• iki üç hafta önce miydi neydi, böyle uyandım ben. sabah gözümü açtım, ama öyle kırpıştıra kırpıştıra nazlanarak falan değil, john locke gibi blink diye açtım bir anda: "evren genişliyo lan?"
    evren genişliyo ve biz öyle, sanki bu normalmiş gibi tınmadan yaşıyoruz. şaka değil, koskoca evren genişliyo ya bi düşün. bu yatak, ev, apartman, şehir, ülke, dünya, samanyolu, andromeda falan değil evren olm.. ama biz dvd kabı alıyoruz misal o sırada. ve ekledim: "yıldız tozundan yapıldık biz hepimiz" dedim sonra. daha önce de okumamıştım bu lafı bi yerde, belki duymuştum ya da bir kozmik zeka rüyamda bana öğretmişti bunu bilmiyorum ama ilk kez idrak etmiştim işte. şu ahşap masa, sandviçteki marul ve kahve fincanındaki çay kaşığıyla aynı yani özüm. vay iki gözüm.. (o gazla şair olayım bile dedim bir anda, allahtan caydım.) ama çok sevindim işte buna. halley kuyruklu yıldızına kanım kaynadı hiç olmadığım kadar ve gökyüzüne baktım. plastik çiçek saksısına baktım. ellerime baktım. çok sevindim hepimizin aynı olmasına. özel hissetmek zorunda olmaktan sıkılmıştım.
  • helyum'dan ağır elementlerin tamamının hemen hemen sadece yıldız çekirdeklerinde meydana gelen nukleer tepkimeler sonucu oluştuklarını düsünürsek gayet yerinde bir tespit.
    (bkz: yildizlarin yasam dongusu)
  • ...we are all stardust...
    (bkz: before sunrise)
  • "we are one species. we are star stuff harvesting star light."

(bkz: carl sagan)
  • insana evrensel birlik hissi veren, hoş, ve aynı zamanda bilimsel olarak doğru bir tespit.

yine de; koskoca evrende bir yıldız ne ki? 15 milyar yıl önce gerçekten büyük patlama ile saçıldıysa evren; o halde göremediğimiz en uzak galaksilerle, bildiğimiz bilmediğimiz var olan herşeyle beraber, hepimiz bir'dik bir zamanlar.
  • we are stardust, we are golden,
    we are billion year old carbon,
    and we got to get ourselves back to the garden.
    (bkz: woodstock)
    (bkz: joni mitchell)
  • yıldızların oluşumu, süpernovalar ve büyük patlama gibi olaylar sırasında oluşan elementlerin ya da carl sagan'ın daha etkileyici tanımıyla özümüzde bulunan yıldız tozlarının, 70 kiloluk bir insandaki kütle verilerine şöyle bir bakınca,

oksijen: 43 kilogram [yıldız çekirdeklerinde oluşur]->[vücutta su yapısında bulunur]
    karbon: 16 kilogram [yıldız çekirdeklerinde oluşur]->[organik bileşiklerimizin yapısında bulunur]
    hidrojjen: 7 kilogram [büyük patlama anında oluşmuştur]->[suyun yapısında bulunur]
    azot: ~2 kilogram [yıldız çekirdeklerinde oluşur]->[dna ve aminoasitleri oluşturur]
    kalsiyum: 1 kilogram [büyük kütleli yıldız çekirdeklerinde oluşur]->[kemiklerde bulunur]
    fosfor: ~0.8 kilogram [büyük kütleli yıldız çekirdeklerinde oluşur]->[her hücrede bulunur]

gerçekten de her bir parçamızın içerisinde yıldızlara rastladığımızı daha rahat görebiliyoruz.
    kütlemizin %97 den fazlasını yıldızların ürettiği elementler oluşturuyor.
    kaynak

o zaman içindeki bu değeri unutmayanlara, onu bulmaya çalışanlara gelsin.
  • we are star dust /symphony of science :))

"biz evrenin kendisini anlama biçimlerinden biriyiz sadece. derinlerde varlığımız aslında nereden geldiğini biliyor. ve en nihayetinde oraya dönmek için sabırsızlanıyor. döneceğiz de zira evren zaten bizim içimizde. sonuçta hepimiz yıldız tozuyuz."
    carl sagan
  • insan 20 farklı elementten oluşur:
    -oksijen: beden kitlemizin yüzde ellisinden fazlası ancak atomlarımızın yalnızca dörtte biri
    -hidrojen: bedenimizdeki atomların büyük bir kısmı
    -karbon: karbon bazlı yaşam olarak tanımlanmamızın nedeni: atomlarımızın yüzde onikisi.
    ve azot

bu dört elementin toplamı atomlarımızın bir çoğunu oluşturmaktadır.
    vücudumuzun çoğu su, protein, dna, yağ, ve karbonhidrat bulunur.
    vücudumuzda bulunan hidrojen atomları " büyük patlama" sırasında oluşmuştur. diğer atomlar ise bir yıldızın içinde oluşmuş ve süpernova patlamasıyla uzaya saçılmıştır. bu nedenle hepimiz büyük oranda yıldız tozuyuz.

insan vücudunda bulunan diğer elementler: fosfor, klor, bakır, sodyum, demir,kükürt, silisyum, magnezyum, potasyum, çinko,iyot, stronsiyum, manganezyum gibidir. *
hesabın var mı? giriş yap