• bir film turu
  • elektrikte voltaj, ya da potansiyel farkı olarak da geçer.
    genellikle v ile gösterilse de bazen e ve u harfleriyle de gösterilir.
    birimi volt'tur.
  • birimin ismi alessandro volta'dan gelir. iki uç arasında elektriksel alan yaratır. eğer aradaki ortamın iletkenliği fazla ise, yani atomlarının elektron ilgisi (elektronun çekirdeğe bağlanma gücü) az ise, elektronlar bu elektriksel alan içerisinde bir kuvvet hisseder ve akım oluşur, ta ki elektronlar her iki taraftaki potansiyel farkı eşitleyene kadar. bu eğilim doğanın en düşük enerjili hale geçme eğilimine de uyar. düzenli bir potansiyel fark yaratarak elektronların iletken içerisinde sürekli akmasını sağlamak ise elektrik üretim-aktarım ve dağıtım şebekelerinin başlıca görevidir.
  • karışık kuruyemiş tabağından rastgele çekip ağzına attığın şeyin kabuklu antep fıstığı çıkma ihtimali korkusu.
  • 1. elastikiyet teorisinde: katinin icindeki bir noktanin rahatlamis bulunmakta oldugu noktadan olan uzakligi, katinin o noktadaki gerilimini verir. eger bir yeri gerip birakirsaniz ses dalgalari olusur. bu dalgalar kuantizedir (bkz: fonon).

2. elektromanyetikte: iki nokta arasinda birim yuk basina dusen potansiyel enerji. eger elektrik su olsaydi, gerilim de suyun aktigi yukseklik olurdu.
  • bizim evdeki bozuk kombinin duş alırken bünyede yarattığı kekremsi histir kendisi. bu bağlamda "gerilim"i bir denklem gibi düşünürsek:
    (su birden buz gibi olacak korkusu) + (su azcık ılıklaşınca tedirginliğin hat safhaya ulaşması) + (hemen bitireyim çıkayım aceleciliğinin temizlik ve rahatlık hislerini silip süpürmesi) = (gerilim)
    diyebiliriz.

tabi soğuk duş alanlarda aynı etkiyi yaratmayabilir. ama benim gibi sıcak duş hastasıysanız (stephen king) + (agatha christie) = (bizim kombi) önermesi sizin için de doğrudur.
  • aklı ve kalbi devre dışı bırakma eylemi.
  • elektrikte birimi volt olan buyukluk. v=i x r
  • turkiye standartlarında 4'e ayrılır:
    (bkz: alcak gerilim)
    (bkz: orta gerilim)
    (bkz: yuksek gerilim)
    (bkz: cok yuksek gerilim)
  • bim'deki kadın kasiyerin alışveriş yapan erkeğe para üstü verdiği anda tavan yapar.
hesabın var mı? giriş yap