• ismindeki katholieke kısmını çıkarma kararı almıştır. sebebi ise, yurtdışında okulun isminin yanlış intiba uyandırması. atılmış bu geç adım sayesinde sonunda belçika'nın imam hatibi damgasını yemekten kurtulmuştur.

artık university of leuven'dir. alma mater'dır.

http://www.flanderstoday.eu/…ps-“catholic”-its-name
  • yüksek lisans için kabul aldığım, önümüzdeki 2 yılı geçireceğim üniversite. gerçekten takıntı haline gelmişti, çok mutluyum sözlük.
  • işlerin çok ağır ama sağlam yürüdüğü güzel üniversite. okumak için gelmişsinizdir. ev tutacaksinizdir. ev sahibi ile kurallar gereği flemence kontrat hazirlarsiniz. kandirilip kandirilmadiginizi ogrenmek icin konu ile ilgili uzmana gidersiniz. size orada neler yazdigindan tutun da sizin icin kazancli bir akontrat mi degil mi ona kadar degerlendirirler. ve bu uzmanin tek gorevi budur.
  • 2018 yılında bu üniversitenin öğrenci kulüplerinden birinde (bkz: reuzegom) (antwerpli elitist öğrenciler tarafından kurulan bir kulüp) sanda dia isimli bir öğrenci kulübe katılım seramonisinde işkence görerek öl(dürül)müştür. kendisi bu klübe katılmak isteyen ikinci siyahi üye olup, olay gününe ait diğer öğrencilerin kongolulara ölüm, kolunu koparın çığlıkları eşliğinde (belçika kralı leopold (sanırım ikinci) kauçuk kotasını karşılayamayan kongoluların elini kesmesi ile meşhurdur) üzerine işerken görüntüleri ortaya saçılmış olmasına rağmen, malum öğrenciler sadece 30 gün sosyal hizmet cezası almış ve okuldan bile atılmamışlardır. öğrencilerden birinin babası antwerp savcısı olduğu için geçtiğimiz ay ancak tamamlanan soruşturma ve dava antwerp'ten limburg'a aktarıldı. halen davanın görülmesi bekleniyor, sanırım o arada öğrenciler mezun oldular.

malum olay türkiye'de olsa burada açılabilecek başlıkları tahayyül bile edemiyorum.
  • insanı kahreden güzellikte öğrencilere sahip. ben niye başka ülkede doğup büyüdüm de bu ortamlardan yoksun heba oldu gençliğim diye ağlarsınız, en iyisi hiç gitmeyin.
  • burdur'daki sagalassos arkeolojik kazısını yürüten üniversitedir aynı zamanda.
  • boğaziçi üniversitesi'nde okuyup burada exchange yapmamış kimseyi tanımıyorum. arkadaş bilmediğimiz bir durum mu var acaba, 3. sınıfta zorla mı yolluyorlar nedir.
  • eylül 2019'da brüksel kampüsünde business administration eğitimime başlayacağım üniversitedir. merkezi leuven'dır zaten isminde de geçiyor. ama yanlış hatırlamıyorsam 2015'te faculty of economics and business'ın bir bölümünü brüksel'e de taşıdılar.

okul 2019 times higher education sıralamasında 48.'ci oldu. 1425 yılında kurulması nedeniyle belçika'nın en eski üniversitesi ünvanını almıştır.

normalde geçen eğitim öğretim yılında université libre de bruxelles'de sciences économiques eğitimime başlamıştım fakat valon arkadaşların diploma denkliği dalgası nedeniyle türkiye'ye geri dönmek zorunda kaldım. ielts'imi alıp aynı notlarımla üniversitelere başvurdum, kabullerimi de alıp kararımı ku leuven'da kıldım. hem fransızcam paslanmaz hem de brüksel'de okumuş olurum.

uzun lafın kısası, güzel üniversitedir. bakmak isteyenler için okulun web sitesini aşağıya bırakıyorum. seneye brüksel'de okuyacak suserlar yeşillendirebilirler.

ku leuven website
  • sıralamalarda (bkz: ranking) belçikanın en iyi üniversitesidir. özellikle ab çalışmaları konusunda çok çeşitli master programları bulunan, avrupa'nın tam göbeğinde olduğundan avrupa'nın dört bir yanından öğrenci çeken, ingilizce programlarının kalitesi son derece yüksek olduğundan amerika ve ingiltereden bile öğrenci çeken bir üniversitedir. türk öğrencilerinin sayısı da gitgide artmaktadır. ayrıca çok sayıda gurbetçi türk de flamanca bölümlerde başarılı dereceler elde etmektedirler. leuven şehrinin tarihi atmosferinde, flamanların tertemiz tuttuğu mis gibi bir şehirde kul öğrencisi olmak unutulmaz bir deneyimdir. flamanca ve fransızca öğrenmek için ab desteğiyle sudan ucuz fırsatlar sunmaktadır. böylece bir taşla birkaç kuş vurulabilir. bir katolik üniversitesinin kısa isminin (bkz: kul) türkçede çağrıştırdıkları da enteresan bir tesadüftür :))

web sitesi: http://www.kuleuven.be/
  • kahramanmaraş depremi için €25.000’luk bağışta bulunduğunu açıklayan belçika’nın flaman bölgesine ait devlet üniversitesi. eski bir öğrencisi olarak duygulandırmıştır, iyi ki varsınız.
hesabın var mı? giriş yap