• çok civilization oynadığım bir dönemde arkasında duran danışmanlarıyla birlikte rüyama girip otantik müzikler eşliğinde "ankara'yı bana vermezseniz ağzınıza zıçarım*" diyen densiz ve antik devlet adamı.
  • milattan önce 18. yüzyılda yaşamış babil kralı. en çok kısasa kısas mantığı kanunlarıyla ün salmıştır ama ben en çok kendisini civilization'dan tanırım. hep gelirdi artist gibi biçerdim geçerdim..
  • tarihte belki de ilk defa "suçu ispatlanana kadar herkes masumdur" düsüncesini dillendirmis hükümdar.
  • tarihte bilinen ilk yazılı hukuk kurallarının hammurabi kanunları olduğu bilinir.peki bu kanunları çıkaranlar kimlerdi?kanunların içeriği nelerden oluşmaktaydı?tüm bunları belirtmemiz için hammurabi hakkında bilgi vermek gereklidir.hammurabi babilliler veya amoriler hanedanı'nın hükümdarıydı.onun oluşturmuş olduğu bu kanunların hammurabi'ye özgü olmadığı musa yasalarından faydalandığı düşünülmektedir.

kanunların içeriği ise çok ağırdı.kim ne suçu işlediyse aynı derecede yargılanıyor ve cezaya çarptırılıyordu.bu kanunları içeriği neydi? şöyle bir bakalım:

-bir kişi efendisini suçlar ve onun suçunu kanıtlayamazsa, suçlayan o kişi öldürülür.
    -bir kişi tapınağın veya devletin malını çaldığı takdirde çalan bu kişi öldürülür,çalınan malları alan kişilerde öldürülür.
    -bir kişi haydutluk suçu işlemişse hiç yargılanmaksızın öldürülür.
    -bir asker insanların rızası olmadan onları zorla askere aldığı takdirde bu komutanlar öldürülür.
    -bir kişi bir başka kişinin evladını kaçırdığı takdirde öldürülür.
    -bir kişi tapınakta görevli olan bir kadına veya bir başka kişinin karısına başka bir erkekle olduğuna dair iftira atar fakat bu iftirasını kanıtlayamazsa bu kişi sürüklenerek hakim karşısına çıkarılır ve saçlarının yarısı kesilir.
    -bir kişi evlenmiş olduğu eşine dair yükümlülüklerini yerine getirmezse eşi artık eşi değildir.
    -bir kişi eşini başka bir erkekle suçüstü bastığı takdirde ikisi de nehre atılır,eğer ki kocası eşini bağışlamak isterse bu fikir krala sorulur.
    -bir kişi eşine iftira atar fakat bu iftarasını kanıtlayamazsa artık eşi değildir.

hammurabi kanunları
    -bir kişi savaşta esir olduğu takdirde evinin geçimini sağlanmadığı durumda eşi başkasının evine gidebilir.suçlamalara maruz kalmaz.
    -kadın evinde geçim sağlandığı halde başkasının evine gittiği takdirde nehre atılır.
    -bir kişi eşini boşamaya karar vermiş ise ve çocukları yoksa başlık parasının tamamını eşine vermek zorundadır.babasının evinden getirdiği çeyizi de ona vermek zorundadır.
    -bir kişi başkasının da kemiğini kırarsa o kişinin kemiği kırılır.
    -bir kişinin karısı bir başka adam yüzünden kocasının ölümüne sebep olursa kadın kızağa oturtulur.
    -bir kişi kendi kızına kötü gözle bakmaya kalkacak olursa o kişi şehri terketmeye zorlanır.
    -bir kadın evine karşı sorumluluklarını yerine getirmiyor,kocasını rezil ediyorsa o kadın nehre atılır.
    -bir evlat babasına el kaldırdığı takdirde eli kesilir.

hammurabi kanunlarının içeriğine baktığımızda günümüzden 3800 yıl öncesinde bu denli gelişmiş bir kanun yapısının olması dikkat çekmektedir.kanunların belli başlı noktalarını incelediğimizde sosyal yaşamda nasıl bir huzur sağlandığı da açıktır...

kaynak: mark a. kishlansky,batı'nın kaynakları
  • insanlık tarihinin ilk yasalarını koyarken bira ile ilgili ilk yasayı koymak da ihmal etmemis hukumdar, kisi başına günlük bira istihkakı konusunda da bir yasa çıkarmış. sıradan bir işçiye 2 litre devlet memuruna 3 litre ve idarecilerle yüksek makamlardaki din adamlarına 5 litre bira veriliyormuş... *
  • ilkokulda ilk karşımıza çıktığında milletin hamurabi diye dalgaya aldığı kişilik. sonra bu dalgacı mahmutluk kendisini hamurabi adındaki börekçilerle falan pekiştirdi. sonra da ben kendi kendime sordum tabii, "ilk kanun yapıcı herifi unla, hamurla, börekle özdeşleştirirsen, nasıl gidebilirsin ki aya fezaya" diye, için için kendimi yedim.
  • onu bunu bilmem de inşaat mühendisliğine çok değer vermiş rahmetli. integral bilmeyeni direkt asıyormuş. askdlşskald şaka bir yana oldukça sert inşaa kanunları var adamın. ördüğün duvar yıkıldı ve can kaybı mı oldu allahın varsa ninova'ya kaçarsın.
  • kendisini tanrılar tarafından göreve getirilmiş bir çoban olarak gördüğü için topluma koyun diyen ilk kişidir de aynı zamanda... ha yalan mı? e pek de değil..
  • the man from earth'te çok kral bir abimizdi diye bahsedilen mezopotamya adamı
  • hukuk aleminin ilk ugrak noktasi. hukuk fakultesinden mezun olduklari halde diploma torenine katilmayan bazilari orijinali fransada bulunan, 282 rakami ile ozdeslestirilen, tasin bir kopyasinin onunde gevrek gevrek gulumserken tespit edilmislerdir. iran milli muzesinde vuku bulan bu talihsiz olayin, basina sizdirilmasindan endise edilmektedir. bu satirlarin yazari husu icinde tasi seyredip, ahura mazdanin bakislari arasinda, ust kosesinde yer alan krali saygiyla selamlamistir, civi yazisi bilmedigine hayiflanarak...
hesabın var mı? giriş yap