• 24 mayıs 2014 manowar istanbul konserinde yine türkçe konuşarak seyircinin kalbini fetheden müzisyen.

9 dakika süren türkçe konuşmasının tam metni (arada tam anlayamadığım kısımlar oldu onları da ... ile belirttim):

jd- nasılsınız? (birasını içer, konuşma boyunca her cümle bitiminde birasını içmeye devam eder)

jd- biliyorsunuz, türkçe konuşmayı seviyorum ama türkçemi geliştirmek için bu harika ülkeye daha çok gelmemiz gerekiyor. sağ olun. delikanlı ...cengaver...**** türk manowar savaşçıları. hepiniz kardeşlerimizle (that's a hard one) kardeşlerimizle üçüncü kez istanbul'da beraberiz. tekrar sizinle olmak bize çok onur ve gurur veriyor.

jd- geçen sefer, başka bir grup için değil manowar için geldiğinizi gösterdiniz. oradan dört grup geçti. (..dört geldi geçti..?) yıllarca metal için savaşan bizi bekleyen tüm türkler seneler önce manowar asla türkiye'ye gelmez dediler. siz beklediniz. biz sizin sesinizi duyduk. ne oldu? 2005'te geldik. bir daha gelmez dediler. 2010'da bir daha geldik! sonra bizim için manowar bitti dediler!

jd- ben bu insanlara hassiktir diyorum! siz ne diyorsunuz?
    seyirci -hassiktir!
    jd- manowar sevmeyenlere ne diyorsunuz?
    seyirci -hassiktir!
    jd- manowar sevmeyenlere ne diyorsunuz?
    seyirci -hassiktir!
    jd- manowar bir daha gelmez diyenlere ne diyorsunuz?
    seyirci -hassiktir!
    jd- manowar bitti diyenlere ne diyorsunuz?
    seyirci -hassiktir!

jd- işte tekrar buradayız. kardeşlerimizle beraberiz. ve geri gelicez! türk manowar hayranlarının zaferi için gelicez. heavy metal ve manowar'un gücünü göstermek için gelicez. bu akşam buradan üzerinizdeki manowar t-shirtünüzle ayrılırken sizi gören herkes, gerçek bir metal savaşçısı olduğunuzu anlayacak!

jd- kardeşlerim geçen hafta, soma'da çok üzücü bir olay yaşandı. biz bu gösteriyi soma'daki faciada yaşamını yitirenlere, onların aileleri ve arkadaşlarına adıyoruz.
  • sonisphere festivali'nde, inönü stadyumu'nu hınca hınç dolduran seyirciye karşı yaptığı o coşturan konuşmanın tamamı şöyledir:

"türkiye’yi çok sevdiğim için biraz türkçe konuşmak istedim. tekrar delikanlı türkler'in arasında olmak çok gurur verici. unutmayın. her biriniz diğer grupların bin hayranına bedelsiniz. bu festivale dört büyük grup geldi diyorlar. siktir ordan! ben burada tek bir büyük grup görüyorum. kim için geldiniz? bu festivale kimin için geldiniz? sonisphere festivaline kimi görmeye geldiğinizi söyleyin. kimi headliner görmeyi istediğinizi şu piçlere anlatın. bir yaz günü, kısa süre önce çok sevilen birini kaybettik. benim arkadaşım... hocamız, ronnie james dio…”
  • anladığım kadarıyla bu dayıço her gittikleri ülkede aynı numarayı çekiyor.

şu videoya bakanlar görecektir ki bulgarcası da türkçesi kadar iyi kendisinin:

http://www.youtube.com/watch?v=j-q1e73jjgk

ya da

http://www.youtube.com/…yq_3pau06o8&feature=related

adam kurnaz beyler!!11

bu da bir çaba tabi adam uğraşmış en nihayetinde. emeğine sağlık. ccc.
  • sam dunn'nın hazırladığı metal evolution adlı 11 bölümlük belgesele konuşmayı reddetmiş bir öküzdür. bu herifin artistlik yapıp konuşmadığı belgeselde, rob halford'dan bruce dickinson'a, king diamond'dan ronnie james dio'ya ve daha nice metal dünyasının en dev isimleri, kimileri çekim için evlerini de açarak sam dunn'a yardımcı olmuş ve röportaj vermişlerdir. joey dangalağı konuşmayı reddedince konunun o bölümü ile ilgili kısmında eski manowar elemanı ross the boss konuşmuştur. bu belgeselin bir bölümünde yüksek ego sahibi olduğu söylenen gitarist yngwie malmsteen bile, sam dunn'nın çabaları ve ricası üzerine programda yer alıp içtenlikle konuşmuştur. joey demaio değersiz götünü çok yükseklerde görerek, bu tavrıyla bence metal dünyasının en fason ve hıyar karakteri olarak tarihe geçmiştir.
  • kurnaz murnaz, lan benim bir gunde konustugumdan daha fazla turkce konusmus. alemsin valla. nerede ne kadar yaptiginin bir onemi yok, seyirciye bir jest yapmis, iyi etmis. sonucta oradaki insanlarin tamami, tek kelime turkce konusmasa da manowar'i izleyecekti ki. hic birsey demeyedebilirdi.
  • karizma abidesi.

adamın duruşu, bakışı,hareketleri, her şeyi karizmatik. hani eric adams'a gidip, kafaya vurup, naber lan çığırtkan diyebilirsin, öyle sevecen bir adam. ama joey'e en fazla, "hürmetler abi" diyebilirsin.

ben öyle hissediyorum en azından.
  • 24 mayıs'ta manowar konserinde seyircilere tam 10 dakika boyunca hiçbir yerden okumadan türkçe seslenmiş ve bir de soma'ya değinmiştir. bu halde rte'nin yapamadığı pek çok şeyi başarmış ve cumhurbaşkanı adayım olarak gönlüme taht kurmuştur.
  • sonisphere'deki "kimin için geldiniz?" konuşmasında kulaklıktan sufle vermiyorlarsa ortamları bırakıp fotoğrafik hafıza, atom mühendisliği olaylarına falan girmesi olması gerekendir, konuşma da biter şimdi derken süregelendir.
  • bence o kadar lafı ezberlemiş olamaz. kelimeleri tek tek söylemesinde de anlayabiliriz ki, birisi ona kulaklık aracılığıyla suflörlük yapıyordu.

(bkz: kulak içi kulaklık)
  • aldığım duyumlara göre kulaklıktan sufle alan, ancak verdiği mesajlarla türk metalcisinin gönlünde taht kuran manowar basçısı. manowar, manowar, ki yollarda yaşar!
hesabın var mı? giriş yap