• bu stadda polisin su şişelerini toplaması kadar saçma bir şey yok. ülkede kolu o kadar kuvvetli adam olsa olimpiyatlardan bir iki bişiyler kazanırdık.
  • izmir'in değil, 300-500 bin nüfuslu şehirlere 30-40 bin kişilik stadlar yapan hükümetin ayıbıdır. yerel yönetim şu anda uzundere'ye göztepe için modern bir stad önerisi ile geldiği ve göztepe de bu konuda istekli olduğu halde, hükümet güzelyalı'nın merkezindeki gürsel aksel tesislerinin 15 bin kişilik bir stada dönüştürülmesi için baskı uygulamaktadır. o bölgede yapılacak bir stad göztepe'nin alt yapı tesilerini yok edecek, maç günleri inönü ve mithatpaşa caddelerinin kitlenmesine yol açacak ayrıca bu hafta sonu 2. ligde 35 bin biletli seyirciye oynayan göztepe için asla yeterli olmayacaktır. hem stadı yaptırmayacaksın, hem de 30 liralık trollerini ortaya salıp "izmir işte yaaa" dedirteceksin. geliyor 7 haziran, yine vurucağız sandıkta o çemçük ağzınıza.
  • yanında dürbün ve el radyosu götürmeyenlerin eleştirdiği stat.
  • yıllardır gitmek istiyordum bu stada. çok ilginç, hiç haberim yoktu izmir'in bu kadar büyük bir stadı olduğundan. 6-7 sene önce yurt dışındayken, izmir'i araştırırken denk geldim. "türkiye'de 80,000 kişilik bir stat, wow!" tepkisi ile burada bir futbol maçı izlemeyi, futbol bucket list'ime ekledim. tarihini araştırdım, büyük maçlarını okudurm.

pek maç seçmem stadyumda izlemek için. liechtenstein'da, ülkenin takımının lig maçına dahi gitmişliğim (isvicre 2. liginde oynuyorlar) ve müthiş keyif almışlığım oldu. kasımpaşaspor'un mu maçı var? alır bir bilet giriveririm maça. ankara'dan istanbul'a dönerken, eskişehir'e uğrar maç izler öyle devam ederim yoluma.

en sonunda nasip oldu burada bir altay maçı izlemek. dışarıdan, uzaktan stadyum olduğunu kesitrmek dahi mümkün değil fakat stadın içine girdiğiniz an ne kadar büyük olduğunu anlıyorsunuz. herhangi bir koltuk veya sınıf sınırlaması olmadığından tribünlerin her yerinden izleyebiliyorsunuz. her köşesini gezdim, bir türlü iyi bir açı yakalayamadım. her halükarda sahaya çok uzak. aşağıdan izlediğinizde fifa oynar gibi, yukarıdan ise swos oynar gibi hissediyorsunuz. saha zemini ise güzeldi, gündüz maçlarını ayrı sevdiğimden aldım sosisli sandviçimi, sevdiğim takım altay'ın maalesef fark yemesini izledim.

keyif aldım mı? aldım. çok ciddi eksiklikleri var stadın, akustik dendiği kadar kötü...hatta yok, bir olimpiyat stadına göre de başarısız. ama yine de ilginç bir şekikde çok hoşuma gitti burada maçı izlemek. güzel, temiz bir zemini var. izmir'in futbol kültürü de iyidir. geri kalanı işin artısı zaten, olsa da olur olmasa da.

yine de güzel bir, 40-50 bin kişilik futbol sahasına ihtiyacı var izmir'in. alsancak stadi ile pek olacak iş değil bu, kaçıncı ligde olursa olsun takımlar derbilerinde 50 binlik potansiyel var ve bu alt lig için müthiş bir şey.
  • türkiye'deki onlarca atatürk stadından biri. bu yapının en önemli özelliği, saha kenarında "süs havuzu" bulunan dünyadaki tek stad olmasıdır. ayrıca türkiye'nin en fazla seyirci kapasiteli bu stadının haçlı seferlerinden kalma bi halde olması da ayrı bi konu.
  • izmir'de atatürk stadi'na ragmen futbol seyircisi, futbol izlemekten zevk alan insan varsa, bu türklerin ne kadar manyak oldugunun gostergelerinden birisidir bence.. insani futboldan soğutan bir stattir izmir atatürk stadi.. tarihindeki en büyük gününü 89 yilinda galatasaray steueau bükreş maçında yaşamış olmasina ragmen o maç'ın kamu tarafindan hatirlanmamasının da yegane nedenidir..

ben bu statta nereden baksan bir 30 maç izlemişimdir.. ama bir tanesini bile hatirlamişligim yok. devamli olarak gol görememe, oyuncu görememe, top gorememe hatta sahayi görememe gibi durumlarla boğuşursunuz. kış vakti feci rüzgar alır, izmirin en soğuk yeri plakasi kapisina iliştirilmiştir bu yüzden.. atatürk stadi cehennemin 9. kati gibidir.. öyle felakettir ki, istanbul atatürk stadi yaninda cennet gibi durabilir.. bu arada bi stat'a atatürk ismini koycaksanız, stadi güzel yapin arkadas yahu.. bu ne be.. her atatürk stadi birbirinden dandik..
  • bu stadın akustik mimarisi öyle ayarlanmıştır ki tüm ses saha yerine açılarak havaya gider.
    bu stadda 50.000 kişi ile yaratacağınız atmosferi türk telekom arena gibi bir stadda 500 kişi ile çok rahatlıkla yaratabilirsniz.
    sanırım akdeniz oyunları için dizayn edildiğinden akustik kaygısı ikinci planda tutulmuş.
  • eğer ali sami yen'de, alsancak'ta ya da inönü'de maç seyretmeye alışık bünyeyseniz, merdivenleri tırmandıktan sonra tribüne çıkarken ağzınızdan "oha amua koyım" şeklinde bir tepki çıkar. hele henüz tribünler dolmadıysa içinizi derin bir boşluk duygusu kaplar. agorafobi yapar. soğuk savaş dönemi sovyetler'de hissedersiniz kendinizi. üstelik uzunca bir süre türkiye'nin tek elektronik skorborduna ev sahipliği yapmıştır. çocukluk ve ilk gençlik yıllarımı heba ettiğim mekanlardan biridir.
  • arama sırasında polislerce bozuk paralar toplandıktan sonra, içerdeki ücretli tuvaletin para üstünün bozuk olarak verildiği stat
  • karşıdan bakıldığında inşaat halinde gibi gözüken stad. hoş içine girdiğinizde de bir şey değişmiyor.
hesabın var mı? giriş yap