• her sey edsger dijkstra'nin "go to statement considered harmful" baslikli bir yazi yazmasiyla baslamistir. halbuki 1968'e kadar mutlu mesut yasiyorduk bu arkadaslarla.

konuyla ilgili en basarili tespiti ise sanirim steve mcconnell yapmis:
    "computer scientists are zealous in their beliefs, and when the discussion turns to goto's, they get out their jousting poles, armor, and maces, mount their horses, and charge through the gates of camelot to the holy wars"
  • basic ile programlama öğrendiğimiz günlerden bize yadigar kalan eski dost.

dış mihraklar bilinçaltıma öyle bi işlemiş ki kod yazarken yapılabilecek büyük günahmışcasına 10 yıldır filan kullanmamıştım.. az önce son 2 saattir çalışıp, sonuçları güzel güzel veren ama saçma sapan bir satırda kesilen scriptin tekrar çalışmayan kısmını geçmek için kullandım.. nasıl bir rahatlık, nasıl bir işe yararlık..

aramıza girenlerin tamınakoyim.
  • hocalar hep söyler, "evladım goto kullanma, ayıp" diye. ama biri de çıkıp demedi goto neden afaroz edildi. vay efendim goto kullanan adam algoritma bilmezmiş de, hata yemesi muhtemelmiş de, goto şeytan icadıymış da... ya bırak hoca dedim ne diyosun sen?! bana argümanlarla gel dedim. böyle kavga falan ettik baya tartıştık. performans testlerine tabi tuttuk, ileriye dönük geliştirmeye eğilimini kontrol ettik, çuval içinde koşu yarışması yaptık falan... goto kullanmayın, kullananları uyarın. benim eşekliğimmiş.
  • herhangi bir high level dilde yazmaya kalktiginizda, hocanizdan, babanizdan, annenizden, hatta buyukannenizden bile dayak yiyeceginiz komut.
    iddiaya gore icinde goto kullanilan programlar "spaghetti program" olarak aniliyormus, makarnaya benzedigi icin.
  • microsoft kodlarinda bolca gormek mumkundur zira hem tek cikis noktasi hem de okunakli koda sahip olmaniz icin kodu "goto exit"lerle dekore etmeniz gerekir. neyi niye yaptigini bilen adami uzmez.
  • linux kernel'inda da oldukca sik goruluyor. calistigim buyuk sirketlerde de kod tabaninda baya bir gormuslugum var. yani isi bilen adamlar kullanmaz demek baya sacma oluyor. ornegin en basitinden, hata oldugunda temizleyip cikmak icin goto kullanmak kodu organize halde tutmaya yariyor.

suradan kaynak da verelim, salliyor demesinler:

http://stackoverflow.com/…ead-of-simple-while-loops
  • c/c++ da * kullanılması salık verilen tek durum şöyle:

diyelim ki iç içe döngüleriniz var:

for...
    {
    for...
    {
    //hede hödö
    if(hede)
    break;
    }
    }

şimdi bu break sizi ilk for dan çıkartır, ama ya en dıştaki döngüden çıkmanızı gerektiren bir koşul varsa?
    işte o zaman flag filan takla atmanız gerekir. halbuki:

for...
    {
    for...
    {
    //hede hödö
    if(hede)
    goto outer;
    }
    }
    outer:

ne kadar güzel oldu.

java'da bu meseleyi çözüp gotoyu tamamen kaldırmışlar.
  • (bkz: goto yasak)
  • c dilinin yazarlarindan olan ken thompson'un deyisiyle

"if you want to go somewhere, goto is the best way to get there." cumlesinden durumun vahameti anlasilmaktadir.
  • bu komutu bilmiyorken daha mutluydum. şimdi basite kaçıyorum while falan hikaye yorulduğum yerde yapıştırıyorum bi goto keyfime bakıyorum. ama o vicdan aczabı, o günah işlemişlik hissi... anlatamam sözlük..
hesabın var mı? giriş yap