• perec gönül dostudur.
    kediperverdir. arşivcidir.
    yazı hastasıdır. kıvırcıktır.
    hayat yontucusudur.
    acımasız hayat da onu törpülemiştir.
    kitap yerleştirememe sanatı
    uzmanıdır aynı zamanda.
    hep kitaplığını düzeltmek isterdi.
    ama her defasında aradığı bir kitabı
    yeniden bulunca sevinir onu okumaya
    dalınca da kitaplığı unuturdu.
    kelimeler içinde yatasıca perec.
  • "hafizasi zayif olan insanlar unutulmaz anlar yasayamazlar"
  • la disparition (kayboluş) adlı bir de polisiye roman yazmıştır, fransızca, hiç e harfi kullanmadan. iki yüz sayfadan fazla. fransizcada en çok kullanılan harfin e harfi olduğu düsünülürse ne nasil bir is oldugu tahmin edilir herhalde. ölümünden (1982) sonra "bu olmayan e* harfinin eux* 'yü temsil ettigi, ki fransizca üçüncü çogul şahıs zamiridir, ve çocukken kaybettigi ailesini simgeledigi seklinde bir yorum yapanlar olmuş. polonya asilli bir yahudi olan georges perec'in ailesi savastan önce fransaya yerlesmis ancak babasi, georges perec 4 yaşındayken, 1940'da savaşta, annesi de isbirlikçi fransızlar tarafindan nazilere teslim edilip de gönderildigi toplama kampinda (auschwitz olduğu tahmin ediliyor) ölmüştür. georges perec'i akrabaları büyütmüstür. bu döneme ait anıları için (bkz: w ya da bir çocukluk hatırası).
  • a void'u da müthiştir. onu türkçeye kim kazandırır bilinmez.. e harfini hiç kullanmadan a void yapmış, delinin teki bu kitabı ingilizceye yine hiç e kullanmadan çevirmiş..... itiraf ediyorum ki bende a void'i çevirme fantasisi var ancak nerde fransızca!!
  • (bkz: gorgs prc) (farz olmuştu)
  • a void'te "e" harfini kullanmamasının sebebi 2. dünya savaşı'nda tüm yahudi ırkının ortadan kaldırılmaya çalışılmasını protesto etmekmiş. romanda "e" harfinin kullanılmadığı açıklanana dek hiçbir eleştirmen farkına varmamış.
  • askerlik için

" çok kadın başka adamlar buldu, askerden dönen çok adam bir kurşunla kendini vurdu. " demiştir.
  • hali hazırda da geçerli olan bilimsel makale yazım formatı ile ölümüne dalga geçtiği

"experimental demonstration of the tomatotopic organization in the soprano (cantatrix sopranica l.)"

isimli bir makalesi mevcuttur ki, konusu ayrı, yazılışı ayrı, hele hele referansları ayrı bir alemdir. buyrun:

http://pauillac.inria.fr/…/stuff/tomato/tomato.html

referanslardan favorim şudur:

einstein, z., zweistein, d., dreistein, v., vierstein, f. & st. pierre, e. spatial integration in the temporal cortex. res. proc. neurophysiol fanatic soc. 1, 45-52, 1974.
  • bir adam nasil bu kadar cok sey hakkinda bu kadar cok sallama yetisine sahip olabilir. benim bu adama kafam pek basmadi acikcasi. tahmin ediyorum ki (salliyorum) georges perec gencliginde eksi sozlukle karsilassaydi her basligin altini doldurabilirdi.
  • merak uyandırmada üstüne yok bu yazarın... kitapçıda herhangi bir kitabını açtım, bir cümle okudum, o kitabı satın aldım.

"şimdi sessizliğin dehşetinde yaşıyorsun. ama sen herkesten daha sessiz değil misin?"
hesabın var mı? giriş yap