• sarki baris manco ile meshur olsa da, tam olarak 9 ay kadar once edip akbayram tarafindan plaga kaydedilmis, fakat gerek düzenlemesindeki sikkoluk, gerekse edip akbayram'in toy sesi neticesinde halktan bekledigi ilgiyi gormemistir.. fakat o donemde cok afedersiniz ayni yerde yiyen, ayni yerde sican bu anadolu rockci kitle, sarki'nin baris manco ile patlayacagina karar vermis ve sarkiyi ona ithaf etmislerdir..

bu sarki'nin sozleri biraz garip geliyor bana.. yani boyle bir iş güzarlik varmis gibi.. tamam belki dayi emmi hep orada, pis bir aile bunlar belki tamam kabul ama dayi emmiye sorsak olayin aslini "ya bizim yegende gozu var itoglu itinin.. zaten koyde sikmedigi kalmadi" seklinde ogrenecekmisiz gibi.. zira ben baris manco gibi bir oglana gidip de manyak gibi "zordur almak bizden kizi" diyecegini sanmiyorum her hangi bir kimsenin, dayi emmi olsa bile..

zaten sarkinin devaminda da baris'in zoru gorunce direk topukladigini, zeynebi almadigini goruyoruz.. laf işte.. zeynep kuyu basinda olsa, yanaklarini al al edicek kizin, fakat almayacak kizi.. yer mi dayi emmi? ciddi adam almis sonucta kizi "zeynebimden haber sordum/başkasına yar olmuş" diyor zira.. eee baris.. sen gonul eglendireceksin, zeyneple eylesiceksin, zoru gorunce kacicaksin.. olur mu oyle?
  • moğollar ile yapılan ilk versiyonunda "sögüdün dalı uzun/barış'ın gönlü hüzün/elim eline değmedi/varın anlayın gayri" olan ikinci bölüm; 20 küsür yıl sonra tekrar yorumlandığında "dayı emmi yaşlanmış/develer kervan olmuş/zeynebimden haber sordum/başkasına yar olmuş" şeklinde değiştirilmiştir.
  • alt yapısının çok ciddi funk koktuğu, üst kısımda ise halk müziği temalı giden acaip efsane bir barış manço şarkısıdır. şarkının bütünsel yapısı gibi klipte de deve bir yandan merco bir yandan ortalığı talan eder.
  • rahmetli barış manço ya ait şarkılardan belki de en çok sevdiğim melodi ve sözlere sahip komposizyon. arada insanin cani çeker veya herhangi bir şekilde çağrışır veya barış manço hatırlanır bu şarkı dinlenir.. bir kere dinlenildimi arka arkaya 3-5 defa tekrar dinlenir.

bir şekilde sözleri ve müziğiyle bilinçaltında önemli bir yer elde etmiş, dinledikçe insanı etkileyen şarkı.
  • ayrica bu sarkinin "baris manco ile 7 den 77 ye" programinda bir klibi vardi ki, klibinde gercek bir deve ile gercek bir hendek ve gercek bir dayi emmi oynamisti.. o zamanlar deve gormemis bir insan olarak şaşırmıs kalmistim.. trt1 de deve gormeye alisik olmadigimdan korkmus, aglamistim..

ayrica deveye de plaka takilmisti.. youtube olsa bulurdum da simdi..

kahrolsun baskici rejim!
  • değmesin yağlı boya albümünde de bir kopyası bulunan şarkıdır.

bu albümün işte hendek işte deve şarkısı,
    kaset versiyonunda başka, cd versiyonunda başka duyulur.

şöyle ki;
    kaset versiyonunda yüksek frekanslı sesler, özellikle de her dört vuruşa bir düdük sesi çok net duyulurken
    cd kaydında bu ses çok boğuk gelmektedir.

albümdeki diğer parçaların ses kaydında bu sorun yoktur.

bu başlıkta bahsedilen develi klipte, cd versiyonundaki ses kaydı kullanılmıştır.

cd'sini aldığımda (sanırım 1997'de) emre plak'ı arayıp, telefonu açan bayan kişisine durumu bildirmiştim.

maalesef telefonu açanın zikinde olmamıştı bu durum.

ve maalesef kasetlerim arşivde yok.
  • bu şarkıda barış manço'nun arkasında çalan grup murat ses, cahit berkay, taner öngür ve engin yörükoğlu kadrolu moğollardır. 1971 senesinde kaydedilmiştir. dinlenebileceği yerlerden birisi işte hendek işte deve/katip arzuhalim isimli sayan plak'tan çıkma 45'liktir. bu çalışmanın barış manço'nun 70'lerdeki en popüler şarkılarından birisi olması, söz konusu 45'liğin sanatçının dağlar dağlar ile birlikte piyasada en çok bulunabilen iki plağından birisi olması ile doğru orantılıdır.
  • ya az önce "bir vesileyle" (gülüşmeler) bu şarkıyı andım da, dedim bir dinleyeyim.
    meğer klibi de varmış onu da izlemiş oldum.

yahu bu klipteki "kafa" çok enfes değil mi ya dghshghsfh aha şu: https://www.youtube.com/watch?v=xltbjfy18lq

özet geçeyim, bir yandan "işte hendek işte deve" derken bir yandan da bir ton "kural çiğnemesi" gösteriyor. trafik kuralları, çevre temizliği, güneş gözlüğü üzerinden marka görgüsüzlüğü, işte bunlar hep hendek ahah vallahi enfes.

o hendekleri aşamayınca da işte en son sahnede öööyle kalakalıyorsun. kız yok bişey yok fhahdh.

ya enfes "modernizm taşlaması" çıkar bundan bak gerçekten. hem istersen taşlama için değil "vatandaş deve olma efendi ol!" anafikri üzere de kullanabilirsin. harika fikirmiş bu ya aşırı beğendim. vallahi doğru söylüyorum.

yahu rahmetli barış manço "fight club" şeysini te bin yıl önce klip diye çekmiş biz anca deveye bakıp gülmüşüz ya la? sfhshahahdha ya abartmıyorum.

neyse ya hadi işim var benim ders çalışıcam ben. ben sarhoş değilim sevim!
  • abd'nin tennessee eyaletinin başkenti nashville' de bulunan "nashville early music ensemble" adlı küçük bir orkestra 2008 yılında columbia "baş presbiteryan kilisesi" nde verdiği konserinde bu şarkıyı seslendirmiş, alkışlarla yaşıyorum üyelerinden "zafer3507" bunun kaydını bulup şuraya eklemiştir:

https://youtu.be/htxbrfhdz90
  • sözlerinin tamamı aşağıda yer alan barış manço şarkısı.

kuyu başına vardım
    zeynebi görem diye
    nasıl haberin almışsa
    dayı emmi hep orda

dediler ne ararsın
    kızı almak mı istersin
    sana bir çift sözümüz var
    hele buysa niyetin

işte hendek işte deve
    ya atlarsın ya düşersin
    baktın olmaz vazgeçersin
    zordur almak bizden kızı