştırıp, işin normalini yapanlara da "aa olmaz, kendin keseceksin; bütün sevabı orada zaten"le yaklaşmak da bir başka gelenek olmuş. "bütün vitamini kabuğunda"nın bir değişiği yani..

canlar; kurban bayramı insanların kapılarının önüne hayvan devirip kesmesi için değil, o veya bu şekilde kazandığı paranın bir miktarını yaratanın insanlara sunduğu bir nimet vasıtasıyla yoksullara ve "düşmüş"lere sunması için vardır..

inanıyorsanız ve kurban kesme niyetindeyseniz; ve en önemlisi bir kasap değilseniz lütfen gidiniz satın aldığınız hayvanları mezbahalarda kestiriniz.. kafasının yarısı kesilmiş halde ortalıkta fink atan zavallı hayvanları görmek zorunda değil kimse.. daha doğrusu o hayvanlar o eziyeti çekmek zorunda değil.. bacak kadar çocukların önünde hayvan gırtlaklamayınız.

bonus: kestirdiğiniz hayvanınızı da mangalı yakıp önce kendiniz yemeyiniz.

not: ve mümkünse sokağın ortasında dana kesip, bir de milletten inancınıza saygı göstermelerini beklemeyin. kurban kestiren bir müslüman olarak söylüyorum bunu.
  • cocukken dedem keciyi kesmeden once aglayip yirtinip yerlere atardim kendimi ne olur kesmeyin diye. buyudum veteriner hekim oldum, kaderin cilvesi olarak devlet baba dedi ki bu bayram kurbanda gorevlisin. gozumun onunde simdiden onlarca hayvan kesildi ve araliksiz devam ediyorlar. cirpinanlar, bagiranlar, kan golu.. allahuekber sesleri hoparlorden, kulagimin dibinde... aglamamak icin kendimi zor tutuyorum lan. bi baslarsam elime bicagi alip keserim kendimi yaklasmayin dokunmayin bu hayvanlara diye ortaligi yikicam. sonra deli diye kapatacaklar bi yere beni. cok mutsuzum. kurban bayramindan nefret ediyorum.

ek: belirlenmis kesim yerleri haricinde hayvan kesilmesi yasak. belediyeyi veya bulundugunuz ilcenin tarim mudurlugunu arayip ihbar edin, bayram boyunca her yerde nobetci ekipler var. gelirler.
  • hayvan ara sayesinde bu sene kolay geçecek bir bayram inşaallah.
  • yanlış hayvanı kurban etmemeye özen göstermeniz gereken bayram

kedi keserseniz cehenneme, koyun keserseniz cennete gidiyorsunuz. ona göre dikkat edin
  • hep yanlış öküzlerin kesildiği bayram.
hesabın var mı? giriş yap