• dekor ve gorsellik adina bunlarin uzerine farkli renk tonlarinda onlarca yastik dizen ev sahipleri var. evlerine misafirlige gittiginizde insanin o kanepe karsisinda "ben yastiklari rahatsiz etmem. soyle bir koseye sinerim" diyesi geliyor.
  • cemaat evlerinin çekyat ile beraber vazgeçilmezidir. bir eve birileri taşınırken takımlar halinde kanepe veya çekyat giriyorsa, bilin ki o evde ne maklube'ler yenilip, ne çaylar içilip, ne sohbetler yapılacaktır.
  • bir ay önce bitişik apartmanın bahçesinde bir sabah aniden bir kanepe belirdi. apartmana giriş ve çıkışlar tamamen bende olduğu halde bu kanepenin nasıl belirdiğini takip edememiştim. ondan önce bir akşamüzeri bir daire boşalmıştı; onlardan kaldı herhalde diye düşündüm.
    apartmana her giren çıkan, bu kanepe nereden çıktı, deyip ya üstüne oturup dinlenmeye ya da baka baka geçip gitmeye başlamıştı. bir kişi de “burada kanepe mi olurmuş, çıkaralım buradan” demiyordu.
    derken gençler dadanmaya başladı. gece yarılarına kadar korkunç müzikleriyle sohbet muhabbet gırla gitmeye başladı bu sefer. tüm konuşmalar da benim evin içinde. pencereleri kapasam içerisi sıcak oluyor, açsam bunların gürültüsü.
    geçen gece sırf bunlar yüzünden uykumu alamayınca dedim iş başa düştü. bir şekilde kanepeden kurtulmalıyım; ama nasıl?

önce sabah kimse yokken yan bahçeye geçip kanepeyi arka bahçeye saklayayım dedim. sonra sabahın erken saatinde ittire ittire sürüklersem hem ses çıkacaktı hem o apartmanda oturmadığımdan gören olursa garip karşılanacaktı. bu fikirden vazgeçtim.

geçen sabah yürüyorum, bir taksi durağının önünden geçerken baktım eski bir çekyatları var üzerine oturdukları. hemen içeri girip kanepenin fotoğrafını gösterip isterlerse onlara ücretsiz şekilde verebileceğimi söyledim. adam arkadaşlarına sorup döneceğini söyledi, numaralarımızı verdik.

iki saat sonra arayıp kanepeyi beğendiklerini ve araba ayarlayınca geleceklerini söylediler. aradan birkaç gün geçti, adamı aradım, alacaklarını; ama araba ayarlayamadığını söyleyince, dedim bunlar fos çıktı.

bugün baktım sokakta birileri eşya taşıyor. dedim kanepem var çok güzel, alır mısınız ücretsiz? kadın gelip kanepeye baktı; ama beğenmedi. taş gibi kanepe, sadece kedi yuvasına döndü ve bir yağmur yedi o kadar.

kadın da almayınca kanepeye her bakışımda nefret etmeye başladım, kurtulamayacağım herhalde diye. derken aniden eski taksiciler aradı ve bir iki saate gelip alacaklarını söylediler. başladım beklemeye.

kimse denk gelmez umarım, biri çıkar da bir şey sorar diye endişe etmeye başladım beklerken. ben gözükmemeye karar verdim, bir şey olsa benim üstüme kalabilirdi, o apartmanda bile oturmuyordum sonuçta. kafamda yine bir sürü senaryoyla tam dört saati geçirdim ve akşam onda aradılar. kanepeyi bulamıyorlardı.

sessizce tarif ettim ve hemen sadece alıp çıkmalarını söyledim, bir taraftan da pencerenin arkasından etrafı kolaçan ediyorum.

adamlar yarım saat sonra bana fotoğraf attılar. koymuşlar durağın önüne, dizilmişler üstüne, poz vermişler.
  • dili olup konuştuğu vakit, kenan doğulu'nun kendi sırlarını açığa çıkararak dünyayı sarsacağına inandığı eşya.
    (bkz: doktor)
  • bircok sitcomda dekorun ayrilmaz parcasi.
  • oturmak icin tasarlanan ama cogu zaman cinsel deneyimin yasandıgı sergi mekanı performans sırasında bazen kırılıp yırtılabiliyo . kalıbı rahatlatmak icin yapılan tasarım harıkası faydalı icat. arada oturup dostlarla filimde seyrediliyo.
  • fırsat buldukça böle şarkı söleyerek köprüden atlamak gibin bir merakı var. geçen bana geldi tam suya yakın sesim daılıyor filan dedi. oolum dedim o kadar yüksekten atlayınca su detone etkisi yapıyor. hemen inanmış, sözlüe de yazmış..
  • bizzat frontmanı olduğu isimsiz bir rok grubu var kendisinin. neyse ki aşırı progressive takıldıklarından albümdü sahneydi o taraklarda bezleri yok. ol sebepten bet sesiyle necat yavaşoloğullarının karşısına dişli bir rakip olarak çıkmıyor çok şükür, camia bunu kaldıramayabilirdi.. gerçi bu camiya da neleri kaldırmadı ki be sözlük, pffh.. neler neler yedirdiler millete bu zavallı kanepeciğin ne eksiği var yav.. (bkz: entry girerken fikir değiştirmek) o zaman pek yakında progressive şarkıları ve aşırı progressive sesiyle müzük dünyamızı sarsalasın bu madem, yakışır. ben de şarkı söylemek istiyorum a.q.

ayrıca neyzen bu.** çok da kıyak adamdır, yıllardan beri ne zaman daralsam soluğu kendisinin yanında alırım ve "şu kamışa biraz üfle de havamızı bulalım" derim.** sağolsun beni hiç kırmaz hemen bi ferahfeza ayin patlatır, zehrimi alır, kadayıf gibin olurum. (bkz: celalettin cerrah/@kanepe) entarisinden anladığımız kadarıyla eğer korumalarını aşabilirse celalattin cerraha da üflemek istiyor.** cerrah da garibim sabahtan akşama vatanı korumaktan bıyıkları bile bi garip çıkmış. iki memur yollayıp aldırsın bunu, nezarette refik talat beyin bi mahur saz semaisini dinlesin bak nasıl pamuk gibin oluyor, bıyıkları dökülür gevşemekten.
  • şahsi tecrübelerime göre, evlerde genellikle sevişme amaçlı olarak yataktan hemen sonra kullanılan ve bekarların uyumak için neredeyse yatak kadar kullandıkları oturma eşyasıdır bu uzun şey.

bu durumun başlıca nedeni, özellikle yeni sevgili ile ilk ev buluşmasında, çiftlerin direk yatağa yönelmek yerine, tv karşısında sohbet söyleşi, çay, kola, nescafe, içki eşliğinde kaynaşması ve oynaşmaya başlaması gelir. bunun sonucu olarak ilk sevişmelerin çoğunluğu kanepe üzerinde gerçekleşir. aynı şekilde, yatak odası rutinini kırmak isteyen evli çiftler için de son derece uygun bir mecra olup pek çok kez kavga sonrasında kendisine başvurulmaktadır.

ilaveten, eve yorgun argın gelindiğinde ya da maç, film vb. izlerken bir battaniye ile uyunmakta, sabahleyin bel, boyun tutulmuş olarak kalkılmaktadır. bu yüzden bir bekarın evde en çok vakit geçirdiği yerdir.

velhasıl bundan çıkacak sonuç şudur, eve mobilya alırken kanepenin sağlam, yıpranmayan ve mümkünse kolay açılabilir nitelikte olmasına özen gösterilmelidir.
  • evde tost ekmeği (her biri kenarları alınıp dörde bölünmüş şekilde), margarin, salam, kaşar, turşu ve mayonez ile yapılabilen, uzun gecelerde bira, şarap gibi içimi uzun soluklu içkilerin yanına güzel bir seçenek.
hesabın var mı? giriş yap