• ağızda bir avuç akide şekeri varmış gibi ingilizce konuşulması ile ortaya çıkan aksan.
  • irlandalılara beslenen sempatide buyuk payı olan aksandır.. yalnız irlanda koylusunun daha kaba bir aksanla konustugu kesindir... ama yine de sevimlidir lakin iskoc aksanıyla kıyaslandıgında iskocların aksanının cok cok daha kaba duyuldugu bir gecektir..
  • ulkede guneye gittikce anlasilmazligi daha da artan aksan...kerry ve cork bolgelerinde konusanlarla anlasmak icin tercuman gerekebilir.

-th- sesini cikarmazlar, turkler gibi "tri" derler. bircok yerde "a" lari "o" lastirirlar, meselea but kelimesini "bot" veya "but" seklinde okurlar. diger aksanlarda "ey" seklinde okunan "a" lari da "e" sesiyle okurlar, bu da gaelic den gelir; database: "deetabeez" gibi.
  • şiir gibi bir aksanları var, dinlerken türk sanat musikisi icra ediliyormuş gibi mest oluyorum.
    biraz daha yakından incelemekte fayda var.
    salı sabahı yurt dışından gelen müşteriler ile toplantıya katıldım.
    iki kişi amerika ofisten geliyor, adamlar pensilvanya'da doğup büyümüş.
    diğeri irlanda ofisten geliyor, anadan babadan irlandalı london business school'dan mezun.
    amerikancam ingilizcemden iyidir.anormal koşullar haricinde bir amerikalı ile anlaşabilirim.
    evvelinde penli arkadaşımda olmuştu, gayet güzel takılırdık.
    bu iki penli sanki kıçlarına uçak motoru takmışlar gibi bir açıyorla ağızlarını, nereden nefes alıyorlar henüz çözemedim.
    toplantıya beraber girdiğim arkadaşım boston'da 7 yıl yaşamış, üniversite ve yüksek lisansı orada bitirmiş.
    daha 5. dakika z.ö. ben bir bok anlamadım ne diyor bunlar yahu diye sordu, hiç sorma çok sıçtık dedim içimden.
    irlandalıya gelirsek,herifin oğlu sanki biz anlamayalım diye vıdıdıvıdııdıdı bir şeyler konuşuyor.
    birazdan herirlerle toplantıya gireceğiz ,bu sefer irlandalıyı alnından vuracaktım...

biraz evvel kahve salonunda penlilerle konuşuyordum.irlanda aksanı biraz zor dedim.
    adamlar ne dese beğenirsin.
    biz de onun söylediklerinin bir tek kelimesini anlamıyoruz.
    moralim yerine geldi.
  • hatta filmlerde bunu taklit edenler bile cikar daha farkli,ustun gorunmek icin midir nedir,sonra filmin ilerleyen yerlerinde,arkadaslarindan biri kimse yokken ''baksana arada irlanda aksanini kaybediyosun dikkatimi cektide der'',biraz isrardan sonra arkadasinin omuzlarinda aglar falan bu ,hepinizi kandirdim gibisinden.amerikada irlanda kokenli olmak ozel bi olay herhal ondan der,geceriz.amerikalinin karsidakini ismini nasil okundugunu sormasi ve spell ettirmesiyle aksan olayina takmasida filmlerde dikkat ceken diger seylerdir.ayrica incelenmelidir bence.
  • (bkz: shit)
    (bkz: şaaaeeeyyyytttt)
  • her cümleyi soru gibi tonlama hastalığı olan aksan. özellikle kuzey irlandalılar çok yapar bunu.

açıklayıcı bir örneği için tıklayınız.
  • thirty sayısının "torty" diye telaffuz edildiği aksandır. ama bunu duyabilmeniz için adanın daha çok dublin'e uzak bölgelerine gitmeniz gerekir.
  • kuzey ırlanda aksanini duysaniz eminim burada ovguler yazan bir cok suser aglayarak kanayan kulaklarina silmek icin tuvalete kosardi...
hesabın var mı? giriş yap