• meksika halk dilinde "non-hispanic" beyaz erkek. beyaz kadın ise "gringa" dır
    ingilizce sözlükler sözcüğün yunanca "griego" (yabancı) kelimesinden geldiğini yazar. benzer bir şekilde ameriken ingilizcesinde de yabancılık anlatır "it is all greek to me'' terimi mevcuttur.
    öte yanda gringo'nun kökeni için iki öykü mevcuttur:
    1) amerikalı süvarilerin yeşil üniformaları yani "green" den türetilmiş olduğu.
    2) alamo savunması sırasında when davie crockett, jim bowie ve diğer alamo kahramanlarının (veya o dönemdeki ücretli askerlerin) hep bir ağızdan söylediği "green grow the rushes oh" şarkısı.
    her ikisi de söylenceden ibaret olabilir.
  • westernlerde meksikalıların yabancılar için söyledikleri
    yabancılar da meksikalılara çiko der
  • aklına gelen markaları, ünlüleri, filmleri sıralı olarak okuyarak rap yapan bir adam. cümle kurmuyor efendim ısrarla.
  • latin amerika ülkelerinde, ingilizce konuşan anglo-sakson kökenli şahıslara verilen addır.
  • pek cok cowboy filminde karisiriz, mexico lu tiplemelere cowboylarin verdigi isimdir,
    soyle bir konusma gecer genelde,
    cowboy-hey gringo
    gringo- what
    cowboy-this town is too small for both of us
    gringo- what
    cowboy- one of us should leave this town before dawn
    gringo-so what
    cowboy-say what again
    gringo- what
    cowboy silahini atesler ve gringo olur, cowboy fiskisini yudumlayip bari terkeder
  • (bkz: david beckham)
  • tum latin amerika'da, yalnizca abd'lileri ya da beyazlari degil, tum yabancilari (ornegin cinlileri, almanlari, turkleri de) isaret eden sifattir.
    argo bir tabirdir. hakkinizda kullanilirsa ve ne dendigini anlayacak-anlatacak dil yetkinligine sahipseniz karsinizdakinin ozur dilemesi muhtemeldir.
    cunku, sozcugun tam turkce karsiligi 'ecnebi' benzeri bir seydir, hafiften hakaretamizdir.

not: yillar sonra latin dostlarimizin durtmesiyle duzeltiyorum. "gringo" yalniz abd'liler icin kullanilir bir sozcuk imis. vakti zamaninda sambaci dostlar -biz butun yabancilara gringo deriz- deyu tarif ederek kafalar bir dunya iken beni yemisler galiba.
  • bayılıyorum adama. bu aralar juggernaut albümü favorim. aşırı gaz bir albüm

https://www.youtube.com/watch?v=kwj1fh6r7ge
  • müthiş bir rapper.

bayılıyoruz 'abi, harbi, tabii!'
  • bi kolombiyalı arkadaşımdan duyduğum şekliyle amerikan askerlerinin girdikleri bölgelerde yeşil üniformalarından dolayı bölge halkları tarafından "green go home!" şeklinde protesto edilmeleriyle türemiş bir kelimedir gringo. yanlış da olabilir elçiye zeval olmaz.
hesabın var mı? giriş yap