• geçirdiğim travma sonucu yakınına bile yaklaşmayacağım yer.
  • akşam saatlerinde ellerindeki biralarla çimlere yayılmış irili ufaklı gruplara bölünmüş beşyüzü aşkın gence, halka açık yerlerde alkol tüketmek yasaktır, lütfen ellerinizdeki şişeleri kaldırın diyen polise, ellerindeki şişeleri organize olmuş bir şekilde havaya kaldırıp şerefediye bağıran güzel izmirin hür mekanlarından biridir.

not:polis sakince uzaklaşmıştır.
  • beş yıldır izmir'e gelmiyordum- özlemiş miydim? hayır. yine de denizi görünce, istanbul'da denize 200 m mesafede yaşadığımı unutup (zira beşiktaş izmir gibi deniz kenarı hissini veremiyor) bira içesim geldi. elbette kordon'a yollandım (bkz: #16150591); gitmez olaydım, yok ki bira? sahil şeridi boyunca bira satan tek bir mekan yok. akıllı ve izmirli olmayan sözlükçü, evet sen doğru tahmin ettin; izmirli sözlükçü ise bilemez, çünkü dünyadan haberi yok, kendisine fırsat tanınmamış: kordon'daki barların tamamı, hem de istisnasız tamamı, türkiye'nin en kötü birası olan efes pilsen'den başka türk birası satmıyor (bkz: efes pilsen/#24616770). binlerce genç bira içtiğini sanarak efes'in tombul şişesini havaya kaldırıyor ve ben yarım saat dolanmama karşın koskoca alsancak'ta tuborg satan tek bir yer dahi bulamıyorum (içerlerde bir yerlerde bir tane var ama orası kordon sayılmaz). ve sikerim birasını diyerek rakı içmeye karar veriyorum.

tuborg'un pazarlama departmanı, lafım size: allah sizin de belanızı versin be.
  • eski başkan burhan özfatura'nın, "benim için tarihi bir değeri yok. eskiden rumların, ermenilerin, yahudilerin yaşadığı bir bölgeymiş. izmir'in türk islam oluşu, cumhuriyet'le birliktedir." diyerek itibarsızlaştırmaya çalıştığı izmir değeri.
  • izmir'de iş çıkışı buz gibi bira içip güneşin batmasını izlemenin en güzel olduğu yerdir.
  • çiçekçi ablaların, falcı teyzelerin istilasına uğraşmış gerçekten. gerçi uzun zamandır böyle. sevgiliniz olmasa da olur bi kız arkadaşınızla otursanız çimlere falan, on dakikada bir biri rahatsız eder sülük gibi yapışırlar. almadığınız vakitte en sonunda enteresan beddualar edip giderler.
    mesela bana bir keresinde en son bi liraya indirdiği gül için şöyle demişti; ''allah seni bi milyonla zengin yapar inşallah, bi milyonla zengin olursun e mi''
    o neydi lan öyle, sevinsem mi, üzülsem mi bilemedim yemin ediyorum. bi ''zengin mi amin lan'' demekle, ''ayıp ediyon abla'' deme arasında gittim geldim.
    valla afrikalı saatçileri arıyor insan, efendi en azından onlar, şöyle uzaktan saatlerini gösterip geçiyorlar, bunlar gibi zorla gül satmaya çalışmazlar. hatta ben o afrikalı saatçileri görünce uzun uzadıya muhabbet edesim geliyor lan. bunlar kordondan soğuttu arkadaş.

hayır sevgiliyi de gaza getiriyor amına koduklarım. bana diyor bir liralık çiçeği çok gördün. altta kalır mıyım dedim ki çiçekçiye girer 10 liralık 20 liralık çiçek alırım bunlardan almam, sevmiyorum. haaa çiçekçiye girip almış mıydım, almadım. ayrıldık zaten, o ayrı bi konuydu. neyse lan. kordon çok güzel de işte çiçekçiler kötü, kız arkadaşınızla gelip de oturmayın çimlere abi. ya da oturun baktınız çiçekçi geliyor size doğru ölü taklidi falan yapın.
  • kordon eskiden bir gidiş bir gelişlik araç yolundan ve deniz tarafında küçük bir yaya kaldırımı, diğer tarafında ise bar ve cafelerin önüne konan sandalyelerden geçilmez bir hal almış, sadece tarık akan ' la necla nazır ' ın ateşböceği filminde şirin gözüken bir yerdi. şu anki halini çok daha modern ve izmir ' e yakışır buluyorum.

herşeyin eskisi güzeldi diyen nostaljikler hala değişmeyen bir şeyler bulabilir tabii... mesela güneş hala aynı taraftan batıyor ve hala deniz restaurant' da rakı, balık, kalamar çok güzel.
  • eskiden güzel olan mekan..
    artık oturamaz,gezemezsin..lanet olsun bütün dilencilere,boyacılara ve falcılara özellikle sevgilinle geziorsan bittin...

falcı takılır 5dakka peşini bırakmaz..
    git dersin dewam eder
    -benim maykıl olum bak avrupalar göreceeisin.
    olmadı kıza sarar
    -madonna gibi kızsın bak iki kaşının arasında bişiy gördüm at bişilier annatayım güzel kızım benim diye dewam eder

boyacılar desen daha yüzsüzdür..
    -boyiiim mi abi/abla?
    -yok istemez/sağol istemiyorum
    -niye cimrimisin sen

haydaaaaa ama olmazki böylede yapılmazki...
    ewet alsancak polisi oraya biraz daha abanmalı güzelliği kaçıyor gidiyor..
  • istanbul'un caddebostan sahiline rakip bir yerdir (bkz: izmir) kordon.

sahil boyunca kafeler, restoranlar, her tada damağa hizmet eden mekanlar mevcut. izmir'in tertemiz havasında, mis gibi deniz manzarasına karşı oturup biralanızı yudumlayarak harika sohbetlere dalabilirsiniz.

ya da şarabınızı, biranızı, çerezinizi alıp sahildeki çimenlere yayılıp, keyif yapabilirsiniz. ki kafelerde çalan pop müziklere katlanamayanlara kesinlikle bunu öneririm. sağdan soldan gelen müzikler başınızı ağrıtabiliyor gerçekten.

fayton da vardır. oranın yerlisi kuzenimin dediğine göre sevgililer binip, romantik romantik, tıkır tıkır dolaşırlarmış. büyükada'da yaşadım ben de o romantikliği, ama yalnız başıma...
    faytonu araba trafiğinde görünce garipsemedim değil. hele bir de araba ata korna çalınca, atın dönüp 'ne korna çalıyorsun yav' dercesine bakışına şahit oldum. neredeeen nereye işte...
hesabın var mı? giriş yap