• bundan böyle ingiltere kraliçesi benim dese elizabet taçını masanın üzerine koyup pazartesi gel başla der.
  • bir kaç yıla kadar kariyerine noktayı koyacak aktris. ama kendi isteğiyle noktayı koymuyor. zorunluluktan, şartlardan ötürü koyuyor o noktayı. adaletin bu mu lan dünya? makula bilmemnesi diye bir hastalığı varmış ve bu hastalık onun gözlerini kör ediyormuş. söylediğine göre artık setteki arkadaşlarını göremiyor, kitaplarını ve pek tabi senaryolarını okuyamıyormuş. kızı veya arkadaşları ona yardımcı oluyorlar senaryo okumada. yani ona okuyorlar, o da bu şekilde hazırlanıyor filmlerine. hastalığın tedavisi yok sanırım. bu da dench'in emekliliğinin erken olacağının alametçisi. son filmlerini çekiyor ne yazık ki.

çok yetenekli bir oyuncu olduğu su götürmez. dolayısıyla sinemaya noktayı koyacak olması üzücü. yeni bondlarda m rolünde göremeyeceğiz kendisini. son bond filmini çekiyor şu an.
  • tiyatro camiasından fırlayıp gelmiş bir güzel hanfendi teyzemizdir sayın judi dench hanımefendi hazretleri.

uzun müddet shakespeare uyarlamalarında boy göstermiş, daha çok kraliçe rollerinin aranan ismi olmuş, gençlik yıllarını arada ortada değerlendirmiştir. ihtiyarlık yüz verip, surata iyice şekil katınca, birden goldeneye'daki "m" rolüyle -benim sinema kültürümde- asıl şansı yakalamış ve yardımcının yardımcısı rollerinden, yardımcı oyunculuğa sıçramıştır.

bond filmleri arasında "m" ilk defa bir kadın tarafından judi dench ile canlandırılmış ve kısacık saçlarıyla, 60 yaşında bir seksilik abidesi olarak, feriştahını yalayan bond'un bile kanını dondurmuştur sana yeminle söylüyorum.

ardından mrs brown gelir; bildiğim kadarıyla ilk başrolüdür ve müthiş bir kompozisyon çizer, hemen sonrasında shakespeare in love'daki 8 dakikalık oyunuyla, en iyi yardımcı kadın oyuncu olarak oscar'ı haketmiştir. halen bond'ların "m" i olarak devam ederken, bir diğer yandan da türlü filmlerde "yaşlı" karakterleri müthiş bir keyifle izlenir kılmaktadır, en son chocolat'da izledim, filmi onsuz düşününce, filmin notunu yarıya düşürdüm, hiç tereddütsüz.
  • sinema tarihinin en başarılı oyuncularından biridir. en iyi kadın oyuncu oscar'ını almadan vefat ettiği takdirde, tarih, akademiyi affetmeyecek bence.
  • sinema dergisinde okumuştum: sette çok gergin olurmuş, çalışılması biraz zor bir insanmış.
    ama sen sonuca bak canım, kadının oyunculuğu harika.
    bu arada tam 6 kere oscar a aday gösterilmiş, 1 kere de heykelciği evine götürmüştür.
  • söylenene göre torunlarına oyun oynatan tecrübeli bir dm'dir kendisi. aynı zamanda chronicles of riddick'in çekimleri sırasında vin diesel ve karl urban'a da dm'lik yapmıştır.

hörmetler.
  • pride and prejudice'in 2005 versiyonunu lady catherine de bourgh olarak ihya eden bayan ingiliz tiyatrosu. elizabeth bennet'i* sofrada bir süzüşü vardır ki...

--- spoiler ---

- pray, what is your age?

--- spoiler ---
  • yaşayan en iyi oyunculardan biri.efsane.
  • aliye rona'nın ingiltere şubesi.
  • en son notes on a scandal ile yine muhteşem bir performans sergilemiş, yaşayan en iyi kadın oyunculardan.
hesabın var mı? giriş yap