• ing. gereksiz pahalı ve bir ihtimal lezzetsiz.
  • çölyak hastaları için üretilmiştir anlamına gelir. çünkü çölyak hastalarının glutene karşı ciddi duyarlılıkları olur. yani kimileri için gereksiz pahalı ve bir ihtimal lezzetsiz olan gıdalar çölyak hastaları için hayati niteliktedir.
  • sadece çölyak hastalarının değil daha birçok hastalıkta glutensiz diyet önerildiğini düşündüğümüzde gereksiz pahalı diye adlandırmak komik olacak ingilizce ibare.

edit: aslında pahalı olması maliyetinin yüksekliğinden mi yoksa müşterisinin talep esnekliğinin düşük olmasından mı bilgim yok. bu açıdan ''anlamsız pahalı'' demek daha anlaşılabilir olabilir.
  • gozlemlerime gore 10 ingilizden birinin hayat gercegi.

turklerin hicbir seye karsi alerjisinin olmamasi da nasil ustun bir irk olduklarini kanitlar cinsten.
  • diğer ürünlere nazaran yelpazesi hem çok dar hemde pahalı olan glutensiz yiyeceklerdir.

ürünlerin pahalılığı dünyanın hemen her yerinde olan bir durum*, fakat ürün yelpazesi öyle sanıyorum ki bizde dış ülkelere göre biraz düşük.
    hemen her 100 veya bazı araştırmalara göre 50 kişiden birinde olduğu söylenen* gluten hassasiyetinin maalesef ülkemizde bilinirliği oldukça düşük gibi*. "hamur işi yiyorum şişkinlik olayor" veya "şekerim ne yesem yarıyor şişiyorum adeta" gibi şikayetlerin ardında olma ihtimali yüksektir*.

ben gastroenteroloji hekimine gözüktüğümde bana endoskopi olmam gerektiğini söylemişti, ben de olmuştum.
    gayet tabii bir şekilde teşhisi gastrit olarak koymuştu ve bana etkisi hemen geçecek ıvır zıvır ilaçlar vermişti. (bkz: #56211786)
    ilaçlar ilerleyen zamanlarda etkisini yitirdikçe eskiye dönen mide sıkıntısını bir nebze de olsa glutensiz ürünler tüketmeye çalışarak azalttığımı söyleyebilirim ama dediğim gibi net bir teşhis konulmadı bana ve bu tamamen benim kendi araştırmalarım sonucu uygulamaya koyduğum bir yöntem.

velhasıl, doktora gidip muayene olmak gerekiyor, akabinde yapılması gereken şey glutensiz ürünler tüketmek ise eğer, artık kesenin ağzını biraz açacaksınız yani.
    bu arada pek dikkat etmiyorum artık özel üretilmiş ürün yemeye falan. bir süre sonra koyveriyorsunuz. (bkz: koyvermek)

düzeltme. imla.
  • pahalı olmasının birincil nedeni glutensiz üretim yapılan tesiste glutenli bir şey üretilirse havada bulaşma olacağından, tamamen glutensiz bir tesis kurmaları gerekmesidir.
  • (bkz: erkut abda)
  • 3 aydır takıldığım beslenme biçimi. 3 aylık sonuç: şişkinlik, gaz bitti ve 6 kilo gitti. amaç kilo vermek değildi ama verivermişim. artı, sabahları zımba gibi kalkıyorum. tavsiye edilir.
  • çölyak hastalarının ve buğday alerjisi gibi alerjileri olanların kullandığı gıdaların olması gerektiği şekildir. ayrıca (bkz: #53988284)
  • (bkz: siyez unu)
    (bkz: kavılca unu)
    (bkz: karabuğday)

edit: glutensiz değillermiş, gluten oranları azmış.
hesabın var mı? giriş yap