• mustakbel gelinin hamama gitmeden bi gun once evde banyo yapip saatlerce kendini keseleyip kirlerini atmasini gerektiren hamamdir. zira serde gobek tasinda, gorumcelerin kayinvalidenin gozu onunde natir tarafindan keselenirken oklava misali kirler mermer tasa dokuldukce ilelebet pasakli damgasini yemek vardir.
  • osmanlı zamanında zannedilenin aksine evlilik dışı cinsel ilişkiler gayet mevcuttu. o dönem bakire olmayan kadınların zifaf gecesi kanamayı sağlama yöntemlerinden bir tanesi de vajina içerisine zift ya da bal mumu dökmeleriydi. vücut ısısında donan bu tür maddeler vajina duvarlarına yapışır, ilişki esnasında dokuyu kanatarak kopardı. böylece aranan kan görülmüş olurdu.

gelin hamamının, gelinin vücudunu detaylıca görmek dışındaki bir amacı da, nikahtan hemen önce gelip, varsa eğer vajen içi bu tür maddelerin hamamın sıcaklığıyla beraber akmasını sağlamak ve böylece gelin adayının oyununu (kendilerince) bozabilmekti. hamam sonrası gelin adayı da yukardaki ihtimallere karşın zifafa kadar hiç yalnız bırakılmazmış. vay zarı esnek olup da kanama olmayan gelinlerin haline..
  • çok yakın bir zamanda çemberlitaş hamamında inanılmaz eğlenceli bir tanesine katıldım.
    buradan tüm gelin adaylarına ve yakın arkadaşlarına şiddetle öneriyorum.
    özelikle yakın arkadaş olup, damat yakınları girmeyecekse gruba, rahatlık diz boyu.

ne kadar? vallahi 50 tl yıkanma, kese, köpük + 40 tl yemek (5-6 çeşit zeytinyağlı-börek, cips, fındık fıstık, kola-fanta) geline yıkanma kısmı beleş.

plan? biz önce yemek yiyip, o sırada dans edip, sonra kına yaktık. önerim budur, yoksa hamamdan sonra çok mayışılıyor. bindallı, kına, müzik, tef ve darbukayı hamam veriyor. sonra hamama girip yıkandık. orada da hamamcı teyzeler darbuka ve tefle gelin eğlendirme yaptılar, göbek taşının üstünde bikiniyle ter içinde kıvıran gençlerdik.

süre? akşam 20:00'de başladığımız organizasyon 23:15'de bitti. uzun uzun ferah ferah. kese ve köpük 15-20 dk sürdü maksimum ama normal tarifesi de oymuş hamamın.

kaç kişi? ne kadar kalabalık o kadar iyi. 10 kişi min istiyor işletme ama biz 7 kişi tümümüz kese köpüklü gittik diye olur da dediler. hamamda bi oda kapattık içine sığıştık. hamam kapatma yok, zaten turistlerle eğleniyorsun. hahaha, o yüzlerindeki şok ve anlamsız bakışları unutamayacağım.

kesinlikle tüm gelin adaylarına tavsiyem. post modern kına gecesi kıvamlı gelin hamamı. gelinin hamamcı teyzeyle yapacağı yarı edepsiz yarı ciddi şakalı komiklikli kese seansı unutulmaz anı olacaktır.
  • ortaya çıkış nedeni gözönüne alındığında, pek gelinin hayrına bir adet olmadığı açıktır: (bkz: kızlık zarı/@altay)
  • bugün ilk defa tanık olduğum hadise. çok eğlenceli ve renkli bir hamam sefası yaptırdı bana, tanımadığım insanlar olmasına rağmen kalkıp göbek taşında oynayasım geldi, ''o kurnadan bu kurnaya çirkef sıçradı'' şarkısını tefler ve darbukalar eşliğinde söylediklerinde ise kahkahayla güldüm ve el çırparak eşlik ettim. çok eğlenceli bir anane, asla yok olmasın dilerim ki...
  • yok olmaya yüz tutmuş geleneklerimizdendir.
    kırk yılda bir koca bulan yakın arkadaşımın yapacağım diye tutturup, tüm kızları toplayıp cümbür cemaat burun kıvırarak gittiğimiz ancak bi güzel yıkanıp, kese/ masaj yaptırıp darbukalar eşliğinde türküler söyleyip göbek attığımız, nostaljik haz aldığımız eğlenceli bir aktivite oldu.
    bursa'nın hamamları meşhur malümunuz, suları da şifalı.
    ikramları da lüp lüp götürdük bu arada. cevizli lokumlar, börekler, yaprak sarmaları, kurabiyeler/ kekler, gazozlar falan..
    güzeldi.

yaşatmak lazım, yapmak lazım.
    gelin adayları sözüm size. biz geliriz.
  • ilk kez böyle bir organizasyona hafta sonu katıldım, gelin hamamıyla ilgili tek bildiğim şey adile naşit ile hikmet gül'ün müthiş atışmasıydı*;

bağa girdim bağ budanmış bağa bülbül dadanmış
    18 yaşında da leyla hatun kimlere aldanmış

o kurnadan bu kurnaya çirkef sıçramış
    kırk beş yaşında adile de hanım pek de kartlaşmış

sizden ala çirkef olmaz bey kızı size kalmaz
    haydi oradan rukiye de hanım ağzını yırtarım

sahnenin de linkini vereyim

öyle tosun paşa'daki hamam sahnesi gibi, sarmalar, dolmalar, börekler ve meyveler yoktu. önce otelde hep birlikte kahvaltı yaptık, sonra hamam, sauna, havuz vs. derken 5 saati keyifle geçirdik.

evlenecek olanlar, düğün yapmayın hatta kına bile yapmayın, yakın arkadaşlarınızı toplayıp gelin hamamı yapın yok düğün yapacağım illa derseniz, yapın yine ama gelin hamamı da yapın. asla pişman olmazsınız.

not: hamama gelecek arkadaşlarınız için, içinde peştamal, lif, kese, hamam tası ve sabun bulunan küçük paketler hazırlarsanız, güzel bir jest olur.
  • yaprak sarmaların, su böreklerin, baklava ve bilumum kalorisi yüksek osmanlı mutfağı yemeklerin sebil; evlenecek kızların da kaynanaların hedefi olduğu ve küçük veletlerin her zamanki gibi cirit attığı ortamlardır.

neden yapıldığını saymaysak* * *aslında oldukça eğlencelidir. 120 kiloluk teyzecikler ortada hoş sohbet ederken, 20'li yaşlardaki gençler kıkır kıkır, şen şakrak gülüşürler.

orta yaş
    - kız hacer! dolmayı buraya uzat
    * mmm beklesene fatma hanım, (yanındakine sessizce "anam bu ne, yiyir yiyir doymuurr")
    - hacer o zaman baklava bu tarafa gelsin (mm iyiki kız tarafı yani, ettiğine bak)
    * fatma pek lezzetli olmuş sarman, yollayamıyoruz valla.
    - çok mersi çok mersi hacer, senin de kol böreğin güzel!

gençler
    * ay melis, damadın kuzeninin arkadaşı çok yakışıklı,
    - aman dilara sen damadın halasının oğlunu görsen, valla murat boz'un yan şubesi.
    * ayyyyy çoook yakışıklııı

ben
    - çekilin! ben damadın kardeşi, gelinin görümcesiyim!
  • yillardir hayalini kurdugum aktivite, mamafih cevremde evlenenlerin hicbiri bu aktiviteye yanasmiyor..
    hamamda olmak basli basina muthis bir duygu iken bir de masaj yapilirken zeytinyagli yaprak sarmasi yeme ihtimali bile organizasyon icin yeterli sebep!
  • hamamci teyzenin gelini ortaya alip türküler esliginde yikadigi,daha sonra sacini tararken kaynana kisisinden para istemek amaciyla gelinin saci cözülmüyor deyip para aldigi gelenek.erzurum da kina gecesi öncesinin olmazsa olmaz adetidir.
hesabın var mı? giriş yap