• lost highwayin girişinde otobanda hızla ilerler bu şarkı. ilerler sinsice.
    izleyenler, daha film başlarken bu muhteşem parçanın etkisiyle tekerleklerin altında kalırlar. zavallı ve savunmasız bir kedi yavrusu gibi.
    sonra ipotek altına alınan algıları atamaz kemendini lynch coğrafyasının tekinsiz dünyasına.
    o yüzden bazıları anlamaz bu filmi. baştan knock out olmuşlardır. hoş karşılamak gerekir.

bu şarkı bir trafik canavarıdır.
    eh, dawid bowie de azrail'i ne kadar andırır öyle değil mi?
  • genetik bozukluğun yaratıcılık üzerinde etkileri konusunda yapılabilecek herhangi bir konferansın konu mankeni olarak davetlisi olması en muhtemel şarkıcının (bkz: david bowie), lost highway sountrackinde yer alan sahane sarkısı. dinledikce insanın daha da kotu olası geliyor. sanki mümkünmüş gibi.
  • cok tehlikeli bi parca..
  • lost highway'in tek bir şarkıya indirgenmiş hali.
  • gitme hissi uyandıran, asfalt kokulu, kanamalı david bowie şarkısı. otoban üzerinde tek kadın ayakkabısı gibi.. ayrıca (bkz: yol şarkıları) ve (bkz: lost highway)
  • çok sevdiğim bir şarkı i'm deranged. lost highway rüzgârı bizi sardığında, ki o zaman 19 filanız, üzerimize ilk olarak bu şarkının kokusunu bulaştırmıştı. şarkı, serseriliğimize eşlik etmişti uzun müddet. bir süredir hafızanın kaç kat olduğu meçhul raflarından birine kalkmış, geçen gün bir şekilde aklıma gelip dinleyince fark ettim. dinlemeye dinlemeye sanki tozlanmış, üzeri kalın bir his tabakasıyla kaplanmış. somut bir şey değil tabii bu, kulaktaki pas nevinden...

bu hissin tadı bir başka: kim bilir hangi yaşam kesitinde, hangi duygularla, kimlerle dinlediğimiz bir şarkının seneler sonra bambaşka bir uzamda, o ânları bir şimşek çakışı gibi ansızın canlandırışı ve şimdinin mazi üzerindeki egemenliğiyle güncelleyip tanınmaz hâle getirişi... "geçmişe atlayan bir kaplan gibi"; bu ifade, walter benjamin'in. apayrı bir bağlamda söylemiş amma burada kullandığımı görse kuşkusuz beğenirdi. kaplanın ani hamlesinden şaşırmış ve çarpılmış bir geçmiş... yok muydu, vardı demin! biliyoruz ki, yok yoktur, dolayısıyla hepsi var. mazimiz de işte orada, istersek kat kat açılır, istemezsek açma, ört, deriz. bir kaplan gibi parçala yahut katla. hatıranın hoşluğuna göre değişir. bir hoş sada olsun ki kat kat açılabilsin.

david bowie'nin ölümsüz eseri i'm deranged. david bowie'yi anma haftasından bildiriyorum zaten. öyle işte, küçük dünyamızın mühim adamları. gelelim şarkının acayip sözlerine; algı da kat kat, şerh o yüzden şart.

"i'm deranged" < ben meczubum.
    "cruise me babe" < beni seyret bebek. cruise, denizde seyir, bakarak seyir, hem bakış hem uzam seyri... ilginç bir söz bu: beni dolaşıp seyret, beni gezip seyret. yeryüzünde gezip dolaşın.
    "big deal salaam" < bildiğimiz selam, hi değil hello değil dikkat ederseniz, salaam, arapça selam'ın ingilizce karşılığı. selam, büyük iş, büyük mesele, diyor şarkı. selam, barış demek, barışmak büyük mesele. hem de selam, allah'ın isimlerinden.
    "be real deranged salaam" < gerçek ol, meczup ol, selam ol. haydi buyur.
    "before we reel" < biz dönmeden önce, gerçek meczup selam ol.

şarkı baştan aşağı sarsıcı, ben aradan seçmece yaptım. bahsi geçen meczuba da bir değineyim. aşkın yumruğunu yemiş olarak geçiyor şarkıda, aklını hepten yitirmiş değil de, yumruğu yemiş ve dengesini kaybetmiş. dengesini kaybetmiş biri, barış diyor. dengesizlerle, dengesizlikle, ancak bir dengesiz dengenin ne olduğunu bilir, diyor. dengen sandığın şeye de fazla güvenme, derken and the rain sets in, it's the angel-man, i'm deranged, cruise me cruise me cruise me babe...
  • gelmiş geçmiş en seksi şarkıdır kanımca.
  • david bowie ve brian eno'nun 1994 senesinde viyana'da bir psikiyatri klinigindeki hastalari gozlemlemelerinin sonucunda ortaya ciktigi rivayet edilir.
  • funny how secrets travel
    i'd start to believe if i were to bleed
    thin skies, the man chains his hands held high
    cruise me blond
    cruise me babe
    a blond belief beyond beyond beyond
    no return no return

i'm deranged
    deranged my love
    i'm deranged down down down
    so cruise me babe cruise me baby

and the rain sets in
    it's the angel-man
    i'm deranged

cruise me cruise me cruise me babe

the clutch of life and the fist of love
    over your head
    big deal salaam
    be real deranged salaam
    before we reel
    i'm deranged

and the rain sets in
    it's the angel-man
    i'm deranged

and the rain sets in
    it's the angel-man
    i'm deranged

i'm deranged
  • bu şarkıyı arçelik reklamında kullanan kişi için lynch'in transandantal meditasyon öğrencileri olarak bir negatif enerji çemberi oluşturduk. bu negatif enerjiyle on sene kendilerine gelemezler herhal.

(bkz: nihahaha)

ayrıca beyaz tavşanlar yola çıktılar.
hesabın var mı? giriş yap