• turkiye'de cok kotu anlamlara gelen bir tabir olmakla beraber aslinda o kadar kotu degildir.... "tek parti iktidar olmazsa istikrar olmaz" gibi bir anlayis tamamen tek partilerin dayattigi bir secim propogandasidir... asil korkulmasi gereken tek parti iktidaridir.... tek parti iktidar olunca cogunlugun iradesi demokrasi diye yutturulur, her turlu haksizliklar ve yanlisliklar demokrasi adina savunulur...
  • amaçlarına ayrı ayrı çalışarak ulaşamayacağını anlayan ya da ortak bir tehdit karşısında bir araya gelen rakip politikacılar grubu.
  • tek bir kişinin dediği olacağına, hiç kimsenin dediği olmasın.
  • efenim simdik gunun cogunu uyuyarak gecirdigi bilinen tembel oglu tembel koala hayvani, uyanik oldugu zamanlarda da uzerinde bulundugu okaliptus agacinin yapraklarini yiyerek bitirmeye ugrasir. ancak bunu tek basina yapamayacagini anlayinca ba$ka bir ya da birkac koaladan yardim alir. boylece agaci hep birlikte yiyip bitirirler. buna da koalisyon denir.*
  • konu siyaset olunca (da) türkçe konuşmayı unutan ülkem insanının "birleşme" yerine kullandığı, coalition'dan arak kelime.
  • akp-cemaat koalisonuyla ülkemize yön vermeye devam eden iktidar biçimi. en büyük sakıncası kurumların birbiriyle çatışmaya başlamasıdır ki şu an buna şahitlik ediyoruz. halbuki ilk yıllar nasıl güzel geçiniyorlardı. ne olduysa şu öym'lerden sonra oldu. feto cephesi öym'ler devam etsinci, akp hem dışarıdan hem içeriden gelen baskılara dayanamıyor.

yoksa bundan bir sene önce başbakan tutuklanan gazeteciler için dünya ayağa kalkmışken "yargı bağımsızdır" diyordu. baktı ayağına dolanıyor tornistana bağladı. yoksa erdoğan öyle hatasını kabul edecek, geri adım atacak adam değil. vaktinde kendi lehine çalışan savcı-polis-embedded gazeteci taifesi kontrolden çıkmaya başladı. mit müsteşarını alel acele çıkarılan kanunlarla kurtardı ellerinden. şimdi öym'lerin ipini çekerek etkisizleştirmek istiyor.

evet vesayet vesayet diye bağıran medya dingilleri. bu vesayet değil de ne? bundan neden bahsetmezsiniz? tabii bunlardan para kazanılmıyor. tarifesi düşük.
  • tek başına iktidar olmak mümkün olmayınca tek çözüm
  • bir siyasi partinin bir başka siyasi oluşumla hükümeti kurmak için bir araya gelmesi değil mi arkadaş bu?
    ee bazı şartlar dahilinde bir araya gelince incileri mi dökülüyor, dünyanın en yanlış işini mi yapmış oluyorlar, mantık evliliği diye birşey var siyaseten neden olmasın, zannediyorlar ki farklı görüşte bir partiyle bir araya gelince bize de bulaşacak. olm cüzzamlı mı bu partiler?

diyorum ya dünyada en çok kırmızı çizgisi sınırı köşesi sivriliği kemiği olan insandan nefret ettim. bir gerinin rahatlayın ya.
  • batılı ülkelerde pekala güzel uygulanmaktadır.

türkiye'de ise, 92 yıllık devlet tarihinde koalisyon hükümetlerinin toplam süresi 20 yılı bulmaz aslında, ama öyle bi algı var ki, sanki akp'den önce sürekli koalisyon yönetiyordu bizi. öyle bi olay yok.

tabii tr'de sıkıntı çıkarması şu yüzden oluyor, akp gibi partiler o kadar radikalleşiyor, o kadar kutuplaştırıyorlar ki insanları, haliyle sonradan bir araya gelmek pek mümkün olmuyor.
  • sıkıntı bizde, almanyada bile koalisyon hükümeti var. allaha şükür on numara siyasi liderlerimiz var. ben onunla yapmam bununla yaparım, ne bu yaa, sexmi yapıyorsunuz. kabahat bizde, millet seçimde hiç bir partiye oy atmayacak, atılan üç beş oyla iktidar olamazlar. sonra başlarını ellerinin arasına alsınlar, biz nerede hata yaptık diye.
hesabın var mı? giriş yap