• kimseler yazmamış, eksik kalmasın. balkan ve/veya orta avrupa menşeili bir sözcük. birbirlerine çok yakın biçimlerde, bulgar, sırp, leh, çek dillerinde mevcut; ama köken olarak macarca'daki hajdú (çoğulu hajdúk, şu hajduk split'teki hajduk, şerefsizim tam gönül vermelik takım ismi. gençlerbirliği, juventus vs gibi gençlik vazeden kelimeli takımlar da güzel tabii, ama split'in asileri, split'in başeğmezleri diye adı olan takıma can feda) kelimesinden geldiği düşünülüyor, ki anlamı ortaçağ zamanlarında para karşılığı savaşan topraksız ve silahlı adem demekmiş. osmanlı merkezi idaresinin başını 16. yüzyıl başından itibaren yavaştan ağrıtmaya başlayan haydutlar, 17. yüzyıl başında iyice alikıranbaşkesenliğe meyledip balkanlardaki osmanlı idarecilerinin analarını ağlatıyor. 16. yüzyıl sonu, 17. yüzyıl başı osmanlı idarecilerine de bazı bazı acıyorum laf arasında. anadolu desen, celaliler, şakiler, bagi suhteler cirit atıyor; rumeli'si balkan'ı haydutlarla calkalanıyor. kesin o devrin sadrazamları, padişahları da gerçekten hayret ediyordur. ama bak yine aklıma geldi de acımam geçti. eşşeoğluları, hayret edeceğiniz, bu başeğmez gençlerin üzerine paralı askerlerinizi, sekban birliklerinizi süreceğinize o gençlerin bir dertlerini sorup çilelerine derman bulaydınız ya.
  • "onur özdemir" ismiyle paylaşılmış olması bile mutluluk sebebi. bazı hayalleri yıllar önce raylara terk ettik eyvallah ama vokal biraz "üvey" hissettirse de umut vermedi değil.

gandalf: parmakların kılıcını tekrar kavrasaydı eski gücünü daha iyi hatırlardı.
    onur özdemir: https://youtu.be/g3euze87tlm
  • onur özdemir'in sakin günlerini hatırlatan çok beğendiğim şarkısı. bize böyle şarkılarla gel onurr.

klibi de pek tatlı olmuş: https://www.youtube.com/watch?v=gbehxz4kgii
  • onur özdemir'in yine harikalar yarattığı yeni şarkısı, sözleri şu şekilde;

nefretinden görmüyor hiç, buradayım,
    sotesini seçmiş, durup bekliyor haydut.
    talihinden vermiyor da ödün bir kez
    yoruma açık anları sekmiyor yalnız!

olsun, bana düşen yine dalmak istemsizce hüzünlere,
    boşa giden öpüşlere, teker teker..

tarifsiz yollar çizdim
    uçsuz bucaksız, ikimiz için
    kalmıyor süzülürken,
    ellerimizde telaştan eser

oysa düpedüz karnaval
    dansımı istersen durma gel, al!
    buradayım demiştim ya,
    unutma bir daha!
  • günde 25 kere dinlemeden durulmayan bir onur özdemir şarkısı. gelecekte bunun gibi şarkılar yayınlamaya devam edersin umarım.
  • çok sevdim yine çok seviyorum seni onur özdemir. teşekkürler.
  • modlar göreve!!!

tiz haydut (şarkı) diyen anlamsal ayrım yapın. çünkü onur özdemir yine soktu bizi triplere: https://youtu.be/gbehxz4kgii

onur özdemir yeni şarkı yapmış lan. ne duruyorsunuz?

arabaya atlayıp bangır bangır dinleyesim var.
  • "güzel şarkıymış amk" yazmak boynumun borcudur.
    borcumu ödedim.
  • sotesini seçip bekleyendir. *

(bkz: onur özdemir)
  • fonetik ve biraz da mana olarak benzettiğimden dolayı "hide out" kalıbı ile kesin bir ilgisi olmalı diye düşünmüştüm. baktım, yokmuş...
hesabın var mı? giriş yap