• 60 dakikalık, 2020 yapımı film. 7 / 10.

özkan uğur ne kadar yetekli bir adam. müzisyen tarafını geçtim, ne rol verilirse verilsin altından kalkıyor. her yönetmen için joker gibi olsa gerek. sabah izlediğim karakomik filmler 2'nin emanet'inden hiç haz etmemişken deli'yi beğendim. cem yılmaz'ın dramatik senaryosu da orijinal olmuş bence. basit ama etkiliydi. yalnız, bu filmde de karşılaşmış, aklıma gelmişken yazayım. şu devamlılık meselesine bizim sinemamızda neden bu kadar az dikkat ediliyor anlamıyorum. mesela çorbacı sahnesinde her tarafı toprağı bir güzel sulamışsınız (sinematografi için her zaman tutan, basit ve etkili yöntemdir) gece çekiminde "çekici" görünsün diye. o sekanstan otoyola çıktığımızda anda her taraf kupkuru. takıyorum böyle şeylere deli miyim neyim?
  • --- spoiler ---

özkan uğurla çorbacıda karşılaşması senaryoya ne kattı?

--- spoiler ---
  • bu filmde özkan uğur'dan sonra en sevdiğim detay taksinin içinde çalan sabah olmadan şarkısıdır
  • önceliklecem yılmaz komedi filmi yapmıyor artık bunu kabul edin.

filmin kadrosu baştan aşağıya muazzam ama özkan uğur resmen döktürmüş. yani öyle bir oynamış ki resmen ayrı bir hikayesi olsun da izleyelim diyorsunuz. tuncay uğurlu karakteri daha sonra görmek isteyeceğimiz bir karakter olmuş resmen.

filmin başında platonik aşık birinin istediği şeye filmin sonunda birebir ulaşıyor olması vurgusu yerinde olmuş. genel işleyiş başarılı. film size kendini izlettiriyor. oyunculuklar da kaliteli olduğu için sırıtan pek bir şey yok.

ürün ve marka yerleştirme konusunda cem yılmaz gerçekten çok ustalaştı. eski filmlerindeki gibi direk reklam yapıyoruz diye tabela yok oyuncuların alnında bu filmlerde. bunu da yerinde ve başarılı buldum.

izlenmesini tavsiye ederim.

ımdb puanı : 6.7/10

benim puanım: 7/10
  • filmi pek sevmedim. ozkan ugur olmasa hic sevmezdim.

özkan ugur, tek kisilik dev bir kadro.

bir adam oynadigi her karaktere bu kadar mi inandirir seyircisini?! hastasiyiz...
  • "gözleri gözümde bütün ömrüm boyunca karşısında otururum." acı da olsa oldu
  • film ıyidir, kötüdür çok yorum yapmak istemiyorum. ama dikkatimi çeken husus filmle ilgili topu topu 20 küsür entry var. daha fazla dikkat çekmeyi kesinlikle hakediyor, ben şahsen iki kez izledim. pişman değilim.

tamam film belki şaheser değil. eksikleri vardır.

karakterler tam irdelenmemiş( başrol dahil), senaryoda belki hayatın olağan seyrine uymayan taraflar var ki bence sinema dediğimiz sanatın birebir günlük hayat akışını anlatması da şart değil. yahu ne filmler izliyoruz allah tan korkun, ne filmlerin altına ne entryler diziliyor, günlerce gündemden düşmüyor.

mis gibi karakterler var, mis gibi oyunculuk var, çok güzel mesajlar var. ne güzel planlar, sahneler var.

ulan güven'in bakkal önünde kıza açılmaya çalışmasındaki naifliği, filmin başındaki doğum günündeki geyiklerin samimiyetini, tuncay'ın polislere bizim raporumuz var diye çıkışmasını niye beğenmediniz,?

hepiniz mi bergman, haneke, tarkovski dışında film beğenmiyorsunuz? neler neler izlettiler oğlum bize, buna mi berbat iğrenç diyeceğiz?

allah'tan korkun.
  • özkan uğur'un çıtayı allah-u ekber dağlarına çıkardığı film. helal olsun. sonda çalan müzik ise efsane.
  • (bkz: #109412903)
  • "ne istediğine dikkat et, bir gün gerçekleşebilir" sözünün filme dökülmüş hali, güzel bir yapım olmuş. konularının orjinal olması sebebiyle, karakomik filmlerin yeri bende ayrıdır ve bu film de bana göre üst sıralarda yer alıyor, bakalım bundan daha iyileri de gelecektir elbette.
    cem yılmaz'ın artık salt komediden uzaklaşıp, daha çok; içinde bir ide barındıran karamizah tarzına yönelmesi, bazı gelenekçileri fena halde rahatsız etse de, benim bilakis çok büyük takdirimi kazanmıştır. gelenekçi dememin sebebi, bunlardan bir önceki jenarasyon, aynı şeyleri şener şen ve kemal sunal için söylemiştir. o yüzden pek takılmamak gerekir böyle şeylere, cem yılmaz'ın da takıldığını düşünmüyorum zaten.
    şimdi gelip birileri: "ne yani, sen şimdi eşkiya gibi bir baş yapıtla, cem yılmaz'ın yaptığı filmleri bir mi tutuyorsun" demesin. şener şen'in eşkiya filmine gelene kadar yaptığı karamizah, dram tarzındaki filmlere demediğini bırakmadı herkes, ozamanlar şener şen bozmuştu, şimdi de cem yılmaz bozdu birilerine göre işte.
hesabın var mı? giriş yap