• 1 - kelime-i şehadet getirirken allah'ı hissetmez ve anlamazsa, boşuna vakit kaybeder.
    2 - oruç tutarken,açları , çaresizleri hissetmezse aç kalmış olur.
    3 - namaz kılan doğru yolu bulup , hayır işlemezse, yalnız yatıp kalkmış olur,
    4 - zekat verirken , verdiği kimseyi inciten günaha girmiş olur.
    5 -çevresinde muhtaç insanlar varken , onlara yardım etmeyip hacca gidenler , suudları zengin etmiş olur.
  • islamin sadece birinci $arti olan $ehadet musluman olmak icin yerine getirilmelidir. geri kalanlar takva ile ilgili olup, yapmayanin muslumanliktan cikacagi gibi bir hukum bulunmamaktadir.
  • sadece zengin insanlar için 5 gecerli olan şarttır.zekat ve hac fakir insanlar için zorunlu degildir.

edit:düşünüldugu zaman oırucunda fakir insanlar için bir önem taşımadıgı ortaya çıkacaktır.
  • ilginçtir ki aralarında bu dinin kitabı olan kuran'ı okumak yoktur
  • (bkz: http://swfcabin.com/swf-files/1292016331.swf)

editlenmiş dudakları ballanır vay vay: internette buldum.
  • her ülkeye göre farklılık arz eden şartlardır. mesela, türkiye'de çoğunlukla sadece kalp temizliği yeterli olurken, arabistan'da namaz kılmadığınızda adamın götünü keserler.

kendini müslüman olarak addeden insanımız kendine göre yeni şartlar ve kriterler geliştirmiştir:

1. ille de arapça söylenmesi gereken bir adet kelime-i şehadet.
    2. sünnet olmak
    3. arapça kökenli bir isim almak (müslüman olan yabancılara getirilen şartlardan biridir. illaki o isim değişecek aga.)
    4. domuz eti yememek (insanımız içki, kumar, zina'nın günah olduğunu bilmez, söylense de kabul etmez, yine de ben müslümanım demeye devam eder.)
    5. perşembe akşamları ve üç aylarda içki içmemek.
  • islamın üzerine kurulduğu beş esastır efendim.
    bülent akyürek'in kitabında okuduğum zaman önce kısa süreli bir dumura uğradım. ve farkettim.
    şöyle ki; islamın şartı beş değildir.
    islam, beş şart üzerine kurulmuştur.

kitap önümüzdedir. islam'ın şartı 6666'dır.
    sert bir yüzleşme ama gerçek bu.

her ayet, bir şarttır.
    yemeyelim birbirimizi.
  • 2010 yılı itibari ile türkiye için;

türban takmak yada mahalle baskısı oluşturmak. (opsiyonel)
    belli belirsiz badem bıyık bırakıp sert sessizleri genizde çatlatmak.
    bilumum afetler ardından yardım toplayıp kayıplara karışmak.
    mustafa kemal atatürk' ü ve eserlerini yerin dibine sokmak.
    din bezirganlığı ve cemaatle ticarette hızla ilerlemek.

budur..
  • adını bilmediğim bir magazin programında muhabir bayanın "islamın beş şartını say bakalım" demesi üzerine rus gelin tatyana'nın
    1-namaz kılmak
    2-oruç tutmak
    3-abdest almak
    4-hacca gitmek
    5- zekat vermek
    olarak sıraladığı şartlar dizisi. abdest almayı islamın beş şartı arasında sayan çiçeği burnunda müslüman tatyana'ya kızmamış olsam da bilmiş bilmiş bu soruyu soran ve tatyana'nın her cevabını hıhı diyerek onaylayan muhabire, soru sorulmadan önce "öyle kolay değil müslüman oldum demek. bakalım tatyana, muhabirimizin testinden geçecek mi?" diye bıdı bıdı yapan dış sese bu yanlışı farketmediği için kızdım, kızmadım gıcık oldum diyeyim aslında.
hesabın var mı? giriş yap