• "bütün dünya, bu deniz, gökyüzü, bulutlar aslında başka bir dünyanın metaforu mudur?"
  • ufak bi yerde yetişmiş, dünyası, bakış açısı, algısı nispeten daha ufak kalmış bir adamla, dalında en dolu, dünyayı iyi bilen, algısı müthiş bir adamın bile aynı paydada: insan olmanın yoruculuğunda, aşık olmanın benzerliğinde ve nihayetinde bir metaforda buluşabileceğini bize hatırlatan güzel film. ayrıca mario ruoppolo yaratılan en saf, güzel karakterlerden biri. başarılı oyunculuğuyla bu karaktere hayat veren massimo troisi yi saygıyla anmak gerek.
  • şilili şair pablo nerudanın mario ruoppolonun yaşadıyı adaya gelmesi ve marionun nerudaya gelen mektupları şaire ulaştırmakla görevlendirilmesi zamanla nerudayla gelişen dostluğu,şiir ve beatrice russoya olan aşkı ve akabinde olanlar...ayrıca mario rolünde ki,çekimler sırasında ameliyatını erteleten massimo troisi çekimler bittikten birgün sonra kalp krizi geçirerek yaşama veda etti...
  • doğal oyunculuklarıyla hikâyeye gerçeklik katan film. naif, sıradan bir insanın yüreğinin-dünyasının nasıl kıymetli bir cevher olabileceğini gösterir. don pablo'su, kendisine sekreterinin mektubu aracılığıyla bir selam bile göndermezken mario, derin sadakatini, don pablo'ya olan sevgisi ve inancını bir an bile kaybetmedi.
    ihanet dolu yaşamları gördükçe, oturur bu cevahir yüreğin iyiliği ve sadakati karşısında tatlı tatlı ağlarsınız. dün akşam bir kere daha izlerken bana bu oldu.

neruda'nın yazdığı şiiri sevgilisine kendisi yazmış gibi veren mario'ya pablo, bu benim şiirim. kendi şiirini yazmalısın dediğinde mario, çok anlamlı bir söz söyler: "şiir yazana değil, ona ihtiyacı olana aittir."
  • oturdum en az bir dokuzuncu kez yeniden izledim bu şaheseri.

pablo neuda'yı seviyorum.
    mario ruoppolo'yu seviyorum.
    beatrice russo'yu seviyorum.

ve belli aralıklarla görmezsem özlüyorum onları.

mario:pablo neruda... kadınların tarafından sevilen şair pablo neruda'mı?
    posta şefi: insanlar tarafından sevilen şair!!!!
    mario: insanlar tarafından ama ayrıca kadınlar tarafından.

posta şefi: adım giorgino ve bana efendim demelisin çünkü senin şefinim. ama bunu istemiyorum çünkü ben de komünistim.
  • filmden replikler:

neruda: benim şiirimle kızı baştan çıkarmışsın.
    postacı: senin yazdığın şiirle kızı baştan çıkardığım doğru. ama o şiir sana ait değil.
    neruda: benim yazdığım şiirin bana ait olmadığını mı söylüyorsun?
    postacı: evet. şiir, yazana değil ihtiyacı olana aittir.
    neruda: bu demokratik fikrini takdir ettim doğrusu.

"iş yatağa gelince hiç fark etmez. bir şair, rahip, hatta komünist!"

"en güzel düşünce bile fazla duyulduğunda sıradanlaşır."

"insanlar, sen işlerine yaradığın sürece kibardır."

"şiir onu yazana değil, ona ihtiyacı olana aittir."
  • bana "ne kadar çok boş film izlemişim. ne kadar zevksizmişim de bu güne kadar beklemişim." dedirten müthiş film.
  • il postinonun degerini yillar sonra anladik; ne zaman ki onumuze abuk subuk ask filmleri dayadiler, iste o zaman. ode to a beatiful nude diye cok ta guzel bir siir vardi bu filmde ve kasetinde olan ki tadi hala damagimizdadir.

yillar gecti gitti yeni yetme neslimiz titaniki ask filmi zannetti, biz hala kucucuk bir butce ile cekilen (titanige gore) bu filmin tadini unutamadik.
  • italyan sinemasının güzide eseri. içinde pablo neruda var, şiirle ilgilenmeye başlayan bir adam var; bol bol manzara var. izlemeye değer.

--- spoiler ---

bir iki şiir okuduktan, komünizm hakkında daha fazla fikre sahip olduktan sonra; diğer insanları cahil diye nitelendiren köylü bir adam var bu filmde. konuşmak, okumak ufku açıyor işte. sığamıyorsun sonra sana sunulan kabuğa...

mario aşık olduğu kadına neruda'nın şiirini okudu. neruda da şiirini çaldığını söyleyince işte o cevap geldi: "şiir, onu yazana değil, ona ihtiyacı olana aittir." bu sözü yıllardır biliyordum da bu filmden geldiğini bilmiyordum. bilsem çoktan izlerdim.

ruhsuzluğa ait yorumumsa; neruda cidden atletle mi yüzüyormuş?

--- spoiler ---

bir şiir alıntısıyla da kapatayım entry'yi:

"al ekmeği benden
    istersen havayı da;
    ama gülüşünden mahrum etme beni."*
  • sikindirik/yalandolan vahşi holivud romantizminden sonra oksijen çadırı gibi gelen bi aşk filmi bu sevgili sözlük . eni konu hayat. hayatın da devrimin de en haklı mazereti. ismin aşk hali .
    epi topu dört kelime.

"-adın ne ?
    -beatrice russo
    -beatrice russo."

lezzet.
hesabın var mı? giriş yap