• en çok çocuklar ve yaşlıları etkiler. terlemeyle oluşan sıvı kaybına bağlı bitkinlik, halsizlik, ateş yüksekliği, başağrısı, huzursuzluk, tasikardi, hızlı nefes alıp verme, susuzluk hissi, bilinç bulanıklığı, kas krampları, vücutta yaygın ağrılar görülür. yüz kızarıktır. vücut, normalde ısı kontrolü yapabilir ve 41 dereceye kadar kendini koruyabilir ve bu korumayı da terleme ile sağlar. ancak vücutta dehidratasyon başlamışsa terleme en aza inecek ve deriden soğuma işlemi oluşamayacaktır. terleme olmadığından kontrol edilemeyen yüksek ateşten başta beyin olmak üzere diğer iç organlar da etkilenecek bilinç bulanıklığı artacaktır. bu durmdaki kişiye bilinci açıksa alkolsüz içecekler içirmek , soğuk kompres uygulamak veya duş yaptırmak, gölge bir yere taşımak ve bir sağlık merkezine ulaştırmak gerekir.
    bu durumdan kaçınmak içinse hergün yeterli miktarda su içmek, güneşin yeryüzüne dik indiği öğle saatlerinde güneş altında uzun süre kalmamak, şapka, açık renk giysi , şemsiye vb. kullanmak gerekir.
  • sinsi düşman. sen d vitamini, az biraz bronzluk filan dersin, o senin kafana geçer.

öğle zamanı, güneş keline en tepeden vururken güneşlenmek de dingillik tabii.
  • çok pis bişi bu olay. beynini aldırıp içine saman doldurmuşsun gibi birşey. çok acıkıp hiç birşey yemek istememek, uykunuzun gelmesi ama uyuyamamanız gibi. eti cicibebe sevgi kadar yararlı geldi bana. ama dikkat ediniz. hele kuzey avrupa güneş görmemişliğine sahipseniz, insan gibi çıkın dışarı, sakin sakin oynayın :)
  • bugun itibariyle ege universitesi kampusunde ba$ima gelmi$, insani aptala ceviren, "allah kimseye ya$atmasin" hadise.
  • güneşin sarhoş etmesi diyorum ben buna kendi aramda. bilmem anlatabildim mi..
  • bira da içilmişse tesiri daha yüksek olur.
  • tüm yıl boyunca deniz görmemişliğin getirdiği aşkla, öylece denize koşmak ve güneşin altında saatlerce malak gibi yatmaktan kaynaklanabilir.*sonrası baş dönmesi, gözlerin kararması, nerede olduğunu, ne olduğunu anlamadan yere çökmek ve kusmak. üstelik bunu, o günün akşamında ailecek gidilen akraba ziyaretinde, salonun ortasında yapmak var bir de. böyle rezilliklere sebep olabilir, unutmamak lazım.
  • güneşin çocukları hediyesiz bırakmak için gerçekleştirdiği eylem.

bugün doğum günü kutlanan bir çocuğa o günün hatırası ve gerçek bir hediye olması adına tüm sınıf resim yaptı. herkes resmini anlatıp ben yazarken bir tanesi çatık kaşlı ve dişleri görünen güneşi gösterip;

-güneş benim başıma vuruyo, hem de çekiçle vuruyo.
    +öylemi, ama neden?
    -x'in hediyesini almaya çalışıyo. onu hediyesiz bırakacak.
    +peki siz napıyosunuz o sırada?
    -biz bakkala gidiyoruz.
  • bu hafta sonu başıma gelmiş olan hadise sabah 11:00 de başlayıp akşam 16:00 ya kadar süren istanbul turu ve çok kötü bir akşam artık asosyal bile olmayı düşünüyorum. baş dönmesi ağrılar,mide bulantısı,kusama , kendine gelememe
  • rüzgâr altında guneslenirken fark etmiyorsunuz. ana akşamına mideniz bir tuhaf oluyor ve yanan yerleriniz ateş gibi.

mutsuzluk.
hesabın var mı? giriş yap