• odenen birsey.

ilk defa daha bugun "neden ulan" diye sordum, bir aydinlanma, bir chakra temizlenmesi yasadim, 75 bin km bakimimi yaptirdim. evet, sayin yilmaz, neden kira? homo sapiens sapiens 40 bin senedir ortalikta geziniyor, hala insan en temel ihtiyaci olan barinak beles degil, bundan daha sacma birsey olamaz. evet, bir insan ac bilac 30 gun, sussuz 1 hafta yasayabilir, hatta nefesini de 5-6 dakika tutabilir calisirsa, ama barinak olmadan iki gram atp sentezleyemezsin.

hayir kardesim, piramit degil birsey degil, alti ustu 4 duvar cekiyon,birkac sene icinde yapiyorsun bitiyor. mutemadiyen suren bir insaat degil, maliyeti bastan verdin mi gerisi bakim isi. 40 bin senelik gecmisimizde emegini somurecek, zamaninda akittigi alin teri sayesinde rahat etmemize vesile olacak bir nesil olmamis mi? o kadar da kole var herkesin tarihinde, hepsi mi isten kaytardi?

ben burada calisip kira veriorum, yillar sonra tasinip baska yere gittigimde yerime gececek olan da ayni sekilde kira veriyor, bu boyle arz talep dangalakliginin icinde surup gidiyor. halbuki olayin kokune in, o paralar nereye gidiyor, paris'te bilmemnerede oturan, muhtelemen butun mahallenin sahibi yasli bir kadina. niye? bilmemne sirketinin varisi. o sirket ne yapmis? zamaninda oralar komple zeytin bahcesiyken allem etmis kallem etmis imar izni cikarmis. imar iznini cikarmak icin arazinin satin alinmis olmasi lazim, onu da 3 kusak onceden silah zoruyla, rusvetle, vs halletmisler. hooop fast forward 200 sene, ben kimsenin olmadigi bir zamanda gelip allahin topragini sahiplenen bir yatirimcinin varisine emegimi sunmak zorunda kaliyorum hala her ay, ve bu isin sonu yok. japonyada 3000 dolar veriyosun iki oda daireye.

barinak gibi temel ihtiyaclarin arz talep sisteminin disinda kalmasi gerek. yaz bir muhtira, herkes geberene kadar ev insa edecek belese, 70 milyon kisi kurekleri kapacak, altyapiyi doseyecek. sonra 500 sene rahat et, kira yok, gayrimenkul mulkiyeti yok. tabii deniz manzarali yerde benim oturmam sartiyla; yok ben en iyisini alamazsam, eskisine kiyasla daha iyi durumda olsam bile kimseye yar olmasinp manzarali yer. eee, insanoglunda altruism varsa, lose-lose senaryolara yatkinlik yaratacak irrasyonelite de varp; madem mulkiyetsiz barinagin adil paylasimi konusunda makul bir duzen getiremedik, o zaman en boktan duzeni secelim, maliyeti emek bazinda zamana gore neredeyse sabit bir hizmet icin (ilk yatirim disinda) sittin sene mutemadiyen emek harcayalim.
  • death note'da, japonlar'ın ingilizce kelimelerdeki "l" harfini kullanamamalarından dolayı*, "istediği kişiyi yalnızca ismini bilerek ve yüzünü aklına getirerek öldüren kişiye verdikleri ad" için ingilizce'den uyarladıkları kelime.

söylemeye çalıştıkları kelime tabi ki: killa
  • death note isimli muthis animedeki katilin takma adi. buradan kendisine amina koim light demek istiyorum.
  • kira rumca kadin demek olup osmanlida saraya mucevher ve kumaslar getiren bohcacilara denirdi.
  • her ay yaptığım şey. kira vermek çok ağır geliyor bana. ulan amino asitten nerelere yahu? bir de bunun için köpek gibi çalış. maymun kalsak daha iyiydi.
  • gezegenin belirli noktalarinin ozel mulkiyet tekeli altina alinmasi marifetiyle, buna mutaakip kullanicilarin, tekeli olusturan kisi ya da kuruma odedigi meblag.

+ hehe
    - buyrun ne vardi?
    + meraba! isgal ettigin yer benim, he he
    - napayim arkadasim, ben oturuyorum simdi.
    + e iyi ama benim. bak kagidi da var.
    - e naapalim?
    + sen bana her ay para ver, ben de senin oturmana izin vereyim, hehe. ama istedigim zaman kovarim da seni.
    - cok mantikli oyle yapalim o zaman.

bir yerde bir saflik yapiyoruz ya...du bakalim.

oteden edit: ne cok ev sahibi varmis lan sozlukte...
  • japonca bir isim olup "killer" kelimesinden türemiştir.
  • `we the living` kitabının baş kahramanı. yazarın kendini yansıttığı bu karakter, her ne olursa olsun yaşamaya çalışsa da yine de yeniliyor. ama bi anlamda galip olan da o...
  • 10 günde bir ay sonunun gelmesini sağlayan mucize.
  • kiraya her sene zam yapılması aslında ev sahibine daha zengin olduğu için daha çok para vermeniz gerektiğindendir.
hesabın var mı? giriş yap