• dişi kedi ya da köpeklerde kısırlaştırma operasyonu yapılması kararının sonuna kadar yanındayım. kısırlaştırılmamış her dişi kedi ya da köpek ileride rahim tümörü, rahim iltihabı ya da meme tümörleri yüzünden hayatını kaybedebilir. hayatını kaybetmese bile zor bir operasyon ve sonrasında sıkıntılı bir süreç geçirebilir. bu yüzden küçük dostunuz dişi ise kısırlaştırmanızı öneririm.

bu operasyon iki çeşit yapılır. overiohysterectomy ve ovariektomidir. birinde sadece yumurtalıklar sadece bağlanırken diğerinde rahim yumurtalık tamamen alınır. istenilen hormon faaliyetini durdurmak olduğu için rahim ve yumurtalıkların tamamen alındığı overiohysterectomy isimli operasyon tercih edilmelidir. diğer operasyonun hiç bir gereği yoktur sadece üremeyi durdurur. kedi ve köpeklerde menapoz olmadığı için ileri yaşlarda bozulan hormon faaliyetleri de meme tümörü ve rahim tümörüne yatkınlığı arttırır.

eğer küçük dostunuz erkek bir kediyse zaten cinsel olgunluğa geldikten sonra çişinin kokusuna dayanamayacağınız için veteriner hekiminize koşarak gideceğinizi garanti ederim. fakat hekiminizin sizi fus (feline ürolojik sendromu) hakkında bilgilendirmesini isteyin. fus erkek kedilerde kastrasyon operasyonundan sonra sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. özel mamalar ile önlenebilir.

eğer küçük dostunuz erkek bir köpekse, perianal bez tümörü oluşmadan kısırlaştırmaya gerek yoktur. testesteron hormonunun desteklediği bir rahatsızlık olan perianal bez tümörleri aşağı yukarı 9 yaşından sonra görülür.

evcil hayvanımı kısırlaştıramam onun doğal hayatını bozarım diye sakın düşünmeyin. onu eve aldığınız dakikadan itibaren zaten doğal hayatını bozdunuz. şimdi üstünüze düşen kaliteli yaşamasını sağlamak.
  • ikileme sokan ameliyat. çok korkuyorum ya bişey olursa diye. huyu suyu değişir mi? şapşik şapşik oyuncu hali durulur mu? kafasını zorla elimin altına sokar mı seveyim diye? ölür mü? ölürse ben de ölürm, çok üzülürüm, kahrolurum yæ. inşallah hiç bişey olmaz :(
    yaptırsan bi türlü yaptırmasan bi...
  • erkek köpeğime yaptırdım ben bu operasyonu.
    şimdi daha mutlu.. oyunculuğu aynen devam.. ılımlılığı arttı..
    süper bişey oldu. kafası rahat hayvancağızın ohh mis.. ağzını burnunu öpüyom, göbüş göbüş yapıyoz boğuşuyoz o eski ergen sinirliliğinden eser yok şimdi adeta bi melek.
  • eğer erkek kedinizi kısırlaştırdıysanız ameliyattan sonra şöyle bir tepki almanız olasıdır;

http://imgim.com/2560incib1963224.jpg

şaka bir yana erkek kedileri kısırlaştırmak dişi kedilere göre daha az zahmetli oluyor. hem kedi hem de kediye bakan kişi açısından.

erkek kedimi kısırlaştırmaya götürdüğümde operasyon yaklaşık yarım saat sürdü. kediyi eve götürdükten yarım saat-45 dakika kadar sonra bizimkisi uyandı, ama ne uyanmak. resmen çırpınmaya başladı hayvan. zaten bu durum hakkında veteriner uyarmıştı beni, uyandığında direkt olarak çırpınmaya başlayacak bu sebeple yanında olup onu sakinleştirin diye. gerçekten de öyle oldu.

sakinleştikten sonra narkozun etkisi birkaç saat devam etti. bu süre içerisinde sarhoş gibi yürümeye çalıştı. tabi bunda ilk kez takmış olduğu elizabeth yakalığının da etkisi vardı. o sersem haliyle taşıyamıyordu yakalığını.

narkozun etkisi geçtikten sonra yakalığından inanılmaz bir şekilde rahatsız oldu ve sürekli çıkarmaya çalıştı. buna ameliyat yerini yalama güdüsü eklenince neredeyse günün tamamında bununla uğraştı. tabi en sonunda anladı çıkaramayacağını ki bıraktı.

ameliyatın etkisinden tamamen kurtulunca normal hayatına geri döndü. tabi ameliyattan sonraki 3 gün aşıya götürdüm onu, tek değişiklik buydu. 3 gün boyunca diğer zamanlarda ne yediyse onu yedi, ne içtiyse yine aynı şeyleri içti. yani veteriner bir kısıtlama getirmedi bu konuya.

son aşıdan sonra çıkardık elizabeth yakalığını, direkt olarak ameliyat yerini yalamaya başladı. ama aradan 3 gün geçtiği için yalamasının bir zararı olmuyormuş. sonrasında da normal hayatına geri döndü. kilo alma gibi problemler de yaşamadık. fakat enerjisini (!) atamadığı için biraz daha hiperaktif ve oyuncu bir kedi oldu ama bu da normal bir durum sanırsam.
  • rusya'ya vizeler kaldırıldığı takdirde rus hükümeti'nin türkiye'ye şart koşmasını beklediğim operasyon.
  • (bkz: #94428139)
  • disi kopek icin olani da basittir. sadece anestezi etkisi,serum,bicak yarasi,agrilar vs ilk 24 saat feci. uykusuz kalicaksiniz ve temizlik yapicaksiniz. hazirlikli olun. biraz inlicek ama cogunlukla uyuyacak.
    12 saatten sonra benim ki manasiz bi sevgi arayisina girdi gece romantik romantik bakistik mesela.
    24 saatten sonra ise gelsin mamalar gitsin sular. gelsin eglence gitsin kokular. hemen cocuk mode on oluyor.
    bizimki normalde bahcede 3. gunun sonunda evde kalmaktan sıkıldı. bahceye indirdim huzuru bukdu bebelak. digerleriyle oynadi. micti isedi gezdi kokladi.
    4.gun yatagini parcaladi.
    aynen devam ediyo sipa.
  • can arkadaşım köpek bey de dün girdi bu ameliyata.

kısa süreceği söylenmişti bize. ancak ameliyatın yarısında içeriden sesini duyduk. anesteziden erken çıkmış oğlum. tekrar yapmışlar. bu yüzden beklenenden uzun ve zor oldu.
    işlem bittikten sonra veterineri yanımıza geldi; iki defa anestezi aldığı için tüm gün uyuyacağını söyledi. ama daha yarım saat bile geçmeden bizimki yine uyandı.
    her şeyin başlamasından yaklaşık 4 saat sonra yürüyerek çıktık klinikten.

gece boyunca uyumadım, neredeyse nefeslerini saydım sabaha dek.

elizabeth boyunluğu nedeniyle rahat yatamıyor zaten. dikişli yerini yalamak istedikçe aparatın kenarları oraya değimiş, morartıp kanatmış. boyunluğun kenarına yumuşak bant çekeyim dedim, oğlum izin vermedi.

bu ameliyatı gerçekleştirmekle can arkadaşım için iyi bir şey yaptığımı biliyorum. ama onu böyle gördükçe canımdan can gidiyor.

veteriner bir haftaya tamamen iyileşir dedi. hadi bakalım, oğlumla beraber gün sayacağım.
  • bugün on aylık erkek kedimi kısırlaştırdım. kedimi bana teslim ettiklerinde saat 12.30 idi. pusette olduğundan bakışlarına çok dikkat edemedim eve gelene kadar, fakat eve geldiğimizden, yani saat 14.30'dan beri göz bebekleri kocaman bir halde ve gözlerini hiç kırpmadan aralıksız aynı noktaya bakıyor. bir kedinin kısırlaştırma işleminden sonra böyle saatlerce hiç gözünü kırpmadan aynı noktaya bakması, sese tepki vermemesi acaba normal midir? konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim, zira çok tedirgin oldum ben bu kedinin saatlerdir süren bu donuk ifadesinden.
  • çakıl'ımın iki hafta önce geçirdigi mini operasyon. mini diyorum çünkü hem operasyon hem iyileşme süreci düşündüğümden kısa sürdü.

erkek kedi için izlenimler

ne zaman gerekli;

*özellikle geceleri sesinin yankı yaptığı yerlere doğru böğürerek miyavlıyorsa
    *odaya girdiginizde bu koku da ne diyorsanız aynı koku tüylü montunuzda polar battaniyenizde duyuluyorsa
    *acaba ne işler peşinde dediginiz birgün lavaboya attırdığını(!) gördüyseniz
    *oyun oynarken kolunuzu disleyip arka ayaklarının altına alıyorsa (kötü emeller peşinde dikkat pipi dışardadır)
    *son olarak salonun ortasında sarı su birikintisi görürseniz...

geceden mamasını suyunu önünden alın. güvendiginiz bir veteriner hekimin yolunu tutun. max 1 saat süren operasyonun arkasından gözü açık uykulu şekilde teslim alın kedinizi.. o uyanana kadar aglayabildiğiniz kadar aglayın zira uyanınca sağa sola yalpalayacak kumuna gitmek isteyecek ve kusacaktır. bakım için ekstra bir çaba gerekmiyor. zaten dikişi olmayacak tavsiyem kedinizin üstüne çok gitmeyin. bırakın istedigi yerde uyusun yüksekte yatmayı tercih etmişse uyanana kadar yanında kalmak mantıklı.. birkaç saat uykudan sonra hekiminizin söyledigi saatte su ve yemek servisine başlanabilir. iştahla yediğini görünce oh diyeceksiniz.

operasyon sonrası karakter değişikliği görülebilir hoşgörün. hormon seviyesine göre (attırma hariç) kızgınlık sürebilir.. çakıl hala polar düşkünü..

sabaha karşı uyandırmalara hoşçakal der oğluşu koynunuza alıp mutlu mesut uyursunuz.

mutlusunuzdur ama giden toşbillere de üzülürsünüz.. bu vicdan azabını gidermek için henüz bir çare bulamadım (bulan yeşillendirsin)
hesabın var mı? giriş yap