• covid salgınının vurduğu 2020'nin en iyi animesi. shingeki no kyojin'i mappa'ya kaptırdığı için şu sıralar sağlam tepki yiyen wit studio'nun netflix için hazırladığı bir dizidir. "ilk sezon" olarak adlandırılan ve 3 hikaye içeren ilk 14 bölümü 2020'nin haziran ayında, son hikayeyi içeren kalan 9 bölümü ise 21 eylül 2020'de yayımlanmıştır.

animenin konusu, hapisten yeni çıkmış japon genci edamura makoto, nam-ı diğer edamame'nin, hapisten çıktıktan sonra başladığı dolandırıcılık kariyerinde, turist çarptığını zannederken bizzat kendisinin çarpılarak kendini uluslararası bir dolandırıcılık çetesinin içinde bulmasıdır. her biri "case" olarak adlandırılan hikayelerde, bu çetenin üyelerinin ve edamame'nin geçmişini öğreniriz. "case"leri açmak gerekirse:

- los angeles connection: 5 bölüm. edamame'nin ava giderken avlanarak kendisini bir "uyuşturucu" ticaretinin içinde bulmasının hikayesi
    - singapore sky: 5 bölüm. uçak yarışında zengin arapları söğüşleme ve rober hatemo'nun esmer parçasına konu olabilecek arıza kızımız abby'nin hikayesi.
    - snow of london: 4 bölüm. sanat kimin içindir? sanat simsarları ile cynthia ablamızın hikayelerinin iç içe geçtiği bir vaka.
    - wizard of far east: 9 bölüm. yavşak fransız'ımız ve bildiği dillerle yandan yemiş nicholai hel'imiz laurent'ın geçmişi ile edamame'nin geçmişi ile yüzleşmesinin ele alındığı, tokyo ile şangay arasında geçen bir hikaye.

bölümler birden pat diye netflix'e konduğu ve netflix dışında pek reklamı yapılmadığı için az kalsın radarımdan kaçacaktı. internette gezerken abby'yi görmem ve "aa kimmiş bu tatlı kız?" demem üzerine haberim oldu. şu animeyi haftalık takip etseydik çok daha bilinen bir anime olurdu. neyse, buna da şükür.

başa dönecek olursam, bu animeyi 2020'nin en iyisi yapan neydi? animenin sürekli yüksek tempoda olması ve eğlenceli diyalogları, insanı bir an bile sıkmıyor. son ana kadar neyin gerçek, neyin con man'lerimizin bir numarası olduğunu anlayamadığımız için, hikayeler kendini merakla izletiyor. çeşitliliği bol karakter tasarımları, renkleri kullanımı ve tuhaf mimari detayları/arka planları da seyir zevkini arttırıyor. cowboy bebopvari açılış jeneriği ile daha başlarken olumlu bir imaj çizen anime, kapanışını freddie mercury'nin kedileri ve the great pretender ile yaparak zaten her bölüm sonunda insanları mutlu ediyor. kendimi lupin iii izliyor gibi de hissettim; lupin gibi gp'dekiler de sadece zenginlerin peşinden gidiyordu, karikatürize edilmiş zenginler vardı, dolandırıcılar kolay kolay yakalanmıyorlardı ve hikayeler neredeyse lupin'deki kadar absürttü. her karakterin bu yola düşmesinde dramatik bir geçmişin payı olsa da, anime hiç izleyiciye gereksiz bir duygusallık vermeye çalışmadı. yani "biraz gülelim/eğlenelim, biraz da hüzünlenelim" formülü uygulanmamıştı da, biz o duygusal hikayeleri karakterlerimizin geçmişinin bir parçası olarak, arka planda alıyorduk. bu formülü yakalamak zordur, yönetmen bunu başarmış.

netflix dizilerindeki zencilerin bıktırması eleştirileri dorothy yüzünden bu diziye de yapılmış olsa, ben hiç eğreti bir durum görmedim. 17. yüzyılda japonya'sında geçen hikayede bir zenciyi tutup daimyo yaparsanız bir saçma olur da, gp'deki karakterler çok olağandı. carole & tuesday'deki göçmen sorunları ve hepimiz kardeşiz mesajı, çok daha zorlama ve netflix-vari gelmişti. hem fransa'da çokolat kız'dan bol ne var? anime konusu itibarıyla zaten seksen milletten insanın harman olduğu bir ortama sahip; kültürel ve etnik çeşitlilik yaratmaya çalışan amerikan yapımı dizilerden daha samimi bir ekip yaratıldığını söyleyebilirim. ayrıca fransız'a fransızca, çinli'ye çince konuşturdukları için ekstra emek bonusunu da topladılar. içten içe ingilizce dublajda herkesin aksanını yapmışlar mıdır diye (zira animedeki tüm diyaloglar esasen ingilizce geçmektedir) merak etsem de, bakmadım. bana böyle işlerle gel nekşfliş.
  • anime değil de bana daha çok amerikan dizisi izliyormuş hissi veren harika seridir. kesinlikle baştan sona bir bütünlük içermesi ve kendi tarzının olmazsa olması bir sürü twist içermesiyle baştan sona akıcı gitmektedir. tertemiz ve çok ilginç bir finali vardır. grafikleri başta biraz ters gelse de alışılıyor. soundtrack olarak da çok az müziğe sahip olmasına rağmen hepsi çok kaliteli. biraz daha soundtrack olsa, bir de grafikleri biraz daha alıştığımız gibi olsa ben daha çok severdim ama bu hali de başyapıt. izleyin izlettirin.
  • acayip akıcı gittiğini düşündüğüm, karakterlerin hepsinin çok sıcak geldiği, iki sezonunu iki günde izlediğim anime. oceans serisini de bir nevi feel-good kategorisinde kullanan ve birçok kere izlemiş biri olarak ilk andan itibaren aynı mantıkla anime yapılsa tam da böyle olurmuş diye düşündüm.
    her karakterin bir noktada geçmişinin irdelenmesinin ve her şeyin görünenden çok farklı olduğunu vurgulama şeklinin de başarılı olduğunu düşünüyorum.
    yeni bitirmenin hevesi ile mi emin değilim ama puanım 9/10.
  • yeni sezonuyla çıtayı baya baya yukarı taşımış anime
  • kız kardeşimin zoruyla başladığım güzeller güzeli animelerden birisi. ilk 5 bölümünü izlememe rağmen baya hoşuma gitti. animenin konusu, dolandırıcılık. öyle bir güzel senaryosu var ki bu da mi olur ? yuh. diyorsunuz
  • baya güzel bir anime, ilk 3 bölümü izledim henüz, ama gerçekten zevkli gidiyor. bu yıl pek boş vakit kalmayacak gibi, çok güzel seriler başladı.
  • bir oturuşta 14 bölüm sonraki günde yine bir oturuşta 9 bölüm izletti. inanılmaz akıcı ve harika plot twistler ile ilerleyen bir seri olmuş. hem kurgusuyla, konusuylada o sezon diğer işlerden farklı olmuş bir anime. izlerken inanılmaz keyif aldım netflixten beklenmeyecek kalitede bir iş. animelerden sıkıldım diyorsanız, farklı bir şeyler arıyorsanız kesinlikle izleyin.

s1 8.5/10
    s2 9/10
  • netflix'in yaptırdığı kaliteli animelerden birisidir. müthiş dolandırıcılık planları yapan laurent diye fransız bir adam var, zekası ve klaslığı ile bölümleri size sıkılmadan izlettirir. anime havasından çok batı yapımı bir havası var yapımın.
  • orjinal, kısa ve eğlenceli hikayesiyle içerisinde bir çok ters köşe barındıran sonuna doğru senaryonun tahmin edemeyeceğiniz kadar karmaşıklaştığı ve insanı şaşırtan bir olay örgüsü var çok fazla gerçekçilik aramazsanız gayet güzel anime.
    netflixten beklemediğim derecede kaliteli bir iş çıkmış adını çok duyurmadığı için underrated diyorum.
    10/10.

--- spoiler ---

laurent yetmedi şimdi abd başkanıyla birlikte dünyayı dolandıracak*

-- spoiler ---
  • sanat adamı, gönül adamı, duygu adamı.
hesabın var mı? giriş yap