• 6 yaşındayken ilk edindiğimde annemin de okuyup, sonra bir yandan ağlarken bir yandan da "bak annenize babanıza kötü davranırsanız biz de ölürüz, siz de kibritçi kız gibi sokakta kalırsınız, kibrit yakarsınız" demesiyle çocukluk travmam* haline gelmiş kitap. küçüktüm, ufacıktım ya, yapılır mı böyle eziyet.
  • hayat gaddar, acımasız. ölünce huzura kavuşacağız, hadi hep beraber ölelim mesajlı psikopat bir çocuk hikayesi
  • andersen masallarının farkını yansıtan bir masal.

bilindiği gibi danimarkalı hans christian andersen hayatı boyunca iyi bir roman ve tiyatro yazarı olmak istemiş, bunun için birçok roman ve oyun yazmıştı. ancak hiç bir zaman romancı yönü takdir edilmedi, tiyatro oyunları ciddiye alınmadı ve bunun burukluğunu hayatı boyunca yaşadı.
    hiç umursamadan yazdığı masalları ise onu dünyaca ünlü bir masal yazarı yaptı. işte bu masalları onun buruk, hüzün dolu yaşamının izlerini taşır. bu nedenle andersen masalları bir bakışta farkedilebilecek derecede sıradışıdırlar.

küçük kibritçi kız, çirkin ördek yavrusu, küçük deniz kızı gibi masalları hep hüzünlüdür. aslında masal, yapısı itibariyle eğlendirici bir türdür, ama bu andersen masalları için geçerli değildir. andersen masalları işte bu nedenle okuyucuyu ağlatma yeteneğine sahip nadir masallardır.

küçük kibritçi kız masalı da böylesi bir hüzün taşır.

iskandinav edebiyatı için :
    (bkz: #14976431)
  • hikayede, ateş yakmakla, hayal kurmak arasında kurulan bağ, sonraki yıllarda psikolojide arsonistlerin incelenmesinde ilham kaynağı olmuştur. buna göre insandaki ates çıkarma tutkusunun nedeni kişinin özlemlerini ve gerçeklestiremediği hayallerini gerçekleştirdiğine kendini inandırma isteğidir. günümüzde, özellikle çocukluk yıllarını babasız geçirmiş insanların(bu hikayede olduğu gibi), ateş yakmaya, ateşle oynamaya meyilli olduğuğu kabul edilmektedir.
  • her yılbaşı gecesi aklıma mutlaka gelir, içime oturur..nasıl üzülürüm o kızcağıza..sabah onu buldukları hal aklıma geldikçe..ve gerçekte var olduklarını da düşününce tam yaşgünümde içime bir ağırlık çöker..
  • andersen'in masallarindan biri olsa gerek.. naile kibrit satarak hayatini gecindirebilecegini sanan gafil bir kizdir.. bir ki$ gunu sermayeden yedigini bile bile kibritleri cakmaya ba$lar her birinde farkli hayal gorur bu ho$una gider.. olaylar gelisir..
  • en aglak masal. uzun yillar yilbasi geceleri pencereden bakip kibritci kiz aramama neden olmustur.
  • cocuklara anlatılmaması gereken ama benim cocukken en cok sevdigim sancının her dinleyişimde kalbime oturdugu hikayedir kendisi...
    (bkz: son kibrit)
  • ben minicikken bunu okur okur ağlardım. şimdi okuyup ağlasam top musun olm sen derler. o yüzden okumaya korkuyorum..
  • çocuklara anlatılmaması ya da okunmaması gereken masal
hesabın var mı? giriş yap