• normalde teke tekte bir grupla tartışacağım aklıma gelmezdi ancak bu da oldu hakikaten. o yüzden 7 isimli albümü pek de olmamış grup diyip tanımımızı yapalım öncelikle.

öncelikle konuyu “bu vatanı 15 temmuz’da savunduk evlad-ı fatihanız biz” noktasındaki sokak röportajı seviyesine çektiğin için şaşırdım ama anlayacağın seviyeden cevap vereyim, madem senli benli olduk ve liseli twitter kullanıcıları gibi “kudurrrr zaaa” diye entry’ni bitiriyorsun. asıl senin gibi vatandaşlarla fatih gemi falan geçiremezdi. ben aslında bilerek yapıyorsunuzdur sanıyordum ama, şarkı sözlerinizde olduğu gibi demek ki gerçek hayatta da türkçe bilmiyorsun. dahi anlamındaki de’leri ayrı yazmayı öğren ağzına fatih’i, veysel’i , özay gönlüm’ü alırken en azından. bana yerellik şov yaparken kendi klavye delikanlılığını yaptığın konunun pratik kurallarından bihabersin. hakkaten değil hakikaten, ayrıca bu topraklarrr diye başlayıp, “fatih’te” diye çuvallayacak seviyedesin. ben yapabilirim, sen bana yerellik gösterisi yaptıktan sonra böyle saçmasapan hatalar yapamazsın. benim neyi dinleyip dinlemediğimin muhakemesini yapacak kişi de sen değilsin. müzik tarihinde bilinirliği olan, kendi duruşlarını ya da türlerini değiştiren rastgele grupları örnek vermenin yabancı hayranlığı ile nasıl bir alakası olduğunu anlamadım, anladıysan bana da anlat. ya da sen de asıl doğru olan budur deyip yerellik öv ne bileyim. argumentum ad fatihum’la bunları kurtaracak bir yan olmadığını sen de biliyorsun da işte neşet meşet, çay edebiyatı yaparken araya onu da kaynatmışsın.

şimdi bunu da senli benli olduk diye sana anlatmıyorum. okuyan diğer kişilere yazıyorum. bundan sonrasını okumasan da olur. müzisyenler ve genel olarak sanatçılar hatta belki bir blogger, tez yazan bir öğrenci bile belli bir çıktıdan sonra gerçekten ürettikleri ürünle verdikleri emeğin neticesinde bu ürüne doğal olarak çok değer veriyor . bu gerçekten harika bir histir. ancak biz üçüncü kişiler bunu değerlendirirken kendi yargılarımıza göre değerlendiririz. burada, iyi olan şey bundan bir kısım insan ders alır. bazı müzisyenlerin ya da yönetmenlerin röportajlarına bakarsanız “şu filmim/albümüm kötüydü ama şu yandan faydası oldu” der bunun üzerine kendini geliştirmiştir ya da sayfayı kapamıştır. bugünden değerlendirebilir. bir de mesela berbat albümleri için bile en kişisel albümümdü der mesela o şekilde arkasında durur olabilir bu da. ama kendi dinleyicilerine, (kaldı ki ben bilerek söyledim bunları ancak benden öncekiler gayet insani bir şekilde sadece kendilerini açıklamışlardı) hakaret eden, gelip siz ne anlarsınız diye çıkışanını müzik tarihinde herhalde hiç görmedim. bu kadar büyüklenenine hiç rastlayacağım aklıma gelmezdi. şok oldum gerçekten :) o yüzden bir müzik grubu olarak değil senli benli olduğum 5’inci sınıf bir sözlük yazarı olduğun için seninle iletişimimi kesiyorum.
  • oha.

ekşide her şeyi gördüm diyorum ve yeni bir şey çıkıyor.

eğer gerçek hesapsa, ki soru cevap yapılan hesap, albümü beğenmeyen suserlara defol veya vasıfsız diyor.

oha.

konserlerine gidemedim diye üzülüyordum da az alkış çalanı sahneye çıkarır döver lan bunlar.*

t, şarkıları olsun, kendileri olsun, değişik bir grup.
  • pek de iyi olmayan bir albüm yaptığı söylenince alınan elemanlara sahip grup. albüme yorum yazan adamlar bir nefret bile saçmamış ciddi içten yazmışlar pek beğenmediklerini. elemanlar hemen alınmış. bu koşulda insan gibi laf anlatana bile efelendiklerine göre çamurluk haterlık bana kalıyor.

sizin köylü gırtlak nağmesi dolu berbat yeni albümünüze kalmadık güzel kardeşim. kimsenin de vasfını tayin edecek kişiler siz değilsiniz. ne haliniz varsa görün. kulak muhafazakarı demişler bir de :) sanki yeni albümle çağ açıp çağ kapanmış :d kraftwerk i’den autobahn’a geçiş yapılmış, ne bileyim genesis’in prog rock döneminden, phil collins’li pop rock dönemine geçmişler, joy divisionmışlar da new order olmuşlar. yine sabah ezanı okumuşsunuz kardeşim işte şarkıların üstüne ne kulak muhafazakarından bahsediyorsunuz :d

görsel
  • downtempo, ambient türü müzik yapan ilginç yerli gruplardan biri. fakat işi; sadece müzik yapmakla sınırlamayan, farklı disiplinleri bir araya getirerek karma bir sanatsal salataya çeviren yetenekli insanları bir araya getirmiş. şimdilik kendilerine şuradan ve şuradan ulaşılabilir.
  • hoyratlık veya kaba sabalık bazı insana gerçekten yakışabilir hatta yarak kafalılık varlığının bütünleyici öğesi dahi olabilir. mesela çiğ köfteci ali usta, eric cantona, ibrahim tatlıses vs. vs. gördüğüm kadarıyla fırat haşin görünmeye çalışıp olduramayanlardan. üstelik cümle diziliminden, olabilecek en aptal biçimlerde yaptığı savunmalara bakılırsa kafası ayık şekilde de yazmamış buralara. kaldı ki sözlük yönetiminin pr için verdiği hesaptan bunu yapması da aşırı amatörce...

grup hakkında yapılan sayfalarca olumlu yorumun üzerine tüyü dikmiş.

müziklerine gelecek olursak... allah aşkına davul edinin, reverb'ü biraz kısın, üretken olacağız ayağına çöp üretmeyin ve fırat'ı sahnede çok konuşturmayın.

son albümün prodüksiyonu yarak gibi olmuş. taksici ekolayzırından çıkmış bir mastering, zaman bazlı efektlerin yerli yersiz ve orantısız kullanımı, halihazırda berbat çiğ duyulan davulların artık katlanılamaz zevksizliği, synthesizerların bitmek bilmeyen ve armonik açıdan hiçbir şey ifade etmeyen padleri, fırat'ın sigur ros'a vokal yapan teoman ile bülent ersoy arasından gidip gelen tripleri...

bu adamlar salak değil. onlar da görüyordur saydığım problemleri. ama kafaları karışık... son birkaç yıldır yakaladıkları sahne alma şansını kaybetmek istememeleri de son derece normal. zira peyote bile kalmadı kapıda ne toplanırsa kaşeye dönüştürebilecekleri... türkçe pop mu yapacaksınız yoksa yapmak istediğiniz şeyi mi?
  • hasan cihat örter sendromuna yakalanmış gibi görünen kimseler. buraya yazdıkları sikko entryler vasıtasıyla adlarını öğrenmiş bulundum. arkadaşlara hayrına türkçe dersi verebilecek birileri varsa bence tam zamanı. bir çeşit sosyal sorumluluk projesi gibi düşünülebilir.
  • anama sövmesinler diye son albümleri hakkında yorum yapmayacağım.
  • şaka gibi insanlardan müteşekkil bir grup.

oğlum kimse sizin müziğinizi beğenmek zorunda değil la. yaptığınız müziği kamuya açık platformlarından yayımlıyorsanız da bu tür eleştirileri baştan göze almış alıyorsunuz ki size hakaret falan eden de yok. kaç yaşında adamlarsınız, yapılan eleştirilere ergen gibi saçma salak tepkiler vermemeniz gerektiğini bilmiyor musunuz?

ulan bu ülkenin insanı hakikaten çok acayip he, başımızdakine diktatör diye haykıran herkes kendi küçük diktatörlüklerini ilan etmeye çalışıyor.

spotify'a bakıyoruz, aylık dinleme sayınız 140.000 civarında geziyor; kimsiniz oğlum siz de eleştirilere böyle terbiyesizce konuşuyorsunuz? ne zannediyorsunuz kendinizi? sanki müziği kendileri icat etmişler de millete ötüyorlar, yallah başka kapıya.

adamların elinde güç yok ona rağmen güç zehirlenmesi yaşıyorlar, bir de güç olsa neler olacak demek ki.
  • ağzımı yüzümü yamultmuş grup, ya da proje.

burada yazan hesap sanırım orjinal, çünkü soru - cevap etkinliğine katılmışlar.

yani böyle olmamalı be. yuh diyorum sadece.
  • son albümlerini biraz dinledim

besteler zayıf.

ama esas dikkat çekmek istediğim şey 7 şarkı arasındaki sound tutarsızlığı. şarkıların frekans dengesi ve loudness olarak birbirinden uzaklığı dikkat çekici.

atlantis mesela -10 lufs loudness değerine sahipken hemen sonra gelen öldüm vay -15 lufs civarı dolanıyor. yani bu iki şarkı arasında eğer muzik setinin volümünü ellemezseniz 5 desibellik bir fark var.
    frekans dengesi desek yine tutarlı değil. aynı albümdeki iki benzer düzenlemeye sahip şarkının tizleri arasında 10 desibel fark var.

spotify'da volum normalizasyonu kapalıysa ve arka arkaya dinliyorsanız bu tutarsızlıklar kabak gibi duyuluyor. volüm normalizasyonu açık bile olsa tonal farklılıklar kabak gibi duyuluyor.

sanki en güçlü gördükleri atlantis'in masteringini birisine vermişler ama gerisini kendileri yapmışlar gibi.
    miksleri kendileri yapmışlar, orası bariz. yani umarım parayla miks yaptırmamışlardır ashshs .

yani bu kadar albüm yapmış bir grubun böyle amatörce hareketler yapmasının arkasındaki yegane sebep ya naif bir "evde do it yourself yaptık" söylemi veya ucuzculuğa kaçmakla açıklanabilir.
hesabın var mı? giriş yap