• yanında bir de mısır ekmeği, yoğurt oldu mu; ahanda size karadenizli olmanın haklı gururu.
    mıhlama?
    o da tali mutluluklardan biri, evet.
  • karadenizlilerin bir numaralı yemeği, kimse onlardan iyi yapamaz. çünkü en iyi kara lahana karadenizde yetişir.
  • rahmetli annemden daha guzel kimsenin yapamayacagi bi karadeniz yemegidir ve sonsuza kadar da oyle kalacaktir benim icin. altina kemikli etleri de yayardi ben seviyorum diye, o yemek nasil bi tat alirdi, yasanmadan bilinmez. patlayana kadar sadece bunu yerdim, baska da bi sey yemezdim oncesinde veya sonrasinda.
    simdi ben memlekete ne zaman gitsem, akrabalar ozlemisimdir diye yaparlar benim icin (ama hicbiri senin yaptigin gibi guzel degil annem)
  • sarma denir sadece...
    zeytinyağlı ile karıştırılmaz.
    zeytinyağlı için zeytinyağlı sarma denir.
  • öncelikle biz ona "kara lahana sarması" deriz.

-benim tabağım neden boş?
    -istediğin kadar al diye.
    -hepsini istiyorum!

imza: mide bulantısı.
  • her şeyden önce biz ona hayatta kara lahana demeyiz, pancar deriz. pancar dolması denmesi bile otomatikman ağız sulanma sebebidir. hele bir de pirinç yerine darı ile yapılmışsa tencerenin dibini bulana kadar yemek farzdır. üniversite yıllarımızda annemin memleketten gönderdiği koca bir tencere darı dolmasını iki kardeş kantinde çatal bile aramadan ellerimizle yalana yalana yarım saat içinde mideye indirdiğimizde insanların bize şaşkın şaşkın bakmaları gelir aklıma her darı dolması yediğimde, yine tüm tencereyi yeme isteğimi dizginlerim çevredekiler ürkmesin diye...
  • anneyi özleme sebebi.
  • hakkında çok sevimli bir fıkra olan karadeniz efsanesi.

temel'in gemisi batar ve temel ıssız bir adaya düşer. aylar orada tek başına yaşar. bir gün başka bir geminin battığını görür ve enkaza doğru yüzer. kurtulan tek kadını karaya çıkartır. kadın kendine gelir ve temel'e burası neresi, ay aman sen aylardır yalnız mısın gibi sorular sorar. temel de bunları ıssız ada, hee yalnızım şeklinde cevaplar. kadın temel'in gözlerinin içine bakar ve "biliyor musun, sana uzun süreden beri özlemini çektiğin bir şey getirdim" der. temel'in gözleri parlar ve "uyy gara lahana dolması mı geturdun?" der.

not: karadenizliyim, dolmanın hastasıyım.
  • çok lezzetli bir karadeniz yemeği. gerçi karadenizliler kara lahanayı daha değişik pişirip yerler ama en güzel dolması olur bence. ben buna kıyma, pirinç, soğan ve türlü baharatlardan iç yapıyorum, ideali kıyma yerine minik minik doğranmış etlerdir aslında, sonra da ince ince değil iri iri sarıyorum, üzerine de biber saçlalı bir sos yapıyorum bir güzel piişiriyorum. piştikten sonra da sarımsaklı yoğurt ve sumak eşliğinde servis yapmıyorum amk oturup yiyorum, çok uğraştırıyor kimseyle paylaşamam.
  • lahana dediğimiz sebzenin haşlama safhasındaki kokusu malumunuzdur ama bana kalırsa şu kara lahana cinsinin kokusu, beyazına nazaran daha etkileyicidir. haşlama ve dolma için hazırlanma süresini aşıp direkt yemeye koyulduysanız eğer aklınızıda yemeye hazırlanabilirsiniz.

asma yaprağı ile yapılan sarmanın şanı elbetteki tüm evreni sarmıştır, canı gönülden ben de kendisinin huzurunda saygıyla eğilirim ama gelelim şu bahse konu olan kara lahana dolmasına, yerken nispeten daha yumuşak yani lokumsal bir tad bırakabilir damağınızda. ayrıca yoğurt le birlikte yendiğinde tadına elbeteki doyum olmaz.

birde asma yaprağından sarma yendiğinde ufak çapta mide sorunları yaşıyorsanız eğer kara lahana dolması size asla bu sorunları yaşatmayacaktır.
hesabın var mı? giriş yap