• sayın başbakanımız yüzünden herkesin artık dalga geçtiği şükran ifadesi. dini kavramlarla siyaset yaparsanız, siyasetiniz gibi o kavramları da değersizleştirirsiniz.
    (bkz: yaziktir gunahtir)
  • küresel ekonomik kriz ile başaçıkabilmek için söylenmesi gereken kelime... türkiye bu sayede ayakta kalmakta. hamdolsun.
  • büyük türk düşünürü recep tayyip erdoğan tarafından ekonomi literatürüne sokulan terim. misal; küresel krizden dolayı işssiz mi kaldınız? hemen üzülmeyin! eliniz ayağınız tutuyor mu, gözleriniz görüyor mu, eee işsizsiniz diye kalkıp bir tarafınıza bir şeyler sokmaya çalışan da yok, öyleyse hamd ederek ekonomik krizin verdiği bütün zararlardan kurtuluyorsunuz. işsizlikmiş, açlıkmış bunlar hep fani şeyler gibisinden düşünerek ahiret inancınızı canlı tutuyorsunuz. öyleyse napıyoruz, bütün mü'minler toplanıp hep birlikte hamd ediyoruz. kim bilebilir, belki de kimselerin çözüm bulamadığı krizin tek gerçek cevabıdır; hamd etmek.
  • allahim verdiklerinin farkindayim tesekkur ederim ama sakin bu kadarla yetinecegimi zannetme daha da cok istiyorum anlaminda bir soz, halim vaktim yerindedir daha nolsun sukur ediyorum ama bu kadarla yetinmiyecegim devam edecegim daha da isteyeceğim anlamina gelir.
  • arapçıların pek sevdiği kelime, bu kelimeyi kullananlara tek yönlü arabistan bileti verilsin.
  • çile çeken*, zorluklara göğüs geren*, yine de hamdolsun diye şükürlü davrananlara içim gidiyor, çok güçlü olduklarını görüyorum. kendim çile uzmanı olmadığım halde onlara bir omuz veresim* geliyor. bula bula bir hayır dua bulabildim: "şükürün yüzüne gülsün*."

(bkz: şükretmek/@ibisile)
  • aşk a şükran, minnet, muhabbet, his, duygu, sel, coşku, bereket, hoş hoş taşma sunmanın kısa halidir, bir de sesidir.
  • recep tayyip erdoğan'ın sıkça kullandığı bir kelime. dini bir anlamı olduğu açık. fazla hassas olabilirim ama benim başbakanımın inşallah, maşallah, hamdolsun gibi kelimeleri, yüzlerce binlerce kişiye hitap ederken kullanması garip geliyor. ben, televizyonda orada burada yerli yersiz "hamdolsun" diyen kişi pek görmedim. bakkal amcayla konuşurken mesela bakkal amca sarfedebilir bu kelimeyi. ama koy iki kamera o bile bahsetmez. ha adam gaz almaktan gaz vermekten de bahsediyor o da ayrı konu...
  • söylendiğinde başımızda bir hare oluşturan, borsalarımızda yeşil ışıklar yakan, "türk'e bir şey olmaz" cümlesinin özü, ulu kelime.
  • onuncu nesil çaylak.
hesabın var mı? giriş yap