• abartmis ve butun yuzu kaplamis bir vaka surada gorulebilir:
    http://abcnews.go.com/health/popup?id=3962510

(bkz: suphesiz ki o insani kusursuz yaratti)
  • karaciğerimde üç tane olduğunu tesadüfen öğrendiğim tümör. çoğunlukla tehlikesizmiş lakin insan tümörü duyunca tırsıyor. bir de tüm tümörlerde olduğu gibi kanser riski var imiş. doktor karaciğerdeki için %25 dedi. ol sebepten düzenli takip mühim.
  • buyumemesi makbulmus bunun.
    ama gel gor ki uc sene icinde karacigerimdekiler buyumeye devam ediyor. dogustan olan diyen var, nedeni belli degil diyen var ama sayisi artmamali ve buyumemeli diyor herkes.

10 kere anestezi aldim, ondan mi oldu? 55 kiloyu cok hizli verdim ondan mi oldu? 2 kere mide ameliyati oldum, o sira da doktorlar karacigeri kenara itiyorlar, o zaman niye görmediler?

aklimda deli sorular ve moral bozukluğu..
  • karaciğerimde 10x7 mm ebatlarında olduğunu öğrendim, 6 ayda bir kontrol gerekiyormuş büyümeye karşı, eğer 60mm boyutuna ulaşırsa tehlikeli olabiliyor ve alınması gerekiyormuş. normal hayatıma devam edebileceğimi, yeme içme konusunda dikkat etmem gereken bir şey olmadığını öğrendim. ek bilgi verebilecek varsa yeşillendirsin, eşşekten düşen adamın dediği gibi bana eşşekten düşeni getirin.
  • çok heyecanlıydım hocanın görmediği bir metastazı gördüm zannettim ve patlattım;

-hocam segment 7'de metastaz mı var?
    -o segment 7 değil 3, yanlış yerden saymışsın. o gördüğün de met değil hemanjiyom. şunu da verdim gibi çek.
    -tamam hocam.
  • tedavisinde steroid kullanılabilir, ya da laser ile bir işlem uygulanabilir, olmadı ikisi birlikte yapılabilir. estetik kaygılar taşıyan hastalarda tedaviye gidilir.
  • iki ay kadar önce bacağımda morluk olarak beliren sonra büyüdüğünü fark ettiğim tümör türü. tümörmüş yani gittik ameliyatla aldırdık öyle öğrendik. iyi huyluymuş aslında, dost olmak istiyormuş. ama aranızdaki dostluk biraz "büyürse" zarar vermeye başlıyormuş kendisi. ben de sikerler öyle dostu dedim aldırdım. yine de tümör. şakaya gelmez.
  • doğumumdan bugüne beni hiç rahat bırakmayan şey. daha önce üç kez ameliyat ile alınmasına rağmen hep aynı bölgede üreyip büyüyeninden mevcut bende. 1-2 hafta içinde de dördüncü ameliyat olacak gibi. belimin sol kısmı resmen ceketin altında bir şeyler taşıyormuşum gibi görünüyor. t-shirt ya da gömlek giydiğimde ise başka birilerinin dayanamayıp soru sormalarına sebep olacak kadar dikkat çekiyor. tedavi edilemezmiş. büyüdükçe alınması, başka organlara zarar vermemesi için kontrol altında tutulması gerekirmiş. kaderim.
  • 16 aylık kızımın dudağının köşesinde fasulye tanesi kadar var ne yapıcaz bilemiyoruz . birileri lazer diyor birileri hap gibi bişi birileri ameliyat . hayırlısı olsn ne diyebilirim .
  • bugün öğrendiğim kadarıyla karaciğerimde 2 adet bulunuyormuş. 6 ay önceki ultrasonda yoktu (belki de görünmüyordu tabi o da var), dün farkedilince hemen mr çekildi.

16x15mm ve 11x6mm olarak sağ ve sol lobda birer tane var, dost olarak adlandırmak istiyorum ancak bu dosta sahip olanlar yeşillendirebilirlerse iyi olur.

edit: dost demek ne kadar doğru bilmiyorum ama gereksiz olsa da olur olmasa da olur bir şey işte...
hesabın var mı? giriş yap