• bacardi ailesinin malvarliginin devrimden sonra kuba devletine gecmesinin ardindan, daha once bu aile tarafindan kendi adiyla uretilen rom "havana club" adini almistir ve kuba'da halen bu adla uretilmektedir. bacardi ailesi de kuba disinda kendi adiyla rom uretmeye devam etmis ve malum oldugu uzere -tekrar- fena halde kose olmayi becermistir.
    ayrica (bkz: bacardi) , (bkz: mojito), (bkz: daiquiri) (bkz: santiago de cuba)

ozellikle yillanmis romlari nefistir, yaninda bacardi'nin esamisi okunmaz. ama pazarlama becerilerinin gozu kor olsun, ne yazik ki bacardi adi neredeyse romla ozdeslesmis durumda; herhangi bir kokteyldeki romun yerine bacardi adi telaffuz edilmekte romun ickinin adi, bacardi'ninse sadece marka oldugunu fark etmeyen suursuz bunyelerce.
  • cok sik bulunan romlari arasinda adini hak eden 5 tip romu bulunan marka. bunlardan anejo especial 5 yillik, anejo reserva 6, 7 anos adi ustunde 7, cuban barrel proof 10 ve anejo 15 adi ustunde 15 yilliktir. fiyatlar yilla birlikte artarken 15 yilliginin sisesi 200 dolar ve uzerine satilir yerine gore. bunlarin disinda maximo vardir (ben satista 3 tane gordum bugune kadar, 2 dubai de bir tane kuba'da), ki kendisi her yil belirli sayida uretilir ve sisesi 1000 dolardan baslar (hong kong degil abd dolari konustugumuz rakamlar). bunlarin disinda seleccion de maestros diye bir serisi vardir, hakkinda konusamam; cunku icmedim.

yillandirma hadisesi ise enteresandir bu amcalarin. 15 ve 10 yillik olanlar ciddi ciddi o kadar sene ficida bekletilmislerdir. digerleri ise sene kupajidir (saraptan calinti deyim oldu farkindayim). ornegin 7 yillik siseler bilmemkac yillik ficidan su kadar, bundan bu kadar seklinde karistirilir ve ortalam yas 7'dir. bu yas hadisesi 15 ve 10 disinda hepsi icin gecerlidir (maximo ve seleccion de maestros haric). bu kadar kesin konusurken fabrikayi bana gezdiren rehberin yalancisiyim, o beni yediyse ne ala. biri size bu rakamlar disinda yillanmis bir havana getirirse sadece gulumseyin, o da ne aldigini bilmiyordur.
  • küba'da "ona yakın"ı geçtik, çok daha iyi kalitede romlar var. dünya ismini, logosunu falan seviyor. mojito meşhur oldu ya bir de. şunu diyorum; burada 70 liraya satılan bir şişe havana club, havana'da 5 euro.

şu; havana'da 30 euro'ya da rom var (bkz: caney), onu demek istiyorum ben. mojito falan yapmıyorlar onunla, oturup efendi efendi içiyorlar bir-iki buz koyup. "düzgün içkiyle kokteyl mi yapılırmış zaten?" diyenler, bizdendir...
  • her ne kadar no bacardi no mojito diye bir efsane alıp başını gitmiş olsa da, bana kalırsa olay havana club'tadır. zaten ülkemizde de satış fiyatı bacardi'yle aynı. 50 ytl..
  • markete gidip satın almanın mümkün olduğu tek küba romudur. bacardi şişelerinde aymazca küba romu yazmasına kanmamak gerekir. küba romu diye küba'da yetişen şeker kamışlarından yapılana denir, öyle şişeye yazmakla rom, küba romu olmaz! bu da burdan bacardi'ye ayarım olsun.
  • yeryüzünde üretilen en güzel rom.
  • black label’ı en iyi olan küba romu.

7 yıllık olanı ya da especial olanı tadından içilmez, genizde nefis bir aroma bırakır.

ve tabi ki kola ve limonla en güzel gidendir.

(bkz: haydi şimdi bütün eller havana)

selçukçuğum slogani kullanmak istersen, 1 kasa black labelımı alırım. (bahse konu selçuk tümay, pernod ricard türkiye ceo’sudur - pr, havana club’ın marka sahibidir diyebiliriz )
  • memleketi küba'da 4.5 dolar fiyatla satılırken buraya gelirken artık nasıl bir yolculuk geçiriyorsa fiyatı 149 liralara çıkan anejo reserva adlı şahane romu üreten firma.

bu zamana kadar sadece bacardi'nin karaktersiz düm düz beyaz romunu içmiş ve ''rom neymiş yaee'' diyenleri çok rahatça kendine çekebilecek bir romu var bu firmanın. onun da adı ''anejo reserva''. highland ve speyside üretimi viskileri sevenlerin de çok severek içebilecekleri odunsu, meyvemsi, çiçeksi ve hafif baharatımsı aromaları bünyesinde barındıran, beyaz romlar gibi mojito, daiquiri, cuba libre vb. kokteyler ile heba edilmeden kendi kendisine sek halde veya sadece buzla içilebilecek bir rom bu anejo reserva. meşe fıçıda bekleyen tüm diğer alkoller gibi rom da bekledikçe güzelleşmiş ve bir karakter edinmiş. aynı viski gibi rom da meşe fıçıda beklediği zaman kendine özgü bir karakter ediniyor ve sek içime uygun hale geliyor.

havana club anejo reserva ile başlayabileceğiniz yıllandırılmış rom maceranıza ron zacapa centenario sistema solera 23 veya panama'nın verimli vadilerinde yetişen şeker kamışlarından yapılmış ron abuelo anejo 12 ile devam edebilirsiniz. zacapa ülkemizde metro marketlerde bulunabiliyor fakat abuelo için biraz araştırma yapmak durumunda kalabilirsiniz.

salud, amor y dinero!
  • olurda bir gün alanya'ya gidildiğinde, kesinlikle ama kesinlikle sokagından bile geçilmemesi gereken mekan. eğer yanınızda kız arkadaşınız var ise düşünmeyin bile.
  • artık blanco'nun markanın kalitesine yakışmadığını düşündüklerinden minimum 3 yıllık (anejo 3) rom satacak markadır.
hesabın var mı? giriş yap