• artık yaşanılmaz hale gelmiş olan şehir. memleketim diyemiyorum zira artık benim değil suriyelilerin memleketi. kesinlikle ırkçı bir adam değilim ama bu araplardan bıktık, yıldık yeter.
    -trafikte her 5 arabadan 2 si suriye plakalı ve ve bunlar trafik kurallarından muaflar. (kırmızıda geçme, yayalara yol vermeme, yüksek sesle müzik dinleyerek karı kız kesme, park yasağı olan yere park etme) trafik polisi gariban, yolda gördüğü suriye plakalı araca "suriye plakalı araç devam et" demekten başka bir halt yiyemiyor. suriyeli seni anlayaca da sikleyecek, peeh.

-asayiş perişan. hırsızlık, fuhuş, yaralama, gasp...adli makamlara intikal etmiyor, edemiyor. müdahale edilemiyor.

-piyasa uçuk. 5 aile ortak bir ev tutuyor. 750 ila 1000 lira arasında kira ödüyorlar. adamlara koymuyor ortak ödenince. gelsin kiracılar ev bulsun hadi. ev sahipleri ağa, paşa...

-herkes bu mültecilerin konteyner kentte, kamplarda kaldığını sanıyor ama hayır. en az kampta kalanlar kadar şehrin içinde kol geziyorlar. kimlik yok! eşgal yok! denetim şansı yok! ehliyet yok! polisin dokunmaya yetkisi yok!

-hastaneye gidiyorsun, hipokrat yemini etmiş doktor senin hastalığın ne olursa olsun "mültecilerin önceliği var" diyor. ona da öyle emir gelmiş belli ki. buna rağmen her gün hastanede "tercüman, personel, araç, ambulans" yetersizliği yüzünden kavga çıkarıyorlar.

-tek bildikleri laf "tayyip bizim babamız. siz bize hiçbir şey yapamazsınız"

-50 metrede bir elinde içi sigara dolu meyve kasasıyla bir suriyeli çocuk kaçak sigara satıyor, daha düne kadar pasajları basan, kaçak sigaraları toplayan polis "höt" diyemiyor.

tüm bunlara rağmen memleketin halkı ses etmiyor ama adamlar "türkler neredeyse bize karılarını bile ikram edecekler" demekten geri durmuyor.

lakin işin kaymağını yine kapitalist sistem yiyor. mülk sahipleri ucuz amele buluyor, ev sahipleri uçuk fiyatlara kiracı buluyor, inşaatlarda, fabrikalarda karın tokluğuna çalışanlar vs.

kısacası; kendi memleketimizde azınlık olduk, pısırık pısırık duruyoruz, birine bi laf edecek olsan devlet onu koruyacak biliyoruz. bir yerlerde bu işin patlak vermesi an meselesi. sabırlar tükeniyor.
  • bokunda boğulmasını dilediğim şehirdir. akp-mhp ikilisine %80 oy çıkmıştır.
  • akp ve mhp ayrı aday çıkardı bu elbette etkiledi ama yine de chpnin bu kadar farkla her mahallede kazanması normal değil. bilecenin yürüttüğü kampanya incelenmeli ve chp kilis il örgütü bu başarıyı anlatmalı. bakın bu tepki oyundan çok daha fazlası. ilk defa memleketime ait hissettim kendimi yaşım otuz.. yirmi iki senedir gurbette gibiydim bu kez gurbetteyim ama memleket memleket oldu..

edit: haritanın en altında küçücük parlıyor kırmızı kırmızı içim eridi ..
  • son iki gündür roket atılmayan memleketim. insan bir tuhaf oluyor. :)
    en son bordo bereliler telsizleri kapatıp suriye'ye girdi dediler.

kilis halkının rahatça sokağa çıkabilmesi için en az 1 yıl boyunca roket atılmaması gerekiyor bana kalırsa. hala dışarı çıktığımızda başımız yukarıda yürüyoruz.

hiç birimiz bu travmayı kolay kolay atlatamayacağız. zira yakınına roket düşmeyen kilisli kalmamıştır tahminime göre.

ben dahi evden çok çıkan biri olmamama rağmen 4 gün önce sabah atılan roket tam üzerimden geçti. aynı gün atılan bir başkası iş yerimin 20 metre arkasına isabet etti.

önce bir uğultu duyuluyor. beraberinde kulaklarda basınç hissediliyor. hemen ardından kalın bir ıslık sesine benzer bir fısıltı ve sonrasında patlama. (katyuşa roketinin çıkardığı sese alman askerlerinin "stalin'in orgu" demeleri çok yerindeymiş) tüm bu olanlar toplam 4 saniye sürüyor. uğultuyu duyduğunuzdan 4 saniye sonra roket düşüp infilak ediyor. parçalanan metalin sesi duyuluyor adeta. olduğunuz yerde kalıyorsunuz zira yapılabilecek hiçbir şey yok. mal gibi kalıyorsunuz öyle. insanlar sağa sola kaçışıyor. trafik kilitleniyor. sonra ambulans sesleri, itfaiye falan filan.

saatlerce kendine gelemiyor insan. irlandalı boksörün yumrukladığı esnaf gibi oturup aptal aptal sağa sola bakıyorsun. hayatın anlamını sorguluyorsun. sınırın ötesinden kimin attığı belli olmayan bir roket yüzünden ölme ihtimalinin ne kadar kabul edilemez, ne kadar üzücü olduğunu düşünüyorsun.

savaşta mıyız? hayır.
    karşımızda düşman ordusu mu var? hayır.
    e noluyo lan o zaman? ben neden sınır ötesinden atılan roket yüzünden ölüyorum aq?

zaten olur da roketten ölürsem falan öte tarafta itiraz edeceğim. böyle bir ölüm çok saçma lan.
  • türkiye'de kişi başına düşen motosiklet sayısının en yüksek olduğu yer.
  • maalesef ulkesini hic sevmeyen, kendi bekasindan baska bir sey dusunmeyen fanatik bir iktidarin elinde mundar olmustur. yillardir sol medyada soylendi, ulkenin kalaninin ne kadar haberi var bilemiyorum. ama bu bolgedekiler gozleriyle goruyorlardir. kilis, gaziantep, hatay ve urfa'nin bazi ilceleri cihatcilarin ussu haline getiriliyor diye. bunlar yeni seyler degil. 2011'de bati da destekliyordu. "esed gidecek", bu cihatci sapkinlar suriye'ye demokrasi getirecekti. hatay sokaklarinda silahlariyla gezen hukumet destekli cihatcilardan soz ediliyordu. buradaki en donanimli kamplarin yine bu cihatcilara ayrildigindan soz ediliyordu.

2011-2013 ozgur suriye ordusu semsiyesi altinda bu grupkar batidan da, turkiye'den de silah aliyorlardi. bu sapik cihatcilara kravat takip suriye ulusal konseyi diye istanbul'da, avrupa'da toplantilar yapiyorlardi. cihatcilar ise ote yandan "demokrasi kufurdur, ele gecirdigimiz yerde seriati getirecegiz, alevileri kesecegiz, hristiyanlari da kole yapacagiz" diyorlardi.

cihatcilari kilis'te, yayladag'da, reyhanli'da, gaziantep'te beslediler, buyuttuler. bu arada 2013'te bati bu politikadan destegini cekti, turkiye'yi de radikal gruplari desteklememesi yonunde uyardi. ama ideolojik yakinliktan ve bogazina kadar bu isin icinde olmaktan dolayi hukumet destege devam dedi. ic islerinde de muhaliflerin uzerine saldilar, hdp binalarini bombalattilar, diyarbakir'da, suruc'ta, ankara'da katliam yaptilar. yine bu donemde "cozum sureci"nin bitme karari da alindi, hizbullahcilar hapisten serbest birakildilar.

neticede beklendigi ve defalarca uyarildigi gibi, cihatci orgutlerin namlusu turkiye'ye dogrultuldu. isid bugun turkiye'nin illerini isgal etmekten soz ediyor. gaziantep ve kilis bizimdir diyorlar. her gun kilis'e roket atiyorlar. ama hukumetten cikip orgutun adini bile soyleyen yok. bu arada turkiye hala da el nusra'yi destekliyor. hatta erdogan daha 5-6 ay once "el nusra da isid'e karsi. bati pyd'yi destekliyor da, el nusra'yi neden desteklemiyor?" diye hesap soruyordu. yarin obur gun el nusra da cikari oyle gerektirdiginde turkiye'ye saldirir, bu isler boyledir.

yani mesele sadece kilis, itfaiye, hortum meselesi degil. esas mesele, turkiye'nin adim adim dagilma yolunda ilerlemesidir. turkiye'de 15 yillik akp iktidari sonucunda sagduyulu bir devlet anlayisi kalmadi. kendi sehirlerini tankla bombalayan, komsu ulkelerden surekli roket saldirisi altinda bir ulke konumunda turkiye. insan caninin degeri yukselecegine her gecen gun daha da dusuyor.

hala da bunlardan ders almak bir yana, turkiye'yi parcalayacak dinci-fasist bir anayasa icin ugrasiliyor. suriye konusunda da yaptiklari yetmezmis gibi, suriyeli gocmen krizini demografik degisim icin kullanan korkunc bir zihniyet var karsimizda. kahramanmaras'ta geriye kalan 3-5 alevi koyunun ortasina cihatci kampi yapiyorlar. bu insanlar yarin obur gun ata topraklarindan olmamak icin direniyor. kilisli bugun kendi sehrinden olma surecinde. guneydogu'da yikilan ilcelerin yerine yapilanlara suriyeli yerlestirme planlari yapiyorlar. bunlar az buz seyler degil.

ulkeyi yonetenler, anayasanin, kanunlarin hicbirine uymamaktadir. devletin devlet olmasi gereken ozelliklerinin cogunu yavas yavas kaybetmistir.

bir yandan ben de kiziyorum, arkadas bu sapiklar sizin topraklarinizda beslendi, buyutuldu, neden ses cikarmadiniz? bu freni patlamis kamyon gibi giden iktidara neyin istikrari icin oy verdiniz? iste bu da milliyetci ve yobaz vatandaslarimizin acmazi. verilen osmanlicilik, reiscilik gazlarina, isiktrar palavralarina inandilar, "devletimiz her seyin iyisini bilir" kafasi, dincilik, geleneksel asiri sagci-muhafazakar ortamla birlesince sonuc bu oldu.

turkiye'de bildigimiz anlamda devletin temellerinin yok olusunun sonuclarini yasiyor turkiye. turkiye akp iktidara geldiginden beri adim adim yok olusa gidiyor. bunun bedelini buyuk sehirlerde patlayan bombalar, catismalar sonucu tamamen yikilan sehirler, 3 milyon multeci ve roket saldirisiyla terk edilmis illerle oduyoruz.
  • oncelikle elimizden bir sey gelmiyor. napalim elimize silah alip suriyeye isid avina mi cikalim?
    hukuketin isid politikasini protesto etmek icin sokaga mi cikalim. çıkalım da gaz, cop mu yiyelim? vatan haini, terorist mi ilan edilelim. sevgili duyarli sozluk yazari kardes. ınan ki kilis disinda yasayan tum akp liler bize yine capulcu der. bak inan kilisliler bile bize kotu gozle bakar.

zamaninda dedik. oy vermeyin. bu adam atesle oynuyor, dış siyaset ic siyasete alet ediliyor, terorle kolkola algisi yaratmak cok tehlikeli, basini susturmak kimseye yarar getirmez vs. ne yaptilar? yuzde 65 oy cikti akp ye. yuzde 20 de koltuk degnegi mhp ye.
    acaba su an sorsak kilislilere can dundar hakkinda ne dusunuyorsun diye, yuzde kaci adam hakkinda duzgun 2 kelime eder. ne kadarı vatan haini der?

simdi bizden ne yapmamizi istiyorsun duyarli yazar kardes? vah vah mi diyelim? yazik benim kilisli kardesime mi diyelim? mutlu olacaksan diyelim. vah benim kilisli kardesime vaah.
  • niye kimse burayı konuşmuyor abi chp'nin burayı alması mucize değil mi?
  • yerli nüfusa eş sayıdaki 120.000 suriyeli ayaklanıp bunları el bab'a sürse bunlar da yurtdışı seçmeni olsa rte/akp yine %60 alır.

öyle bir ildir.
  • açlıktan dolayı suriyeliler bile chp'ye oy verdi galiba. öyle şaşırtıcı bir sonuca imza attılar.
hesabın var mı? giriş yap