• yaptığı esprilerle, hal-i hazırda alman toplumunda, diğer milletlere karşı var olan haksız ve abartılı önyargıların artmasını sağlayan komedyen. özellikle türk kültürü üzerine yaptığı şakalar, arapçayla dalga geçmesi, hintlileri, italyanları tiye alması, içten içte bu milletlere ve kültürlere nefret dolu pek çok almanın ağzı açık bir şekilde kendisine delice gülmesini sağlıyor. elbetteki milletler ve kültürler üzerinden espri yapılabilir. ancak bilhassa türkiye ve türkler üzerinden yaptığı esprileri zaman zaman çok onur kırıcı olabiliyor. evet adam komik, ben de gülüyorum. ama youtube'da izlediğim onca video arasında bir tane bile almanlarla ve alman kültürüyle ilgili espriye denk gelmedim. varsa yoksa, hayvan görünümlü, eğitimsiz, ağzından çıkanı kulağı duymayan, kaba, anlayışsız türk, çapkın, üç kağıtçı, kaypak italyan, saf, hafif aptal bir hintli, yine kaba saba, bombacı, kavgacı araplar... ee peki nerde almanlar?? yok maalesef. varsa bile bu kadar sert espriler olabileceğini sanmıyorum.

almanya'daki türkler arasında, alman toplumuna yaranmaya çalışan biri varsa, muhakkak türkler hakkında saçmalaması, türkiye devletinin genel politikalarına muhalefet etmesi ve türk kültürü yerine almanlaşarak germen kültürünü benimsemesi gerekiyor. bakın bugün, alman toplumunda bir yerlere gelmiş türklere, çoğu da alman yalakası.

bakın mesela essen'deki, türkiye araştırmaları merkezi (eski) başkanı faruk şen, "türkler, bu yüzyılın almanyadaki yahudileridir." dediği için adama olmadık şeyler yapıp, görevinden aldılar. ve yerine bir almanı getirdiler.

bunun aksi örnekleri için de her fırsatta türklerin almanlaşması gerektiğini üstü kapalı bir dille yineleyen necla kelek, cem özdemir ve daha çok isime bakabilirsiniz.

kaya yanar, işine geldiği gibi davranan bir insan. yeri geldiğinde arap, yeri geldiğinde yarı türk yarı alman, ama genelde hep alman'dır. türkçesini konuşmaya konuşmaya unuttuğunu söylüyor ama türkçeyle dalga geçerken saçmalamaktan geri de kalmıyor.
  • 21. yüzyıl almanya'sında almanların görmek istediği "ausländer" profilidir bu adam.

tezgahını o kadar akıllıca kurmuş ki, hali hazırda almanların azımsanamayacak bir kesiminde bulunan sözüm ona miliyetçiliklerini alttan alta gıdıklayıp, neredeyse bütün almanlara bir şekilde kendini sevdirmiş. tabii işin aslında birçok yerde dışlanan, ırkçılığa maruz kalan, küçümsenen "ausländer"ları almanların duymak istedikleri şekilde onlara anlatıyor. kaba saba türkler, kaypak italyanlar, saf-salak hintliler... zaten o yüzden esprileri şaka yapmak üzerine değil, dalga geçmek üzerine kurulu. işin daha da ilginci, almanları bir şekilde türk kültürüyle yetiştiğine inandırmış. (türkçe öğretmeyen ebeveyn ne kadar o kültürle yetiştirirse artık, yersen tabii). o yüzden birçok almanın gözünde almanlaşabilmiş bir ausländerdir kaya yanar. he bana sorarsanız direkt alman.

yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de birçok almanı, türkçenin "şülümünü bürümünü" gibi tınladığına ikna etmesi (çok fazla u, ü var gibisinden). öyle ki ev arkadaşım bile kaç kere izlediğim türkçe dizi/filmlere "niye türkçe gibi tınlamıyor" diye sordu.

özetle kaya yanar, alman toplumuna istediğini vererek bir yerlere gelen, biraz zeki ama daha çok kurnaz türk-arap kökenli, almanların sevdiği, alman bir alman vatandaşıdır. ne hasan minhaj gibi gerçek göçmen hikayelerini/problemlerini anlatır, ne de trevor noah gibi politik bir duruşu vardır.
  • abi itiraf edeyim

bu eleman bizim alt mahalledeki mutlu düğün salonunda şarkı aralarında sahneye çıkan hulusi abi kadar komik değil. bak ciddiyim. ama işte olmayana ergi. adam esmer. türk. türklerle dalga geçiyor. ama türkçe bilmiyor.

abi süleyman - süleyhund esprisi nedir allahın aşkına ya
    lütfen diyorum
    tamam alman halklarının espri anlayışı zaten yerlerde bi de bunun alamancı formatını düşünün. piii. evlerden ırak.
  • 11 eylül saldirilarindan sonraki stand-up'larinda kendini tanitirken eskisi gibi "yari türk yari arap bir insanim" dememekte, sadece türk yarisindan sözetmektedir.
  • katildigi tv total'de acikladigina göre annesi de babasi da türk pasaportu sahibiymi$, antakya'dan gelmi$ler, evlerinde de türkce-arapca-almanca kari$ik konu$ulurmu$.
  • komik olmaya çalışıp olamadığını düşündüğüm insan. bizde modası çoktan (20 senedir falan herhalde) geçmiş olan etnik espriler alman tv'lerinde nedense hala çok rağbet görüyor. normalde hiç bir esprisi olmayan sıradan bir cümlenin sadece güneydoğulu aksanıyla söylendiği için insanların yerlere yatabildiği bir ülkede bunun gibi adamların çok beğenilmesine şaşmamalı.
  • almanya'nin ali gsi. was guckst du isimli bir programi var.
  • koparan herifdir bu.
    kolay değil yaptığı iş. alman espiri anlayışı ve türk espiri anlayışı arasında dağlar vardır. ama bu herif her iki tarafı da kopartma yeteneğine sahip..türklerle ilgili bazı insanların "rezil edici" dedikleri gerçekleri ortaya dökerken , aynı şeyi almanlar için de yapıyor, ki seyircinin yoğun kısmı zaten almanlar oluyor.arada bir de arap espirileri patlayor, karınlarda ağrı..yetenekli herifdir.
  • stand-up şovuyla (bkz: made in germany) aynı ada sahip kitabı** raflarda yerini almış türk-arap asıllı alman. şovunu daha evvel hiç izlemedim ama kitabı yarım yarım yardırmakta beni bu günlerde. gözlem yeteneği süper; türk, hint, alman, italyan vs. kültürlerini çözmüş bitirmiş çoktan. kendisini buradan tebrik ediyoruz, başarılarının devamını diliyoruz.
  • netflix’in comedians of the world serisine almanya’dan katılım gösteren komedyen. türkiye’yi aradım acaba birileri var mı diye(sonuçta stand-uplar kendi dillerinde yapılıyor) bulamayınca almanya’ya bakayım derken gösterisine denk geldim.
hesabın var mı? giriş yap