• son ötv zamlarından sonra en üst prestige paketinde üst ötv dilimine girmesin ve fiyatı daha da artmasın diye hız sabitleme ve şerit takip özelliği yok. alt paketlerde var sanıyorum. bu ötv dilimleme hangi adamın başının altından çıktı ise allah belasını versin.
  • 2 ay önce mahalle baskısına rağmen 34.750tl'ye aldığım otomobil. ''mahallemizin apaçilerini iyi ki dinlememişim '' deddittiren araba. güney kore'den birçok ülkeye ihraç edilen ayrıca sedan modelleriyle abd pazarında da yer alan otomobilim.

sınıfının belki de en geniş aracına ''bir ford fiesta değil'' demek haksızlık olur.
    kia rio uzunluk 4.045 ford fiesta uzunluk 3.950
    kia rio aks mesafesi 2.570 ford fiesta 2.489

kaynaklar : http://www.kia.com.tr/…ni-rio-teknik-ozellikler.php ve http://www.ford.com.tr/…er/fiesta/teknik-ozellikler

ha bu arada vw'nin boşline'nına verilecek parayla, kia rio alarak aynı sınıfın neredeyse en donanımlı ve konfurlu aracına sahip olursunuz...

bunca lafın özeti herkesin aracı kendine güzel gerisi boş...
  • sınıfı içerisinde tasarımı güzel, iç mekanı kaliteli olan otomobil. arka tasarımı ilk nesil seat leon'u fazlasıyla hatırlatıyor.

ülkemize 1,2 lt. 85 hp (5 kapı), 1,4 lt. 109 hp (3 kapı, 5 kapı ve sedan), 1,4 lt. 90 hp dizel (3 kapı ve 5 kapı) versiyonları ile ithal edilmektedir.

herkesin eleştirdiği fiyat konusuna bakacak olursak;
    1,4 lt 90 hp'lik dizel motorlu fancy isimli orta donanım seviyesi ile fiyatı, 42.250-tl.. enjoy donanım seviyesindeki 1,3 lt. cdti 95 hp'lik bir opel corsa da 41.800-tl. volkswagen poloise 1,6 lt. tdi 90 hp'lik motoru ve comfortline donanım seviyesi ile 41.300-tl'ye satılıyor. ancak rio'nun donanımı ikisinden de çok daha iyi. hatta rio'nun 39.550-tl'lik baz donanımlı (natty) versiyonu, konfor donanımı olarak bu iki araç ile aşağı yukarı aynı seviyede iken, güvenlik donanımı açısından daha üstün.

45.750-tl istenen sporty donanım versiyonunda, sportif, konfor ve güvenlik yönünden daha fazla donanım ve ayrıca sunroof da mevcut. opel şimdi getirmiyor ancak bir dönem ithal ettiği cosmo donanım enjoy'dan aşağı yukarı %12-15 arası daha pahalı idi. keza polo'da da, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, sunroof, elektronik klima, ön sis farları vs. rio'nun fancy donanım paketinde sunulan opsiyonları ekletmek istediğinizde, fiyat 6700-tl kadar artıyor.

bu nedenle rio'nun sınıfı içerisinde yine makul bir fiyat sunduğunu söylemek mümkün.

edit: vw'de opel'de 500-tl bile indirim zorla yapılırken kia gayet 2000, 3000-tl civarında indirim yapabiliyor bayiine göre. bu da dikkat edilebilecek bir nokta bu aracı satın alırken. bir çok bayiiden fiyat alın derim.
  • bugün uzun arayışlar sonucu bir adet 13 bin kilometrede, 2016 model, 1.4 crdi 90 hp, hasarsız boyasızını aldiktan 20 dk sonra arkadan gelen aracın duramayıp hasar oluşturduğu yeni aracım. evet artık hasarlı. çok üzgünüm lan.
  • reklamı felan geçtim de, bu çelik motor dakilerin kafası güzel heralde zira 47bin250lira anahtar teslim fiyata*, rio satabilecekleri fikri inanılmaz ötesi, bambaşkaymışsınız afedersin.

çok klişe olacak ama (bkz: o paraya öküz alırız)

http://www.kia.com.tr/…ek-araclar-fiyat-listesi.php
  • 2014 rionun baz modelini kullanıyorum alalı 1 hafta ve 150 kilometre oldu..

gerçekten keyif veren bir araba. bu kadarını beklemiyordum.
  • b sınıfında iç mekanda büyüleyen, performansta şaşırtan, fiyatta üzmeyen otomobil. eğer öğrenciyseniz, tek başına yaşıyorsanız veya çocuksuz bir aile kurduysanız tatmin edici bir arabadır.
  • 1.4 cvvt elegance 2019 modelini kullanmaktayım.
    her aracın diğerlerine göre daha iyi ya da daha zayıf yönleri vardır. sizin için en önemli konu sorunsuzluk ise sınıfının en iyi 2-3 alternatifinden biridir diyebilirim. malum otomatik şanzımanların bakımı tamiri çok pahalı. bu araçta tork konvertörlü 6 ileri tam otomatik şanzıman olduğu için şanzıman bakımı diye bir konu yok. hem sürüşü keyifli, hem de sorunsuz. (ancak 1.0 turbo olanlarda dct çift kavrama şanzıman kullanılıyor. tabi daha atik bir şanzıman ama uzun yıllar sorunsuz kullanmak isteyen biri için dsg, dct, edc gibi çift kavrama şanzımanlardan ben çekinirim açıkçası) uzun yıllar hyundai-kia grubunda kullanılan atmosferik 1.4 motor da keza kendini ispatlamış sorunsuz bir motor. 100hp güç ve 133nm tork üretiyor. bu değerler çok yüksek değil tabi ama kesinlikle üzmüyor. yokuşlarda çekiş problemi yaşatmaz. ara hızlanmalar 100-110a kadar gayet yeterli ve keyifli. 110dan sonra rüzgar sesi almaya başlıyor tabi. süspansiyon yapısı görece sert (polo ve fiestaya göre) ama bu yüzden yol tutuşu sınıf standardının üstünde. clio 5, fiesta ve ibizaya göre içi ilginc bir şekilde çok geniş. hem ön tarafta ferah hissediyorsun hem arka diz mesafesi sınıfına göre çok iyi.
    tam otomatik şanzıman ve atmosferik motor kombinasyonu sonucu yakıt tüketimine az diyemem. 3400km dir kullanıyorum. şehir dışı genelde 120km/h civarı hiz ile 5.7 lt yakıyorum. (6. viteste 3000 devirde 130km/h hızda seyrediyor araç) şehir içi ortalamam 6.8 lt. bence ortalama bir değer. öte yandan, iç plastikler sert malzemeden seçilmiş. bazı noktalarda yumuşak kaplama olabilirdi. orta pakette park sensörü gelmemesi de saçma olmuş.
    özetle parasına göre sınıfının en iyi alternatiflerinden biri olduğunu düşünüyorum.
  • edit3: 2020 fiyatları açıklanınca bayiler 2019 araçları da 2020 fiyatlarından, yani 130 binden satmaya başladı. tüm albenisi gitti arabanın. 140 a toyota corolla alıp geri görüş kamerası taktırdık biradere.

sanırım b sınıfında f/p oranı en iyi otomobil. elegance tekno paketiyle elektrikli katlanır ayna falan veriyor, yeni clio da arkada manuel cam, kampana fren falan var, park sensörü bile yok bırak kamerayı. bide motoru 1.3 altı ve turbo olaydı tadından yenmezdi. yıllık 2 binlira mtv si var bu haliyle. clio da 1.0 motorla 1200 lira mtv.

rio 1.4 cvvt elegance tekno 121 bin
    clio 1.0 cvt joy 118.700 bin (metalik boya ve park sensörüyle 121 bine geliyo aşağı yukarı)

c3 ler biraz daha dolu ve 1.2 110 beygir motor fakat 15 bin pahalı,
    fiestalar 140-145 bin,
    i20 style paket fiyat yakın fakat donanım daha boş (cam tavanlıları ve ekstra donanımlıları 130-135).
    208 in internetteki fiyat listesinde 1.5 bluehdi motordan başka seçeneği yok
    micra nın en boş paketi 130 bin ( yeni kasası baya hoş ama en dolusu c segmenti fiyatına kayıyor)
    yaris hem 1.5 (mtv) hem en boşu 131 bin, bir üst paket 159 bin (oha)

yoruldum valla b sınıfı araçlara bakarken. bu arada biradere alacağız, ben 2017 dizel mazda 3 aldım kurtuldum *

edit: citroen fiyatları kabzımal fiyatları, fiyat listesi güncelleniyor da kalmış. bayi fiyatları g elince güncellerim.
    edit2: citroen güncel (editteki tarih itibariyle) 135.500. hyundai de fiyat güncellemiş i20 style en boş otomatik (4 vites bu arada) 127 bin. rio hala parasına göre en iyi seçenek.
  • 2017 model yeni kasası euro ncap testlerinden güvenlik paketi olmadan 3 yıldız ile çıkmış. güvenlik paketli hali ise 5 yıldızlı. ülkemizde güvenlik paketi standart donanım değil, opsiyon olup olmadığı hakkında da bilgi bulamadım.

https://www.youtube.com/watch?v=glajllgt6kc

önceki nesil kia rio ise euro ncap'ten güvenlik paketi olmadan 5 yıldız almıştı.
hesabın var mı? giriş yap