• kandaki demir bir bileşik* formunda olduğundan ferromagnetic değildir. sadece demir ve oksijeni birleştirseniz bile moleküllerin yapısı itibarıyla çok farklı sonuçlar alabiliyorsunuz. mesela magnetite (siyah pas) adından da belli manyetik özelliğe sahipken, bildiğimiz pas manyetik değildir. örnek
    ortaokul seviyesi kimya öğrenmeden saçma sapan bir ruh çıkarımı yapmak için götünüzden element uydurmayın.

kanınız herhangi bir şekilde manyetik bir özelliğe sahip olsaydı pek çok insanın hayatında görüp görebileceği en güçlü mıknatıslardan birisi olan mr cihazına girdiğinizde anında ölürdünüz.

kanın hareketi aynı zamanda sabit de değildir. nabzınız var parmağınızla boynunuzdan kendiniz bile ölçebilirsiniz nasıl sabitlik bu amk.

cehaletin en tehlikeli formlarından birisi bu sahtebilim. dikkat edin.

edit: önce geleceksin kanda demir var sabit hızla hareket ediyor manyetik alan oluşturuyor diye entry gireceksin. sonra aklı başında insanlar seni madara edince geçince de "ben manyetik derken onu kastetmedim yhaa" diyeceksin. bu modeller böyle işte götü sıkışınca nasıl kıvırıyorlar aklınız almaz. neyse ki ilk hali mevcut hala az aşağıdaki entrylerde. götünüzden element uyduracaksanız götünüzden isim de uyduracaksınız aslanım milleti bilimsel bir şeyden bahsediyormuş gibi kandırmaya çalışmayacaksınız. manyetik alan gibi bir olguyu alıp kafana göre kullanamazsın. bir de gelmiş "fizik dünya" diye bir şey uydurmuş. bu millete ilaç diye şeker yutturanların "batı tıbbı" muhabbeti gibi.
  • çocuklar için çok acayip bir şey.

ana sınıfındaydım, okulun bahçesinde koşturuyorduk. birimiz düştü, dizi okulda koştururken en fazla ne kadar kanarsa o kadar kanadı, yerde biraz kan birikti.

biz o kanın başında toplandık birkaç çocuk, herkes ona bakıyor.

çünkü biz apartman çocuklarıyız, ilk defa öyle bir şey görmüşüz. "bu kan ne olacak ki şimdi burada, üstüne basacak mıyız?" diye konuşuyoruz.

- üzerine basmayalım bence.
    - iyi de kimse basmayacak mı buraya?
    - bence de basmayalım. kirlenmesin.
    - zaten yerde, kirlendi, niye basmayalım ki?
    - hem basmazsak ne olacak ki?
    - bilmem.
    - ben basamam.

derken kızın biri, ismini hatırlamıyorum, iki ayağıyla birden o kanın üzerinde zıpladı. "ben basarım ya, yerde zaten, daha niye basmicakmışız" diye.

çok acayip gelmişti bana bu.

yaşlar 5 olsa gerek. bilemedin 6.

bundan 26 bilemedin 25 sene sonra, bir feysbuk iletisi görüyorum.

"meydandan kaçarken üzerinde saçlarıyla bir kafa derisi düştü önüme. üzerine basmak zorunda kaldım. kimindiyse, umarım beni affeder".

o deri bana ait olabilirdi veya ona ben basmak zorunda kalmış olabilirdim. öyle olmayışının tek sebebi, ankara'ya gitmeye tembellik etmiş olmamdı.

o deri arkadaşımın da olabilirdi. ailemden birinin, eşimin dostumun. feysbuk'a bunu yazan tanıdığım, benim sevgilimin kafa derisine basmış olabilirdi. bunu asla bilemezdim. ve arkadaşım bana o anı anlattığında, ben hem sevgilime, hem arkadaşımın acısına, hem bir bütün olarak bu acılara ağlarken, arkadaşımın anlattığı anının nesnesi benim bir iki gece önce okşadığım deri olabilirdi.

beş yaşında yerde gördüğü iki damla kanın üzerine basmaya ar eden çocuklardık biz.
    birbirimizin kafa derisine basmamız gerekmemeliydi.

allah belanızı versin.
  • namus temizleyici madde..
  • insan ruhunun kandaki demir ile manyetik alan oluşturup, ardından maddeleştirildiği söylenen ve debeye girmiş müthiş bir ne idüğü belirsiz sıvıdır. bunu iddia edenin aşıda çip var diyerek aşı yaptırmadığına ya da yaptırmak istemediğine hayatımı bile ortaya koyarım.

kandaki demirin gerçek ( salt işlenmemiş demir madeni ) demirin kanda bulunduğunu, manyetik alandan etkilendiğini düşünecek kadar zeka geriliğine sahip olup bir tetkik için mr cihazına ya da basit röntgen çektirme işini yapana da hayretle bakmak gerekir. böylece, bu iddiayı da ülkenin en çok okunan websitesinde debeye girmesini de sağlamak, ülkedeki eğitim sisteminin, okur yazarlığın nasıl da yozlaştığını gösteriyor.

şu debeyi de yedekleyeyim de, debeye soktuğunuz fikri okuyup okuyup gelecekte içlenirsiniz.

edit: bir başka muhteşem mürekkep yutmuş da şu diplomalarım var ve kandaki demirin manyetizmasından bahsetmiş, olmasaydı mri'in nasıl çalışabildiğini açıkla demiş.

1- gauss yasası
    2- elektron nedir ?
    3- elektrik alan ve manyetik alan konularına bir zahmet, mühendisliğin ilk iki senesinde oturup kafa yormuş olsaydınız, biz de halen saç baş yoluyor olmazdık. bir de utanmadan diploma niteliklerini yazmış. *
  • 0 rh (+) veya (-)
    a rh (+) veya (-)
    b rh (+) veya (-)
    ab rh (+) veya (-)
    topu topu 8 çeşittir. milyarlarca insan ve hepsinin paylaştığı sadece 8 çeşit kan... binlerce yıldır oluk oluk akıtılmasına rağmen yeni bir çeşidi bulunamamıştır. dolayısıyla artık aramaya inanmaya ve yenilerini akıtmaya gerek yoktur.
  • bugün debe'ye girmiş olan entry (bkz: #144778196) tam bir şu örneği.

insan vücudunda toplamda 3.5 g demir bulunur ve bunun 2 g kadarı kan akışı içerisinde, hemoglobine bağlı olarak bulunur. eğer insan vücudundaki demir kayda değer bir manyetik alan oluşturuyor olsaydı mıknatıslar tarafından çekiliyor olurduk. halbuki böyle bir durum yok. neden? çünkü demirin bağlı olduğu hemoglobin, oksijen bağlı olduğu durumda elektromanyetizmadan etkilenmez. vücudumuzdaki hemoglobinin çoğu da oksijen bağlı durumdadır. durum bu olmasaydı manyetik rezonans gibi görüntüleme cihazları insanlar için çok tehlikeli olurdu.

ikinci husus kanın sabit hızda aktığı algısı. kan vücut içerisinde farklı hızlarda akar. arterlerde 30 cm/saniye ile akan kanın hızı kılcal damarlarda 0.026 cm/saniyeye kadar düşer. bu sebepten kılcal damarlarda kan-hücre arası alışveriş için yeterli süre olur.

entrynin bir diğer anlaşılmaz noktası da ruhun bu sözde manyetik alanla etkileşime girmesi. ruh manyetik alandan etkilenebilir bir şey ise şayet, bir canlıyı güçlü manyetik alana maruz bırakarak ruhunu şıp diye çekebilir miyiz yani?*
  • cehaletin bilgiden fazla beğenildiğinin dünkü kanıtı.

dolaşım durduğunda ölüm sebebi olarak hücrelerin oksijen almamasını değil yarattığı manyetik alanın durmasını almak nasıl bir düşünce şekli. kanda demir eksikliği olursa, başka mıknatıslar, manyetik alanların etkisi, oof of nereden başlasam.

sonuçta elbette debe'ye girmekte büyük bir survivarship bias var. sonuçta bunu mantıklı bulanlar beğen tuşuna tıklamaya da daha meyilli. saçmalığını görenlerin çoğu ise yazık kimin çocugu ise diyerek ve belki elbet akıllanır düşüncesiyle devam ediyor muhtemelen.

ya da şey oluyordur ıspanaktaki demirlerin manyetizmasıyla oluşan güç alanı iman ile rezonansa girip hayat enerjisini arttırdığından beğeni atomları oraya akıyordur, evet.
  • bir vucut sivisi. tam adi "damarlarimizdaki asil kan". ve kan film festivalinin adi.
  • ya su kan-ruh entrysini yazana ayrı debeye sokanlara ayrı küfretmek gerekir de terbiyemi bozmayacagim. tabii ki bu safsatalara inanan gerzeklere açıklama da yapmayacağım.
  • (#144778196) allah kahretmesin sizi, böyle sahtebilimi destekleyen bir entry'i mi olur. demiş ki "

--- spoiler ---

sabit döngüsel hareketi (ve içeriğindeki demir'in etkisi)yle bir manyetik alan oluşturan, ve insan ruhunun bu manyetik alan ile etkileşime girerek madde bedene bağlanmasını ve içinde bulunduğumuz "üç boyutlu dünya gerçekliği"nde kalmasını mümkün kılan sıvı.
    --- spoiler ---

arkadaşlar o zaman mr'a giren herkesin ölmesi, evde mıknatısı size yanaştırdığımızda ruhunuzun değişmesi gerekir. böyle bir hurafe nasıl debe'ye giriyor aklım almıyor!
hesabın var mı? giriş yap