• euro 2000 yolunda türkiye ile finlandiya aynı gruba düşünce, "türk takımlarına sürekli gol atıyorum. rüştü için de üzgünüm, ona da golüm olacak" demiş ve rüştü'den "sahada bu üzerine oturduğum kaya gibi sert olacağım" cevabını almıştı.

bu atişma üzerine oynanan maçta ise, karşısında kaya gibi rüştü'yü bulan litmanen maçta 1 gol, 1 asistle oynamış ve finlandiya 3-1 galip gelmişti.

neyse rüştü üzülmesin, gözüne kömür çekmesin. kerhanecinin türk takımlarına karşı ortalaması 1.5 gol, 1 asist. kariyer ortalaması ise, 0.2 civarı. tam bir ibnelik bu yaptığı, başka hiçbir açıklaması yok.
  • fin ekspresi deniyordu o zamanlar, doğrulatma imkanım olmadı ama kariyerinde yalnızca 1 kırmızı kartı olduğunu söylemişti bir spiker; çocukluk kahramanımdı, eşşek kadar oldum hala öyle.
    milli maç için memleketim denizli'ye gelmiş. okulda tanıdığım herkes bana "litmanen gelmiş olm" diyordu o gün, ben de zaafımdan faydalanıp kekliyorlar düşüncesiyle "hadi len ordan" ile başlayıp "hasstrn"e varan yelpazede keklenmediğimi göstermeye çalışıyordum. sonra haberlerde denizli atatürk stadı'nda rüştü reçber'in de hatasıyla 40 metreden attığı golü gördüm...
    1-2 yıl sonra baya para biriktirdim, 10 numaralı ajax forması aldım...barcelona'ya geçti...
  • finlandiya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu. bu adamla tanışmam 1993 yılındaki beşiktaş - ajax eşleşmesinde olmuştu. oradaki maç 2 - 1 bittiği için beşiktaşlı arkadaşlarımla maça gitmiştim. herkes umutluydu ama kendisini hiç hesap etmemiştik. hat-trick yaptığı maçı beşiktaş 4 - 0 kaybetmiş ve elenmişti.
  • 17 kasım 2010 finlandiya san marino maçında ortaya çıkan "hayalet gemi".
    livescore'da maçlara bakarken, finlandiya'nın 8-0 kazandığını gördüm.
    gollerden altıncısının yanında "j. litmanen (pen.)" ibaresi vardı ama ben inanmadım. meğerse bildiğimiz litmanen'miş!

bu adamla filippo inzaghi sidik yarıştırıyorlar bence. hangisi önce ölürse yarışı diğeri kazanacak.
  • uçan finli. finlandiya denince akla gelen ilk isimlerden biridir litmanen. pavao nurmi, tommi makinen, mika hakkinen gibi uçan finlilerden biri olmuştur litmanen. finlandiya'nın yetiştirdiği şüphesiz en büyük topçuyu biraz yazmak da fayda var...
    her finli erkek çocuk gibi buz hokeyi oynamıştır gençliğinde litmanen. en büyük hayali nhl'de top koşturmak iken, hayatına giren ikinci aşkının esiri olur. biraz da ailesinin baskısıyla yetenekli çocuk futbola kaydırılır. yaşı o zaman on bile olsa, kaderin ağlarını örmeye başladığı aşikârdır.
    reipas lahti'nin minik litmanen için kapalı bir saha inşa ettirdiğini belirtmeli. altyapı diyoruz da anlatamıyoruz millete. profesyonel kariyerine de bebek yüzlü katil reipas lahti'de başlamamıştı, kulaklara küpe olsun, ne diyeyim, devam edeyim. cm'deki gözbebeğim hjk helsinki'de pişer, mypa'da coşar. 1992'de ajax'a transfer olur ve olanlar olur.
    ajax'ta destan yazan isim, sayısız kupanın kazanılmasında rol oynamıştır. kariyerinin ilerleyen yıllarında forvetten, ileri dönük orta saha oyuncusuna dönüştürüldüğünü de eklemeli, söylemezsem çatlarım. biraz katalan devi ardından kurban olduğum anfield havası. bu arada yıllar sonra öğrendim ki o da benim gibi hasta liverpool'luymuş. arvo, doğuştan bilmemneliyim geyiğine elbet girecekti liverpool'a transfer olduğunda demeyin zira bu reds tutkusunu kustuğunda daha amsterdam'in içindeydi.
    bizim canımızı da pek sıkmıştır litmanen efendi, hatırlarsınız. millî maçlarda attığı goller, kulüp takımlarımıza karşı gol ve asistler derken bayağı can yakmıştır. yine de her zaman can olmuştur. finlandiya futbolunun bu önemli akıncısı birçok kapının aralanmasına neden olmuştur finli topçu kardeşleri için. referans litmanen olunca akan sular durur.
    ilk kez babamla seyredip hastası olmuştum keratayı. sadece bir kez gördüm sahada. 26 şubat 2002 galatasaray liverpool maçında sonradan girmişti jari abim. emile heskey'in ayağından gelen beraberlik golünde, al da at derecesinde bir top yuvarlamıştı boksör bruno'nun replikasına. top bizim kaleye girse de, kendimi tutamayıp "litmanen oo" diye bağırmıştım, tıpkı ajaxlı binlerce kişinin yıllarca yaptığı gibi. işin garibi dayak yemediğim gibi, eşlik edenler bile olmuştu. kulağıma şimdi yine aynı tezahürat geliyor, yoksa siz duymuyor musunuz...
  • 1989 ile 2010 yılları arasında finlandiya milli takımı'nın formasını giyerek, 4 adet 10 yıllık bölümde**** milli takım forması giyen tek futbolcu olma onuruna erişmiştir. ülkesi finlandiya'da en çok milli formayı giyen ve bu formayla en çok gol atan futbolcu olmuştur. ayrıca tam tamına 14 sene milli takım kaptanlığı yapmıştır. en formda yıllarını ajax ile yaşamış, ajax formasıyla sayısız lig ve kupa şampiyonlukları, şampiyonlar ligi, süper kupa, kıtalararası kupa vs. kazanırken, aynı zamanda hollanda ligi ve şampiyonlar ligi gol krallıkları da yaşamıştır. liverpool formasıyla da uefa ve süper kupa sevinçleri yaşayan litmanen, özellikle 90'lı yıllar çocuklarının en çok sevdiği futbol figürlerinden biridir...
  • doğup büyüdüğü lahti kentine kendisinin bir heykeli dikilen fin futbolcu. hollanda'da oynadığı zamanlarda kendisine takılan cam adam lakabına gönderme yaparak "umarım bu heykel benden daha sağlam olur" diyerek heykelin açılışına neşe katmış insan.

http://v7.cache4.c.bigcache.googleapis.com/…unter=1
    http://fineballin.com/…124-2262124-1-1286812394.jpg

heykelin konumu: http://www.panoramio.com/photo/42098438
  • patrick kluivert ile muhteşem bir ikili olarak ajax ta altın yıllarını geçirmiş olan futbolcu.
  • 41 kere maşallah dedirten futbol efsanesi.

http://tr.eurosport.com/…lah_sto3161575/story.shtml
  • 40 yaşında olan ve faal futbol hayatını devam ettiren finli oyuncu,önümüzdeki ay başayacak finlandiye liginde oynayacak ve hjk helsinki takımına transfer olmuş .
    http://www.ntvspor.net/…tmanenden-bir-transfer-daha
hesabın var mı? giriş yap