• tipini merak edenler icin bi askerlik fotografi ...

http://www.herr-der-ringe-film.de/…ilelrondauto.jpg

not: guc ko$ullarda elde ettim bu fotoyu
  • lindon'un elf kralıdır. gil-galad, güneşin birinci çağında beleriand'daki hithlum'da yüksek kral fingon'un oğlu olarak dünyaya gelmişti. babasının ölümünden sonra 473 yılında balar adasına kaçmak zorunda kalan ismi "parlak yıldız" anlamına gelen gil-galad, gondolin'in yıkılışı ve amcası turgon'un ölümünden sonra 511 yılında yüksek kral oldu. beleriand'ın batışından sonra gil-galad, lindon'da kalan noldor elflerinin kralı oldu. ikinci çağda gil-galad askerlerini sauron ile elflerin savaşına yolladı ve daha sonra elfler ve insanların son müttefik ordusunda dúnedain'e katıldı. 3434 yılında elinde korkulan mızrağı aeglos ile gil-galad, müttefik ordulara dagorlad savaşı'nda önderlik etti. sauron'un güçleri yokedildi ve müttefik ordular yedi yıl boyunca mordor'u kuşattılar. sauron ortaya çıkmaya zorlanarak yenilgiye uğratıldı fakat bu son düello sırasında hem dúnedain kralı hem de gil-galad öldü.
  • filmdeki (bkz: fellowship of the ring) son ittifak sahnesinde sauron dagorlad'e çıkmadan önceki bir görüntüde karnını yarıp yere düşürdüğü bir orc'a, zevk alarak kadim mızrağı aeglos'u saplayan elf kralı.
  • tolkien'in gil-galad'in şarkısı'ndan bir kesit, bilbo baggins'in çevirisi ile:

gil-galad was an elven king.

of him the harpers sadly sing:

the last whose realm was fair and free

between the mountains and the sea.

his sword was long, his lance was keen,

his shining helm afar was seen;

the countless stars of heaven’s field

were mirrored in his silver shield.

but long ago he rode away,

and where he dwelleth none can say;

for into darkness fell his star

in mordor where the shadows are...
  • isildurun saurondan yüzügü almasinda önemli rölü olmu$tur. bu yüzden orta dunya tarihinde çok önemli bi yeri vardir
  • guzeller guzeli,
    elflerin en guzeli
    en keen-eyed olanı...
  • sindarin de karşılığı "parlaklığın yıldızı" dır. fingon oğlu ereinion a daha sonradan verilen isimdir. turgon un ölümünün ardından orta dünya da noldor un son yüce kralı olmuştur. ilk çağ ın bitişinden sonra lindon da kalmıştır. elflerin ve insanların yaptıkları son ittifak ın elendil ile birlikte lideri oldu, onunla birlikte sauron ile yapılan savaşta ödürüldü.
  • silmarillion 'da christopher tolkien tarafından anlatıldığı kadarıyla gil galad , ilk noldor kralı finwe ve ikinci eşi vanya indis'in büyük oğulları fingolfin 'in en büyük oğlu olan fingon 'un bilinen tek oğluydu.
    ancak oğul tolkien babasının yazmalarına göre noldor kraliyet ailesinin tarihçesini tekrar düzenledi.
    buna göre gil galad , finwe ve indis 'in ikinci oğulları olan finarfin'in ikinci oğlu ve felagund finrod 'un kardeşi olan angrod'un bilinen tek çocuğu orodreth 'in tek oğlu ve finduilas 'ın ağabeyidir.

yüce noldor kralı ünvanını büyük babası angrod 'un kuzeni olan gondolin efendisi turgon 'un ölümünün ardından almıştır ve orta dünyada hüküm süren yüce noldor krallarının altıncısı ve sonuncusu olmuştur.
    kendisinden önceki dört yüce kral (finwe , feanor , fingolfin , fingon ) gibi ölümü bir ainur 'un ellerinden olmuştur ve en şanlı atası fingolfinin morgothla yüzleşmesi gibi kendisi de yüzleşebileceği en büyük karanlık olan sauron ile yaptığı bir düello sırasında ölmüştür.

edit: golfinweg uyardı ve gözden kaçan maia , ainu düzeltmesi oldu
  • bazen yüzüklerin efendisi kitabının o kadar da önemli bir yeri yokmuş gibi hissediyorum hayatımda sonra öyle olmadığı yüzüme vuruyor.

böyle bir karakter olduğunu falan komple unutmuşum kitabı en son okuyalı olmuş en az 15-16 yıl. eşim önce filmleri izleyip sonra kitaplara başladı. ilk kitabı okurken dönüp "gil galad kimdi?" diye sordu. hiç düşünmeden ezberden başladım

gil-galad bir elf kralı'ydı
    ozanlar hüzünle söyler olanları
    son kraldı o dağ ve deniz arasında
    hükmederdi adil ve özgür bir krallığa
    uzundu kılıcı mızrağı sivri
    uzaklardan seçilirdi parlayan miğferi
    sayısız yıldız, göklerin tarlasında
    görünürdü gümüş kalkanının aynasında
    ama ayrıldı gitti uzun zaman önce
    kimse bilmez şimdi nerede
    çünkü düştü yıldızı karanlıklara
    gölgelerin hükmettiği mordora.

şimdi baktım da bir iki kelimeyi değiştirmişim görünürdü gümüş kalkanının aynasındaymış mesela ben yansırdı demiştim ama olur o kadar.

öyle abartı bir detay ilgim olmamasına ve unuttum sanmama rağmen nasıl bir çağırışım nasıl bir geçmişten gelen ezber. çok acayipti.
  • elfcede yildiz isigi demektir.
hesabın var mı? giriş yap