• dün akşam izleme fırsatı buldum. film olmuş.

--- spoiler ---

hikaye hayalet avcısı ve özel yetenekleri olan elise'in hikayesiyle başlıyor. hikayeler birbiriyle bağlantılı ve güzel kurgulanmış. yer yer saçma gelen kısımları var ama görmezden geliyorum çünkü korku seviyorum.

elise'in yancısı o iki eleman da çok mal. hikayeye eğlence ve farklılık kazandırıyorlar. hoşuma gitti ileri derecede mal olmaları gözüme çok batmadı yani.

çok korktuğumu da söyleyemem açıkçası. ordan burdan çıkan parmak uçlarında anahtar olan bir hayaletin etrafında dönüyor hikaye. tabi herkesin hayaleti kendinedir. mühim olan iyi mi kötü mü olduğudur. *

--- spoiler ---

şimdi biraz ciddileşelim mi sözlük? ne dersin? bu sinemada bir şeyler yiyip içen, korku filmlerinde yanındakiyle konuşup dalga geçen güruha sesleniyorum. siz insan mısınız ulan? bu yaptığınız insanlığa sığar mı? korku filmlerine eğlenmek için gelmeyin. gelecekseniz de milletin huzurunu bozmayın. konuşmayın yanınızdakiyle ya bu kadar mühim ne meseleniz olabilir? telefonun sesini niye kısmıyorsunuz? devlet mi yönetiyorsunuz bu kadar hep online people olmak zorunda mısınız?

patlamış mısır yiyecekseniz lütfen ağzınızı kapatarak yiyin. bir şey içiyorsanız höpürdetmeyin. bunlar sinemanın kuralı değilse bile görgünün kuralıdır zannımca. gözünüzün çapağını yiyeyim yapmayın gerçekten sinirden deliye döndüm bir korku filminde ne kadar iğrençleşilebilirse o kadar iğrençleşildi dün gece.
  • (bkz: bitti demediniz mi lan)
    filmin yine devamı gelecek. son sahneden onu anladım. ama gelmesin lütfen gerçekten olmamış bu film ya. ben ki izlediğin en iyi korku-gerilim hangisi diye sorsalar 1 insidious, 2 conjuring derim fakat maalesef çok baygın geçiyor bu film.

gerilimden ziyade dram filmi olmuş resmen. yer yer gözlerim doldu çok saçma! benim beklentim bu değil ki. çıtayı öyle bir yerlere yükselttiler ki ilk 2 filmle, düşüşleri bile etkileyici oluyor.
    izlemek isteyene tavsiye der miyim? yani eh işte... öyle, vay canına! demezsiniz ama izlenir yani. filmi başlı başına ele alırsak hala iyi bir film ama işte öncekilerini; o muhteşem yapıtları bildiği için insan çok zevk alamıyor.
    ferrari'den, porsche'dan inip passat'a binmek gibi. passat kötü araba mı? asla değil ama işte ferrariyle gezdik zamanında beklenti yüksek.

önceki filmlerin hatrına 6/10 veriyorum.

--- spoiler ---

3. filmin sonunda olduğu gibi bu filmin sonunda da o kırmızı suratlı yaratık belirdi. ne bir önceki filmde ne bu filmde onun olayını anlatmadılar. varsa bu işi çözen yeşillendirsin.
    --- spoiler ---
  • james wan ‘ın bu sefer korkutmadığı filmdir. üzdün bizi reyis
  • berbat bir film. berbat...

--- spoiler ---

seriyi nasıl piç edelim demişler resmen. 3. filmden sonra kırmızı suratlı abimizin hikayesi gelir diye bekledik ama yok. az daha para kazanalım, araya berbat bir film koyalım demişler. 5. film mutlaka gelecektir kırmızı suratlı karakter için. umarım amına koydukları seriyi bu film ile toparlarlar.

--- spoiler ---
  • filmle ilgili tek derdim şu. 100 dakikada birden fazla hikaye anlatma çabası
    boşluklarla dolu diyaloglara sebep olmuş.

serinin en kötüsü olduğunu düşünmüyorum. ilk iki filmi ve conjuring özlemini gidermese de gideri var.

--- spoiler ---

ilk filme bağlama fikrini sevdim.

--- spoiler ---
  • beklentileri düşük tutarsanız hayal kırıklığına uğramayacağınız bir film.

--- spoiler ---

sonunda ilk filme bagladiklari için serinin son filmi olduğunu düşünüyorum
    --- spoiler ---
  • başlık altında kötülendiği kadar kötü olmayan serinin şimdilik son filmi. korku seven bünyeme iyi gelen türdendi. esas sorun korku kategorisi pek fazla yatırım yapılmayan haliyle başarılı örneklerin az olduğu bir kategori. korku sevenlere son yıllarda hangi filmler güzel denilse insidious ve conjuring serisini mutlaka sayarlar. imdb bu alanda son derece yanıltıcı. muhtemelen filmi açıp korkup kapatan ergenler gelip düşük puanı basıyor. bu filmlerin kralının 7'nin üstünde puan aldığı nadirdir.

the last key serinin en kötüsü değil, en iyisi de değil. fakat bu filmi mümkünse gece 2'de tek başınıza izleyin ki ben öyle yaptım, filmi sıkıcı bulup kapatacağınızı sanmam. neden böyle yapayım diyen filmi edinip kendi adına zamanını öldürmesin derim.
  • bulunduğum şehirde bütün sinemalarda türkçe dublaj olarak gösterime girmiş olan film.

iyidir kötüdür görmek için malum ortamlara düşmesini bekleyeceğim mecbur ama üçüncü filmin hayal kırıklığı olması ve bu film için yapılan yorumları bir araya getirince tekrar hayal kırıklığına uğramaktan korkmuyor değilim. bakalım nasıl eidtleyeceğim bu entryi ilerde...
  • an itibariyle fragmanı izleyiciye sunulan, insidious serisinin 4. filmi ve açıklanan yeni ismi.

fragmanla beraber bi çoştum, umduğumdan çok iyi bir şeyle karşılaştım açıkcası. orijinal canavar tasarımlarını görmek şimdiden heyecanlandırdı.
    ayrıca 70'inden sonra film in yıldızı olan lin shaye'e koca bir: ''yürü kızım.''

fragmanı izlemek için tıkla
  • sıfır beklenti ile izlediğim için sıkılmadım. serinin hatrı için izledim ve pişman olmadım. o kadar çok kötü film varki piyasada bu filme 'berbat,rezil,izlediğim en kötü film' demek gayette haksızlık olur. benim puanım 6/10
hesabın var mı? giriş yap