• soru: "tony parker'in sizden daha iyi yaptığı birşey var mı ?"
    jason kidd: "fransizca konusmak olabilir..."
  • bu sezon nowitzki'nin oynamadığı 5 maçta, dallas mavericks 4 galibiyet 1 mağlubiyet alırken; kidd'in oynamadığı 6 maçta 3 galibiyet 3 mağlubiyet almıştır, bu bile anlayana kidd'in hala ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu gösterir sanırım.ayrıca azıcık nba'i takip eden ve basketboldan anlayan kişiler bilir ki; kidd'in oyunu, kidd'in istatistikleriyle anlaşılamaz.oyun içindeki katkısı çok farklı bir türdedir.

şu an sayı atma potansiyeli olmadan, bir takımın kaderini etkileyebilecek kaç oyuncu var veya bugüne kadar kaç tane oldu?

ya da new jersey nets'deki kadro gibi bir kadroyla oynayıp, üstüne "rookie" sayılabilecek koçlarla çalışıp, nba finaline kadar kim çıkabildi ?

kaç tane oyuncu 10 küsür sayı, 10 küsür asist ve 9 ribaund'a sahipken ribaund alabileceği bir topun, sırf süre azalsın da rakip takım bizi yakalayamasın, diye dışarı çıkmasını bekledi?

kaç oyuncu 10 küsür asist, 10 küsür ribaund ve 9 sayı iken son faul atışını süre geçsin diye bilerek kaçırdı ya da kaç oyuncu 10 küsür asist, 10 küsür ribaund ve 8 sayı iken bomboş turnikeye gittiği pozisyonda seyirciler daha fazla zevk alsın diye arkasındaki arkadaşına alley-oop luk pas attı?

kidd bunları 1 ribaund alıp triple-double'a ulaşmak için kendi kendine panyaya top atıp ribaund alan oyuncuların olduğu bir ligde yaptı.

kidd, jordan'ın son all-star maçında sürekli jordan'ı beslemeye çalışacak, son topu ona attırtacak kadar basketbola saygılı; yıllarca california zamanlarında lise takımında,arizona'da üniversite takımında,nba'de phoenix suns ve new jersey nets takımlarında son topları kullanmışken, vince carter ve dirk nowitzki'yle oynarken son topları sürekli onlara bırakacak kadar mütevazi ve egosuz bir oyuncuydu.

tukarıda saydıklarım bir yana kidd, hayatında sadece 3-5 kere smaç bastı ve son yılları hariç hep vasat kadroların yıldız oyuncusu oldu.

işte tüm bu sebeplerden kidd nba tarihinin tartışmasız gelmiş geçmiş en underrated "superstar" oyuncusudur kanımca.
  • yıllar önce sanırım slam dergisinde bir yazı okumuştum kendisi hakkında. onunla oynamaya alışmaktan bahsediliyordu. onunla uyumlu bir şekilde oynamak için 2 kural olduğu yazılıydı:

1- eğer boştaysanız topu size atar. bu kural çok basit. hücum ederken sahanın herhangi bir yerinde boşta olmanız halinde topu size ulaştıracaktır.
    2- eğer topu size atıyorsa boştasınız demektir. bu ilk kural kadar kolay değil. kidd birine topu atıyorsa o oyuncu farketmese bile boştadır ve potaya gidebilir veya şut atabilir. bu kural da öğrenildikten sonra takımın oyunu çok üst düzeye çıkar.
  • nba tarihinde en cok ribaunt alan 50. oyuncu oldugunu farkettim az once.

(bkz: oha)
  • şampiyon olduktan sonra ilk röportajda söze my teammates diyerek başladı ya işte orda ne büyük olduğunu bir kez daha gösterdi.
  • mini çakal değildir. tam çakaldır.

kariyerini, bu kadar saygı duyulacak oyuncu olmasını, bu kadar iyi bir oyuncu olmasını, buna borçludur. bu bir eksiklik değil, aksine her oyuncunun sahip olması gereken bir hünerdir.

kendisinin yaptığına karaktersizlik demek en özet haliyle 'ben ne kadar mal olduğumun farkında değilim, mal mal yorumlar yapıyorum oyuncular hakkında' demektir.

yaptığı hareket ise 10 numara. ahaha sabah sabah iyi güldüm. seviyoruz, sayıyoruz.
  • bu gece oynanan knicks celtics maçında sahada olan jr smith, copeland, bradley gibi oyuncuların iq seviyelerinin birbiriyle çarpımı halinde bile zekasına yetişilemeyecek efsane.
  • "jason kidd diye biri var çok acaip oyun kurucu ya". bu sözü söyleyen arkadaşım şu an ankara'da üzerinde jason kidd forması ile direnişte. beni bu adamla ilk tanıştıran kişiydi.

ulan o zamanlar 10 yaşında falandık nba live 95 oynardık dünya sikimizde değildi.
  • eğer basketbolun istatistikten ibaret olmadığını kabul ediyorsak jason kidd gelmiş geçmiş en iyi oyunculardandır. basketbolun istatistiksiz bir hiç olduğunu kabul edersek jason kidd muhtemelen yine gelmiş geçmiş en iyi oyunculardandır.
  • bu yaşında şampiyonluk için gösterdiği inanılmaz performans karşılıksız kalmamalıydı ve kalmadı da.

potaya gönderdiğin o öpücüklerin hepsi bugün sana geri döndüler sevgili kidd...
hesabın var mı? giriş yap