• rivayete gore metallicanin konser soorasi takildigi ve kafayi kirdigi mekan
    (4 buyuk icmisler allah sizi inandirsin:))
  • cok taşaklı anlamınada gelir. büyük saygıgören anlamındadır.
    -olm bu çok kallavi bi işyeri... gibi.
  • osmanlılarda sadece vezirlerin giymesine izin verilen kesik koni şeklindeki heybetli kavuğun adı.
  • bol kahve kullanarak yapilan turk kahvesi tanimi
  • istiklal'de olanının heybetli gösterişli anlamlarıyla ilgisi yoktur. vakti zamanında, o civarda oteli olan bir italyan'ın adından bozmadır.
  • kafe olmayan, afm'nin arka sokağındaki meyhane kallavi için:

buraya, sırf peynirli-mantarlı böreği için bile gidilir bi kere. ayrıca çok hoş bir patronu vardır. mesleğini sorduğunuzda "meyhaneciyim" diyen uzun sakallı adam, yıllar önce mesleği bırakmış bir avukattır.

ben burada yaptıkları belki de her mezeyi yedim. köpoğlu için adam döverim.
    köftesini, kaynıyarığını, peynirini, domatesini, ızgarasını, kuzu şişini, ne bileyim, tandırını, pilavını, salatasını, zeytinyağlısını... seviyorum abi. burda çok güzel rakı muhabbeti yapılıyor.

masayı kapının önüne kurun, taksiler ezmez ve gürültü sizi engellemez. burası asmalımescit gibi değil.
  • kallavi sokak'ta ama meyhane olanını diyorum. nargile kafe olan değil. nitekim buraya kendisi için daha önce de gelmişliğim var ama o zaman kurabiye sokak'taydı. sonra binası yıkıldı ve şimdi, eskiden de öyleymiş o zamanlarını bilmiyorum, yine kallavi sokak'ta.

tam 6 sene önce "ben burada yaptıkları belki de her mezeyi yedim. köpoğlu için adam döverim." demişim. yine diyorum.

ve artırıyorum: palamut balığının "takoz" denen şeyini en güzel yapan mekan. hatta muhtemelen tek güzel yapan mekan, çünkü palamut aslında o kadar da matah bir şey değildir kimse kusura bakmasın.

balık yemekten bahsedersem bu palamut olmaz. buyrun onu da yazdım: (bkz: palamut/@dagny taggart)
    fakat buradakini ver önüme sıyırayım arkadaş.

şimdiki yerleri aslında kendi evleri. sokağın neredeyse tamamı fıccın, burası da zaten "fıccın kallavi." nasıl bir başarı bilemiyorum ama buradan pay biçin, kötü yemekle kötü işletmeyle olacak iş mi şimdi bu?

bir de işte bazen gidip memleket kurtarıyoruz burada, iyi ortam oluyor ahah siz de gidin ^^
  • terası güzel, manzara iyi hoş, güzel de esiyor ama bi garson sıkıntısı var. otururken ellerinde çay bardaklarıyla dolu tepsiyle sürekli yanımıza gelip "çay alır mıyız", "abla çok üşümüş bi çay ister mi" şeklinde soru soran garsonlar can sıkıcı. kahve mi lan burası?! yok hayır çay 1 lira olsa anlayacağım da 2,5 lira be kardeşim...
  • tiryaki fincanı.*
  • anlamini soylenisinde bulan guzel kelime.
hesabın var mı? giriş yap