• bir dönemin tek cinsel aktivite malzemesi bu filmin fragmanı ve star tv'nin yeni yayın dönemi reklamında 0.45 saniye görünen kadın götüydü.

düşünün ne zor zamanlardan geçmişiz :/
  • https://www.youtube.com/watch?v=qxy72vh3yfi

1993 yapimi, senaryosunu macit koper'in yazdigi (anayurt oteli'nde zebercet'i, aaahh belinda'da hulusi'yi oynayan basarili oyuncu) yonetmenligini irfan tozum'un yaptigi, basrollerinde nurseli idiz, beklan algan, aytac yorukaslan ve ayla algan'in oynadigi bir acayip film. kotu desem degil cunku en azindan farkli birseyler deneyerek istanbul'un en tarihi mekanlarindan olan kiz kulesi uzerinde yine kiz kulesi efsanelerini merkez almis bir film. iyi desem o da degil cunku bir donem cok moda olan "bir film ne kadar anlasilmazsa o kadar sanatsaldir" dusuncesiyle yapildigi icin izlemesi bayagi yorucu. iste o yuzden bir acayip film diyorum ben de.

zaten cogunlukla oyuncu olarak taninan macit koper'in boyle bir cok tuhaf ve anlasilmaz senaryosu var filme cekilen (bir digeri de akrebin yolculugu ve cazibe hanimin gunduz dusleri mesela). bas karakterleri genelde konusmayan, contayi siyirmis, itici, hayaller goren kisilerden olusan, gercekle sanrinin birbirine gectigi asirif tuhaf senaryolar yazmis genelde. yerli david lynch gibi takilmis adam.

bu asiri zor izlenise ragmen bu filmi cok severim, cunku bir daha gelmesi mumkun olmayan bir doneme, yani kiz kulesi'nin basibos bir harabe seklinde bogazin ortasinda durdugu doneme dair gorsel bir kanit niteligi tasir bu film. istanbul'da yasayanlarin bile neredeyse tamaminin hic gormedigi kiz kulesi'nin ic kisimlarinda cekimleri yapilmistir. kiz kulesinin icindeki kuyu da dahil olmak uzere artik siradan insanlarin gormesinin mumkun olmadigi pek cok alan bu film sayesinde kayit altina alinmistir.

ayrica nurseli idiz'in ciplak halde kayaliklarda oturup bekledigi sahneler, ciplak sekilde kiz kulesinin onunde yuzdukleri sahneler, ciplak sekilde bogazin ortasindaki kiz kulesinin kayaliklarinda sevistikleri sahneler de tarihe gececek cinstendir, cunku ne yazik ki bu tarz gayet dogal ve insani sahneleri su anda o bolgede cekmek hayal dahi edilemez. bu sebeple beklan algan ve nurseli idiz sansli bir sekilde, bu acidan da bir daha ele gecmeyecek bir firsati yakalamistir.

filmin konusunu falan bosverin, eger yikinti halindeki kiz kulesinin icinde gecen bir goruntu seyretmek istiyorsaniz, bu filmi mutlaka izleyin. film olarak olmasa bile tarihi gorsel belge olarak esine zor rastlanir bir yapit.

ayrica filmin muzikleri de insani asiri gerer, bayagi iyidir.
  • sevisme konusunda insana bildiklerini de unutturacak derecede rezil bir film. (adamlar sanatsal film cekmis senin ettigin lafa bak diyenleri de unutmayalim tabi verelim cevabimizi: ayiyim belki ama mutlu bi ayiyim)
  • beyaz balina aydın kıvamındaki nurseli idiz'in saklambaç isimli yüksek zeka gerektiren yarışma programı ertesinde yaptığı bir marifet olarak, bu üstün entellektüel sıçramalı filmde çıplak yüzmesi basınımızı zamanında oldukça meşgul etmiştir. ama biz ondan önce erötik şair nara'yı cem özer şov'da sarkık memeleriyle gördüğümüzden dolayı ve de yağmur kaçakları isimli inanılmaz bir filmi izlediğimiz için pek şaşırmadık... çünkü nedir? aslında kızkulesi aşıkları denen bu şey memeli şair nara ve yağmur kaçaklarını oluşturan o garip, bermudalı, şeytani üçlemenin bir parçasıdır. beynimin sorunlu gri hücrelerinde her zaman öyle anılacaktır.
  • balinalarin ciftle$me rituellerini konu alan yerli belgesel, hatta belki mockumentary?
  • filmin 14. dakikasinda biraktim izlemeyi. martilarin ciyak ciyak sesleri, balikci motorunun pat pat pat sesleri ve bunlara ek olarak kafa s.ken zil/gong vurmali bir sayko film muzigi, ve en cekilmez olani da berbat bir hikaye anlatimi. aman aman evlerden uzak olsun.
  • bu filmde isteyerek mi yaratıldı ama inanılmaz boğucu bir atmosfer var. lighthouse filminde binbir planla yaratılan atmosfer burada kendi kendine oluşmuş. 10-15yıla o zamanın entel eleştirmenleri tarafından değeri anlaşılamamış sikindirik filmlere aşırıı anlam yükleme yaklaşımıyla yine gündeme gelecektir.
  • film yayınlandığı dönem özellikle nurseli idiz'in o zamanlarki popülaritesinden dolayı oldukça ses getirmiştir. filme dair tartışmalar elbette filmin sanatsal değerinden ziyade içerdiği çıplaklık ve sevişme sahneleri üzerinden yapılmıştır. nurseli idiz gelen tepkilere ilk başlarda "o ben değildim, dublör kullandım" demişse de sonraları dublör söylemlerini bir kenara bırakıp "sanırım biraz abarttık" diyip pişman olduğunu dile getirmiştir. ha bi de yönetmen filmi yaşar kemal'e ve babasına ithaf etmiştir.
hesabın var mı? giriş yap